Başarılı Instagram Hashtag Stratejisi

BAŞARILI INSTAGRAM HASHTAG STRATEJİSİ

HASHTAG’LER

Hashtag’ler,Instagramda dikkat çekmek ve yeni takipçiler kazanmak için inanılmaz bir etkiye sahip olan araçlardır. Instagram’da kullanıcılar; ilgilerini çeken, merak ettikleri konularla ilgili güncellemeler, paylaşımlar için hashtag’leri takip ederler. Instagram gönderilerinizin açıklamalarında bilinçli olarak hashtag’leri kullanmanız içeriklerinizi daha önce hiç görmemiş kişilerin Instagram akışlarına taşıma fırsatı sunar. Instagram kullanıcıları hashtag araması yaparak ya da hashtag’in üzerine tıklayarak o hashtag ile etiketlenmiş tüm gönderileri tek bir sayfada görebilir.

Hashtag’ler, görünürlüğü arttırmanın iyi bir yoludur. Açık bir Instagram hesabı kullanıyorsanız bir gönderiye eklediğiniz hashtag, gönderinizi ilgili hashtag sayfasında taşır; hashtag’i hikayenizde kullandığınızda da hikayeniz hashtagstory’ye dâhil edilir.

Hashtag’leri kullanırken doğru bir yöntem belirlemeli, gönderilerinizle bir bağlantısı olmayan hashtag’ler eklememeli, hashtag’e uygun içerik yayınlamayı prensip edinmelisiniz. Bu yazımızda hashtag’lerinizi nasıl seçeceğinizi, gönderilerinizde kaç tane hashtag kullanacağınızı ve kullandığınız hashtag’ler ile en iyi sonuçları elde etmek için hashtag’leri gönderilerinizde nereye koyacağınızı öğreneceksiniz.

HASHTAG’LERLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR:

 1. Hashtag’ler her zaman # ile başlar ancak boşluk, noktalama işareti veya sembol kullanılamaz.
 2. Hashtag’leri kullanırken hesabınızın herkese açık olduğundan emin olun.Böylece hashtag kullandığınız gönderilerinizin herkes tarafından görülmesini sağlamış olursunuz.
 3. Hashtag’lerde çok fazla kelimeyi bir arada kullanmayın, az ve öz kelimelerden oluşmasına dikkat edin.
 4. Hashtag’lerinizin gündemle, trendlerle ve gönderinizlealakalı ve spesifik olmasına özen gösterin.
 5.  Instagram gönderilerinizde30 adete kadar, hikayelerinizde 10 adete kadar hashtag kullanmanıza izin veriyor ancakkullandığınız hashtag sayısını sınırlayın. 

INSTAGRAM HASHTAG’LERİ

Hashtag’lerde harf ve rakamları kolayca bir araya getirebilirsiniz, #SocialMedia2021 gibi. Hashtag’ler oluşturulurken boşluklar ve özel karakterler kullanılamaz. Oluşturmak istediğiniz hashtag’ler birden fazla kelimeyi barındırıyorsa kelimeler arasında boşluk bırakmadan yazmalısınız. Her kelimenin ilk harfini büyük yazmanız hashtag’inizin okunmasını kolaylaştıracaktır. Uzun uzadıya hashtag’ler oluşturmaktan da kaçınmalı, az ve öz sözcüklerden oluşan hashtag’ler oluşturmaya gayret göstermelisiniz.

Instagram’da popüler olarak kullanılan hashtag’lerin alt kategorileri:

Ürün veya hizmet hashtag’leri: Ürün ve hizmetleri tanıtan hashtag’lerdir. #aksesuar veya #ayakkabı gibi

Niş hashtag’ler: Kullanıcı hesabınızın amacını yansıtan spesifik hashtag’lerdir.

Instagram topluluk hashtag’leri: Instagram’daki toplulukları bulmanıza yardımcı olna hashtag’lerdir.

Özel etkinlik veya mevsimlik hashtag’ler: Tatil günlerine, resmi ve dini bayramlara, özel günlere, farklı sezonlara, etkinliklere göndermede bulunana hashtag’lerdir.

Konum etiketleri: Konumunuzu belirten hashtag’lerdir. 

Günlük hashtag’ler: Her gün için oluşturulmuş farklı farklı hashtag’lerdir.

İlgili kelime öbeği hashtag’leri: Yukarıda bahsettiğimiz hashtag türlerinin bir araya getirilmiş halidir. 

Kısaltma hashtagleri: Bilinirlik kazanmış bazı olay ve durumların kısaltmasının yapıldığı hashtag’lerdir, #TBT gibi.

GÖNDERİLERDE KAÇ HASHTAG KULLANILMALI?

Instagram gönderilerinize 30 adete kadar, hikayelerinize ise 10 adete kadarhashtag ekleyebiliyorsunuz. Kullanacağınız hashtag’e karar vermek için arama çubuğuna aklınızdaki hashtag’i yazıp kaç gönderide kullanıldığına bakabilir ve içeriğinize en uygun olan hashtag’leri ekleyebilirsiniz.

DOĞRU INSTAGRAM HASHTAG’LERİ

Instagram hedef kitlenizi tanımanız doğru hashtag’ler kullanabilmenizin ilk adımıdır. Gönderilerinize rastgele hashtag’ler eklemeniz ya daaynı uzun hashtag listesini kopyalayıp yapıştırmanız takipçilerinizi arttırmak yerine sizi hüsrana uğratabilir.

Takipçilerinizin hangi hashtag’leri kullandığını tespit edip hashtaglere uygun içerikler paylaşabilirsiniz. Instagramda diğer kullanıcıların hangi hashtag’leri hangi gönderilerinde kullandığına bakmak hashtag kullanımı konusunda fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Popüler Hashtag’ler Her Zaman Başarı Getirmez

Çok popüler olan hashtag’leri kullanmak her zaman işe yaramayabilir çünkü bu hashtag’ler ile oluşturulmuş çok sayıda gönderinin içinde sizin gönderilerinizin fark edilme şansı azalabilir. Bunun için yüz elli binden fazla gönderisi olmayan hashtagleri kullanmaya özen gösterin.

Hangi hashtag’in daha popüler olduğunu anlamak için gönderilerinizde hashtag karışımı yapabilir, en çok kullanılan hashtag’lerle daha az popüler olan hashtag’leri bir araya getirebilirsiniz. Böylece etkileşim üzerinde etkisi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Gönderileriniz her zamankinden farklı oranda yüksek erişim sağlamışsa bu hashtag’ler işe yarıyor demektir, bunları bir kenara not etmeniz sonraki gönderilerinizde kullanmanız için yardımcı olacaktır.

HASHTAG’LER NEREDE, NASIL KULLANILIR?

Hashtag’leri gönderinizin açıklama bölümünde ya da yorum bölümünde kullanabilirsiniz. Fazla sayıda hashtag kullanmak istediğinizde peş peşe birçok hashtag görmek düzensizlik hissi verebilir. Ya da ilgi çekici bir açıklama yazısı oluşturduysanız hashtag’ler yazınız bütün ilgiyi üzerine çektiği için görünmez olabilirler. Böyle durumlarda hashtag’lerinizi ilk yorumda yayınlamak kurtarıcınız olabilir.

INSTAGRAM’DA HASHTAG’LER NASIL GİZLENİR?

Hashtag’lerin takipçi kitlesini arttırmak ve popülerlik kazanmak için önemli olduğunu hepimiz biliyoruz ancak hashtag’lerin bazen gönderilerinizi, açıklama bölümünde vermek istediğiniz mesajı  ikinci plana ittiğini ya da peş peşe eklediğiniz hashtag’lerin gönderilerinizi spam gibi gösterdiğini düşünebilirsiniz. Böyle durumlarda hashtag’lerinizin daha iyi görünmesini isteyebilirsiniz. Basit yöntemlerle hashtag’lerinizi gizleyebilirsiniz. Burada gizlemekten kastımız hashtag’lerinizin gönderilerinizle daha iyi ve daha uyumlu görünmesini sağlamak.

Açıklama bölümünde Instagram hashtag’leri nasıl gizlenir:

Aşağıda verilen adımları izleyerek açıklama bölümündeki hashtag’leri gizleyebilirsiniz:

 1. İlk adım olarak başlığınızı yazın.
 2. Açıklamanızın sonuna noktalar ekleyin.
 3. Her noktadan sonra “enter”a basın.
 4. Hashtag’lerinizi yazın.
 5. Ve gönderinizi paylaşın.

Bir yorumda Instagram hashtag’leri nasıl gizlenir:

Başlığınıza hashtag eklemek istemediğinizde ise onları yorumlarda gizleyebilirsiniz. İlk yoruma gönderinizde olmasını istediğiniz hashtag’leri yazıp gönderebilirsiniz. İzleyeceğiniz adımlar:

 1. Gönderinizi oluşturun.
 2. Açıklama yazınızı ekleyin.
 3. Hashtag’lerinizi ilk yorum alanına yapıştırın.
 4. Gönderinizi paylaşın.
 5. Hashtag’lerinizgönderinizdeki ilk yorumda gizlenecek.

Instagram hikayelerinde hashtag nasıl gizlenir:

Instagram hikayelerinizde:

 1. Hashtag’lerinizin rengini değiştirerek, 
 2. Hashtag’lerinizi GIF, konum ve çıkartma ve açıklamalarınızın arasına saklayarak,
 3. Hashtag’lerinizin boyutunu küçülterek,
 4. Hashtag’leri yana kaydırarak gizleyebilirsiniz. 

.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir