Instagram’da Fenomen Olmanın 5 Yolu

Sosyal medya şüphesiz son yıllarda en çok kazanan ve en çok büyüyen platformlardan biri. Bundan sonraki yıllarda da giderek büyüyeceği su götürmez bir gerçek. Instagram da sosyal medyanın giderek büyüyen ve neredeyse en önemli kanalı olmuş bir ayağı. Instagram’daki bu büyümenin bir parçası olmak isteyen Instagram kullanıcıları için bazı tavsiyelerimiz olacak:

1. Amacınızı bilin.

Instagram’da etkili bir şekilde yer almaya başlamadan önce Instagram sayfanızın neyi temsil ettiğini ve sahip olduğunuz hedefleri bilmelisiniz. Instagram sayfanızla amacınız hayatınızdan bazı kareleri paylaşarak tamamen kişisel bir profil oluşturmak mı yeni insanlar yeni kültürler tanımak mı yeni bir akım oluşturmak mı yoksa Instagram takipçilerinizi arttırıp ürün tanıtımları yaparak ek kazanç elde etmek mi öncelikle bunu belirlemelisiniz.

Takipçilerinizin; kim olduğunuzu, neyi temsil ettiğinizi ve iletmeye çalıştığınız mesajı kolayca anlayabilmeleri için Instagram’daki etkinliğiniz, paylaşımlarınız amacınızla uyumlu olmalıdır.

İnsanların sizi takip etmesi için kim olduğunuzu bilmeleri gerekir. Kim olduğunuzu bilmeleri için, öncelikle siz kim olduğunuzu bilmelisiniz. Kulağa basit geliyor ancak Instagram hesabınızın amacınızla uyumlu olmasını sağlamak, Instagram paylaşımlarınızdaki ayrıntılara çok dikkat etmeyi gerektiriyor. Göndermeden önce potansiyel takipçilerinize ne iletmek istediğinizi bilin!

2. Kitlenizi tanıyın.

Bireylerin Instagram’da kendini tanıtmak ve yer edinmek için çalışırken hedef kitlelerinin kim olduğunu unutmaları bir numaraları sorunları olarak süreçte karşılarına çıkıyor.

Mesela Facebook, büyük ve açık ara en popüler sosyal medya platformudur.  Çoğunlukla 25-34 yaş arasındaki kullanıcılardan oluşurken, LinkedIn gibi platformlar genellikle daha yaşlı bir kitleye sahipken Instagram, daha genç bir demografik yapıya sahiptir ve yeniliklerden hoşlanırlar. Instagram kullanıcıları farklı akımlar, farklı tarzlar, farklı bakış açıları görmek isterler.

Instagram takipçilerinizin dikkatini nelerin çekeceğini, onlara neyin hitap edeceğini bilmek Instagram takibinizi büyütmek için çok önemlidir. Tüm Instagram kullanıcılarına ihtiyacınız yok, sadece çok küçük bir kısmına ihtiyacınız var. Instagram hesabınızdaki hedef kitlenizin kim olduğunu anlamak tüm farkı yaratacaktır.

3. Tutarlılık anahtardır.

Instagram hesabınızdan haftada yalnızca bir kez gönderi yayınlıyorsanız Instagram’da büyük bir takipçi kitlesi oluşturmak veya mevcut Instagram takipçilerinizi elinizde tutmak son derece zor olacaktır. Bu takipçilerinizi her beş dakikada bir gönderi bombardımanına tutmanız gerektiğini anlamına gelmiyor ancak Instagram hesaplarınızın popüler olmasını istiyorsanız günde en az bir veya iki gönderi paylaşmalısınız. Her gün mutlaka Instagram postları dışında günlük Instagram hikâyeleri de paylaşmalısınız. 

Instagram çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu için takipçilerinizin dikkatini canlı tutmayı başaramazsanız takipçilerinizin başka bir yere gideceğini bilmelisiniz. Her ne yapıyorsanız düzenli olarak yapın veya hiç yapmayın.

4. Takipçilerinizle etkileşime geçin.

Instagram takipçileriniz, sizin onları önemsediğinizi bilene kadar sizi umursamazlar. Instagram’da takipçilerinizle etkileşim kurmak için zaman ayırdığınızdan emin olun.  Instagram da sizi takip edenlerin bazı gönderilerine bir veya iki yorum yapabilir, kendi Instagram gönderilerinizde onlarla kısa bir sohbet olabilir veya paylaştıkları bir resim veya videoyu beğenmek kadar basit bir şey olabilir.

Takipçilerinizin sadakatini kazanmak ve yeni Instagram takipçileri elde etmek için anlamlı etkileşimlerde bulunmaktan çekinmeyin.

5. Beklemeyin.

İnsanlar çoğu zaman bekledikleri için fırsatları ve fikirleri gözden kaçırıyorlar. İnsanlık tarihi risk almaktan korkup fırsatları kaçıran kişilerin, markaların hikayeleriyle dolu.

İlgi veya popülerlik kazanacağını düşündüğünüz bir fikriniz olduğunda beklemeyin. Analiz etmek ve neler yapabileceğinizi düşünmek için zaman ayırın. 

Son birkaç yılda işler birçok yönden değişip dönüşmüş olsa da sosyal medya sadece güçleniyor ve giderek büyüyor. Siz de Instagram’daki büyümeden payınızı almak için önerilerimize kulak vermelisiniz.

Şimdi başlayın ve gelecek yıl bu zamanlar Instagram’da nerede olduğunuzu görün. Sizi şaşırtabilir.