Influencer Olmak için Gerekenler

          Günümüzde küresel salgınların da etkisiyle insanlar dijital ortamlara daha çok yönelir oldu ve bu durum en çok da markaların ürün ve hizmetlerini dijital ortamdan satmasına olanak sağladı. Markalar ürün ve hizmetlerini satarken ürün ve hizmetlerini tanıtacak Influencer’larla iş ortaklığı sağlayıp onların etki gücünden yararlanmaya başladılar. Bu sayede markalar kazançlarına kazanç eklerden Influencer’lar da ekonomik kazanç elde etmeye ve sosyal statülerini artırmaya başladılar. Bu ekonomik kazanç elde etmeyi hayal edilemeyecek kadar ileri seviyelere taşıyan Influencer’lar hepimizin gündeminde. Hal böyle olunca çoğu sosyal medya kullanıcısının Influencer olmak istemesine şaşmamalı.

          Influencer Ne Demek ve Influencer’lar Ne yapar?

          Influencer kelime karşılığı olarak etkileyen kişidir. Yani paylaşımlarıyla markaların ürün ve hizmetlerini tanıtıp kişilerin satın alma süreçlerini etkileyen sosyal medya kullanıcılarıdır. Bunu dilerseniz tam zamanlı yapabilir ya da kurumsal hayatınızın yanında hobi olarak da sürdürebilirsiniz. Influencer olmak için büyük takipçi kitlesine hitap edip hedef kitlenizi iyi tanımalı ve hedef kitlenizin isteklerine cevap verecek ürünler sunarken güvenilir olmayı amaçlamalısınız.

          Sosyal medyada pek çok hatta binlerce Influencer olduğunu sizler de biliyorsunuz. Bu kadar kişinin arasından ayrışmanız özgün ve doğal olmanıza bağlı. Sektörünüzde bir fark ortaya koymalı, hedef kitlenizi ve parçası olmak istediğiniz sektörü araştırmalı ve takipçilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetler hakkında gerekli tüm bilgilere sahip olmalısınız.

          Eğer siz de Influencer olmak istiyorsanız en doğru yerdesiniz. Yazımızda size nasıl Influencer olacağınızı, ekonomik kazancınızı ve sosyal statünüzü nasıl arttıracağınızı adım adım anlatacak ve sizlerle bazı ipuçları paylaşacağız.

          Tutkunuzu Belirleyin:

          Influencer olmak için yani markaların sizinle iş ortaklığı kurması için öncelikle kişisel hesabınızı açmalı ve kişisel hesabınızda belirli bir yöne doğru rota oluşturmalısınız. Sayfanız giyim üzerine mi güzellik üzerine mi sağlıklı beslenme üzerine mi ya da bambaşka bir sektör üzerine mi; bunu belirlemeli ve bu yönde bireysel çalışmalarınızı ortaya koymalısınız. Ama unutmamanız gereken nokta siz Influencer olarak markaların ürün ve hizmetlerinizi takipçi kitlenize sunacaksınız. Bu yüzden size arzuladığınız ekonomik geliri sağlayacak aynı zamanda tutkunuzu yansıtacak bir alan seçmelisiniz.

          Alanınızı belirledikten sonra tüm odağınızı oraya verin. Çalışacağınız alanı tüm detaylarıyla öğrenin ve nasıl farklı dokunuşlar yapacağınızı düşünün. Yaratıcı, özgün olun. Influencer olmanın en temel koşulunun güçlü bir takipçi kitlesine sahip olmaktan geçtiğini unutmayın ve bunun için insanlara sizi takip etmekten vazgeçemeyeceği nedenler sunun.

          Hangi Sosyal Medya Platformunda Olacağınıza Karar Verin

          Tek bir alana odaklanmanız ve o alanda çalışmalarınızı geliştirmeniz daha profesyonel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Instagram’da mı YouTube’da mı TikTok’ta mı Facebook’ta mı var olmak istiyorsunuz? Kararınızı iyi düşünerek verin; kendinizi ve tarzınızı en iyi ortaya koyacağınız, en iyi yansıtacağınız platformu belirleyin.

          Kitlenizin Özelliklerini Belirleyin

          Tutkunuzu ve platformunuzu belirledikten sonra sıra kitlenizin özelliklerini incelemede. Markaların sizi bulması ve sizinle çalışmayı istemesi için hedef kitlenizi, takipçilerinizi çok iyi tanımalısınız. Unutmayın ki insanları iyi tanımak onlara hiç yapmayacakları şeyleri yaptırmanızı, hiç almayacakları ürünleri dahi aldırmanızı sağlar.

          Hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını, neyi sevip sevmediğini bilin; içeriklerinizi ona göre kurgulayın. Ardından hedef kitlenizi sizi takip etmeye ve tanıttığınız ürün ve hizmetleri almaya yönlendirin. İkna edici olun gerçek bir Influencer gibi!

          Kitlenizle Etkileşim Sağlayın

          Etkileşimi kitlenizden size doğru gelen bir yönde değerlendirmeyin. Siz de onların gönderileriyle etkileşim kurun. Beğenin, yorum yapın, gönderilerini paylaşın; anketlerine, canlı yayınlarına katılın. Kısacası onları önemsediğinizi hissettirin.

          İçeriklerinizin aldığı etkileşimleri değerlendirin, bağlantılarınıza kaç kişinin tıkladığına bakın. En çok etki uyandıran paylaşımınızı/paylaşımlarınızı tespit edin. Tespit etmekle kalmayın ama bu elde ettiğiniz sonuçlar size takipçi kitlenizin beklentilerini, ilgilendiklerini verir. Bu analizlere göre hareket edip o yönde ilerleyin.

          Şimdiye kadar oluşturduğunuz içerikleriniz beklediğiniz etkiyi göstermeyebilir, değişikliğe gitmekten çekinmeyin. Hedef kitlenizi ve isteklerini ciddiye aldığınızı göstermek size artı takipçiler kazandıracaktır.

          Kaliteli İçerikler Sunun

          Eğer Influencer olmak, başkalarını etkilemek istiyorsanız içeriklerinizin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için iyi bir ekipmana ihtiyacınız olacak. Hem görüntü hem ses kalitesinin yüksek olması anlaşılırlığınızı arttıracaktır. Sadece görüntü ve sesin kaliteli olması da tek başına yeterli olmayacaktır.

          Tanıtımını yaptığınız ürün ve hizmetler size güvenip ürün ve hizmet alan kişilerin beklentilerini karşılamalı. Yüzde yüzü başaramasanız bile tanıttığınız ürün ve hizmetler takipçilerinizin beklentilerinin yüzde sekseni karşılar nitelikte olmalı.

          İşletme Hesabına Geçin

          İşletme hesabına geçmeniz size çok daha fazla seçenek sunacaktır. İster Instagram ister Twitter ister Facebook kullanıyor olun hepsinin size sunabileceği işletme hesabı seçeneği bu seçeneğin sunacağı fırsatlar vardır. İşletme hesabı seçeneği ile paylaşımlarınızın nasıl sonuçlar yarattığını görebileceğiniz istatistiklere ulaşabilir, gönderilerinizde ürünleri doğrudan ekleyebilir, reklam araçlarını kullanabilir, mesajlarınıza hızlı yanıtla cevap verebilir ve bunlar gibi pek çok özelliğe sahip olabilirsiniz.

          İlgili İçerikler Oluşturup Düzenli Paylaşım Yapın

          Influencer olmak istiyor ve etkinizi her gün arttırmak istiyorsanız takipçileriniz için faydalı ve alakalı içerikler yayınlamalısınız. İçerik oluşturma stratejinizi oluşturmalı ve hedef kitlenizin en çok beğeneceği içeriklerin karışımını kullanmalısınız.

          Sayfanızda tanıtımını yapacağınız, önerilerde bulunacağınız alanla ilgili – giyim, seyahat, yemek, güzellik vs – paylaşımlar yaparken kişisel alanla bu profesyonel alanı çok karıştırmamanız faydalı olacaktır. Tabi ki takipçilerinizin sizin de normal bir insan gibi yaşadığınızı görmeleri sizlere yakınlığını arttıracaktır, o yüzden gündelik hayatınızdan kısa kesitler gösterebiliriniz profesyonel alanınızdan çok sapmadan!

          Stratejinizi belirledikten sonra düzenli paylaşımda bulunmaya dikkat etmelisiniz. Sosyal medya algoritması ve kullanıcıları düzenli olarak paylaşım yapan ve güncel olan hesapları ön planda tutar. Sayfanızı oluşturur oluşturmaz kaç günde bir hangi saat aralıklarında paylaşım yapacağınıza karar vermeli ve bu yönden sapmadan, aksatmadan paylaşım yapmaya devam etmelisiniz.

          Markalarla Bağlantı Kurun

          Bütün planlamaları ve düzenlemeleri yapıp kendinizi sosyal medya âlemine sunduktan sonra yapacağınız son şey markalara ben de buradayım ve sizi büyütmeye hazırım demekte.

          Biyografinize iş birliğine açık olduğunuzu belirten bir açıklama yazabilirsiniz. Bunun dışında markalarla iletişime geçerek kendinizi tanıtabilir, yaptığınız çalışmalarınızdan ve planlarınızdan bahsedebilirsiniz. Ayrıca paylaşımlarınızda çalışmak istediğiniz markaları etiketleyebilir, açıklamalarınıza ekleyebilir, videolarınızdan markalardan bahsedebilirsiniz.