2023’de Instagram Video İzlenmeleri Arttıracak İpuçları

 Instagram, sosyal medya platformları arasında görünmeye başladığı andan itibaren uzun bir süre fotoğraf odaklı bir platform olarak varlığını sürdürdü. Ancak son zamanlarda TikTok’un da etkisiyle Instagram video paylaşımı için de fazlasıyla kullanılır oldu. Araştırmacılar kullanıcıların %91’inin Instagram Keşfet sayfasındaki videoları izlemek için gün içinde Instagram’ı aktif bir şekilde kullandıklarını ortaya koydu. Bu da gösteriyor ki Instagram kullanıcıları için Instagram videolarını izlemek, düzenli olarak takip etmek vazgeçilmez bir alışkanlık!

Instagram’ın değişen video formatları da kullanıcıların video oluşturma seçeneklerini arttırdı. Instagram, kullanıcılarına dört farklı şekilde video oluşturma imkânı sunuyor: reels, hikâye, canlı yayın ve Instagram videosu.

Instagram video formatlarındaki çeşitlenme bireysel kullanıcılarına, markalara, Instagram üzerinden satış yapmak isteyen kullanıcılarına hikâyelerini anlatmaları ve hedef kitlelerine ulaşmaları için dijital bir platform sunuyor.

            Peki, bu dört farklı video formatından hangisi sizin Instagram hesabınız için en ideal?

            Instagram sayfanızda ınstagram video formatlarının hepsine yer verebileceğiniz, hepsini aktif kullanabileceğiniz gibi sadece birine ya da ikisine de odaklanabilirsiniz. Yazımızda sizin için hangi video formatının daha ideal olduğunu anlamanıza katkı sağlayacak bilgilere ve önerilere, video içeriklerinizi zenginleştirmeniz için yeni fikirler edinmenize imkân sunacak ipuçlarına yer vereceğiz.

            Öncelikle Instagram video türlerine ve özelliklerine değinmek faydalı olacaktır. Öyleyse başlayalım:

            Instagram Video Çeşitleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi Instagram kullanıcılarına reels, hikâye, canlı yayın ve Instagram videosu formatlarında video içerikler oluşturma imkanı tanıyor.

            Instagram Reels

Reels, Instagram’ın kullanıcılarına en son sunduğu video oluşturma aracıdır. Reels’in ortaya çıkmasında TikTok’un etkisi yadsınamaz tabi ki. 15, 30, 60 saniyelik reels videolarını Instagram kamerası kullanılarak ya da daha daha önceden oluşturulan videoların telefon fotoğraf kütüphanesinden seçilerek yüklenebilir. İster Instagram kamerasıyla çekilen videolar olsun ister telefon fotoğraf kütüphanesinden yüklenen videolar olsun Instagram reels araçlarının hepsi videolara uygulanabilir, düzenleme araçlarıyla reels video içerikleri zenginleştirilebir. Instagram reels oluşturma adımlarını ve hangi araçları nasıl kullanabileceğini daha detaylı bir şekilde öğrenmek için “Instagram Reels Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızı okuyabilir, harika içerikler oluşturmanıza yardımcı olacak ipuçlarımızdan faydalanabilirsiniz.

            Reels videoları dikey moda oluşturulur, kullanıcıların sayfasında reels sekmesinde görüntülenir. Reels videolara başlıklar, altyazılar, Hashtag’ler eklenebilir. Reels videolar diğer kullanıcıların yorum yapmalarına, beğenmelerine, paylaşmalarına izin verecek ögeleri de barındırır.

            Instagram Hikâyeleri

            Instagram hikâyeleri Instagram’ın sunduğu diğer bir video formatıdır. Instagram hikâyelerinin çıkış noktası Snapchat’tir. 60 saniyeye kadar video oluşturma imkânı sunan Instagram hikâyeleri 24 saat boyunca kullanıcıların profilinde gösterilir. Instagram hikâyeleri kullanıcıların tercihlerine göre 24 saat dolduktan sonra da öne çıkanlar bölümüne eklenerek kullanıcı profilinde sabitlenmesi mümkündür. Instagram hikâyeleri de kullanıcıların tercihine göre Instagram kamerası kullanılarak oluşturulabilineceği gibi fotoğraf kütüphanesinden yüklenilen videoların paylaşılmasıyla da mümkündür. Instagram hikâyeleri de çıkartma, ses klibi, filtre, efekt, emoji, anket, bağlantı eklenerek zenginleştirilebilinir.

            Instagram hikâyeleri 24 saat sonra silinecek bir özellik taşımasına rağmen Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri olmaya devam ediyor. Instagram hikâyelerinizi doğru planlamak ve ilgi çekici hale getirmek için “Instagram Hikâye İpuçları” yazımızı okuyabilirsiniz.

            Instagram Canlı Yayın

            Instagram canlı yayınları Instagram kullanıcılarının takipçilerine, hedef kitlelerine ulaşmak için kullandıkları bir farklı video aracı. Özellikle markalar, içerik oluşturucular, iş birliği sağlayıcılar anlık olarak hedef kitlelerine ulaşmak; çalışmalarını, içeriklerini, ürünlerini takipçilerine tanıtmak ve takipçilerini bu noktalarda bilgilendirmek için Instagram canlı yayınlarını sıkça kullanıyorlar.

            Instagram canlı yayınlar dört saate kadar sürdürülebilir, bir veya iki hesap tarafından yönetilebilir. Bir hesap canlı yayın başlattığında hikâyeler bölümünde canlı yayın simgesiyle görünür. Canlı yayınlar bittiğinde canlı yayın videoları 30 gün boyunca paylaşılabilir.

            Instagram, kullanıcılarına canlı yayın başlatıldığında kaç kişinin canlı yayınını izlediği, kimlerin hangi yorumları yaptığı, hangi emojilerin gönderildiği gibi verileri takip etme gücü sunuyor. Canlı yayın sunucuları diledikleri yorumları sabitleyebilir ya da yorumları denetleyebilmek, sınırlandırabilmek için anahtar kelime filtreleri ekleyebiliyorlar. Ayrıca canlı yayında amaç ürün tanıtımı ve satışıysa canlı yayın alışveriş özellikleriyle ilgili ürünlerin etiketlenerek ekranın alt kısmında görünmesi ve canlı yayını izleyen kullanıcıların direkt alışveriş yapmaları sağlanabiliyor.

            Instagram Feed Videoları

            Instagram 2021’de IGTV’nin yerini alan Instagram feed videolarını kullanıcılarına sundu. Instagram videoları fotoğrafların yayınlanma prensibiyle aynı şekilde çalışır. Instagram kamerası kullanılarak ya da telefon kütüphanesindeki videolardan seçilerek Instagram videolarını oluşturabiliyor. Instagram’ın fotoğraf, hikâye, reels oluşturulurken kullanılan tüm araçları -filtre, etiket, hashtag, konum vs.- ve daha fazlası Instagram videoları oluşturulurken de kullanılabilir. Diğer kullanıcılar Instagram videolarına yorum yazabilir, Instagram feed videolarını beğenebilir, video yayınlayıcısı kullanıcının profili açık profilse bu videoları farklı kullanıcılarla paylaşabilirler.

            Instagram Videolarının Daha Fazla Kişi Tarafından İzlenmesini Sağlayacak İpuçları

            Videolarınıza etkileyici başlıklar ve altyazılar oluşturmak kullanıcıların videolarınızı izlemeye devam etmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Etkileyici video başlık ve altyazılar ile kullanıcılara videolarınızı izlemeleri için çekici bir neden sunmuş olursunuz.

            Araştırmalar mobil cihazların kullanılma oranının masaüstü bilgisayarlara ya da tabletlere oranla çok daha fazla olduğunu ortaya koydu. Kullanıcıların Instagram’a telefondan girdiğini göz önünde bulundurarak videolarınızı mobil cihazlarda en iyi görünecek şekilde oluşturulmasınız. Bunun da ilk adımı dikey çekim yapmaktır.

            Video içeriklerinizle izleyicilerinize bir şeyler kazandırmalısınız. Onlara yeni bilgiler sunmalı, farklı önerilerde bulunmalı, eğlendirmeli kısacası ilham verici olmalısınız.

            Instagram’da her saniye yüzlerce yeni içerik yayınlanıyor. Eğer amacınız videolarınızla kitleleri etkilemekse alelade videolar çekmek yerine planlanmış, her detayı düşünülmüş içerikler oluşturun. İçerikleri planlayarak oluşturursanız doğru zamanda yayınlama şansınız da artar.

            Düzenli olarak paylaşımda bulunmak sadık bir izleyici kitlesi elde etmenizi sağlar. “Haftada kaç gönderi yayınlayacaksınız? Haftanın hangi gününde ve saatinde yayınlayacaksınız? Hedef kitleniz daha çok günün hangi saatlerinde aktif?” Bu soruların cevaplarını düşünerek planlı hareket etmeniz, hedef kitlenizin de sizi anlamasına, tanımasına ve bir sonraki gönderinizi sabırsızlıkla beklemesine katkı sağlar.

            “Nasıl yapılır?” videoları Instagram’da en çok izlenen videolardandır. Kendinize ve yeteneklerinize güvendiğiniz bir alanda nasıl yapılır videoları oluşturabilir, bir sonraki nasıl yapılır videonuzun içeriğiyle ilgili takipçilerinizin fikirlerini alıp etkileşiminizi arttırabilir ve takipçilerinize değerli olduklarını hissettirerek video izlenmelerinizi ve hayran kitlenizi arttırabilirsiniz.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir