Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram Ağustos 2018’de başlattığı Mavi Tikhttps://static.xx.fbcdn.net/assets/?revision=1697213233957950&name=ig-verifiedbadge-shared&density=1uygulaması ile en başarılı, en etkin, en güvenilir kullanıcılarını belirliyor. Instagram’da Mavi Tik, bir nevi hesabınızın güvenilirliğinin ve prestijin garantisi. Mavi Tik hesabınızın gerçek bir kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor ve kullanıcıların tanınmış kişi ve markalara ait gerçek hesapları bulmasına yardımcı oluyor. Instagram tarafından doğrulandıktan sonra kullanıcı adınızda değişiklik yapamaz, doğrulamanızı farklı hesaplara aktaramazsınız. Ancak Mavi Tik’e sahip olmak çok da kolay değil. Instagram, adına sahte hesaplar açılma riski olan önemli gördüğü kullanıcıları doğruluyor. Başka sosyal medya platformlarında Mavi Tik’e sahip olmanız Instagram’da da Mavi Tik alacağınız anlamına gelmiyor.

Ayrıca Mavi Tik’i alabilmeniz için hesabınızın bazı özellikleri karşılaması gerekiyor. Instagram’da her doğrulanmış hesaba Mavi Tik verilmiyor. Mavi Tik için ekstra talepte bulunmanız için tanınmış bir kişi veya marka olmanız ve hesabınızın belirli şartları karşılaması gerekiyor.

Instagram’da Kimler Mavi Tik Alabilir?

Mavi Tik rozetine başvurabilmek için Instagram hesabınızın aşağıdaki doğrulama kriterlerini karşılaması gerekiyor:

 • Özgün olmak: İlk koşul gerçek bir kişiyi, tescilli bir işletmeyi veya kuruluşu temsil etmesi
 • Benzersiz olmak: Bir kişi ya da markanın sadece bir hesabı doğrulanabildiği için tek bir hesabınızın olması
 • Eksiksiz olmak: açık profil kullanmanız, tam bir biyografinizin, profil fotoğrafınızın ve gönderilerinizin olması
 • Dikkate değer olmak: Hesabınızın çok aranan, öne çıkan . birden fazla haber kaynağında yer alan bir hesap olması

Bu şartların yanı sıra hesabınızın Instagram Hizmet ve Şartları’na ve Topluluk Kurallarına uyması gerekiyor.

Eğer Mavi Tik’e başvurduğunuz süreçte yanlış bilgiler vermişseniz Instagram Mavi Tik vermiş olsa bile Mavi Tik rozetinizi kaldırıyor bazen bu hesabınızın silinmesine kadar gidebiliyor. O yüzden verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan ve güvenilirliğinden emin olmalısınız.

Mavi Tik Rozetine Nasıl Başvurulur?

 1. Mavi Tik talep edeceğiniz hesaba giriş yapın. ettiğiniz hesaba giriş yaptığınızdan emin olun.
 2. Profilinize gidin.
 3. Sağ üst köşedeki + işaretinin yanındaki üç çizgi simgesine dokunun.
 4. Açılan sekmede ayarlara tıklayın.
 5. Hesap seçeneğine ve ardından doğrulama iste’ye dokunun.
 6. Açılan sayfadaki formu doldurun. Burada kimliğinizi doğrulayan bir belge istenecektir. Kimlik belgenizin fotoğrafı ya da resmi işletme bilgilerinizi sunabilirsiniz.
 7. Talimatları izleyerek başvurunuzu tamamlayın.

Önemli bilgiler:

Bir başvurunuz sonuçlanmadan ikincisi için başvuruda bulunmayın. Bu süreci hızlandırmaz aksine başvurunuzun iptaline sebebiyet verebilir. Hesabınız Mavi Tik için uygun olsa bile bu Mavi Tik alabileceği anlamına gelmez. Mavi Tik aldıktan sonra kullanıcı bilgilerinde değişiklik yapamazsanız. Başvuruda hangi bilgileri sunmuşsanız hesabınız bundan sonra o bilgilerle tanınacaktır.

Instagram Mavi Tik Rozetinin  Avantajları

Instagram’ın kişiler ve topluluklar üstündeki etkisi yadsınamaz. Artık bilgi almak için dahi kullanılan bir platform haline geldi. Bunun yanında insanlar bilinirliğini ve güvenilirliğini Instagram üzerinden diğer insanlara sunuyor ve Mavi Tik de kullanıcıların Instagram’daki prestijini arttırıyor, marka bilinirliği oluşturma ve takipçilerinizi artırma çabalarınızda büyük bir fark yaratıyor. Kişisel profiliniz ya da markanız taklit riski taşıyorsa hesabınızı korumanız için güvenceniz Mavi Tik rozeti oluyor. Instagram Mavi Tik rozeti kullanıcılara pek çok avantaj sağlıyor:

 • Instagram’daki Mavi Tik rozeti profiliniz tek ve özel olduğunu göstermenize yardımcı olur.
 • Mavi Tik rozeti ile profilinizin bilinirliğini ve takipçi sayınızı kolayca artırabilirsiniz.
 • Adınıza açılacak sahte hesaplara karşı sizi korur.
 • Profiliniz ve takipçileriniz arasındaki güvenilirliği artırır.
 • Markalardan, işletmelerden rekmlamlarını yapmanız için teklif almanızı sağlar.
 • Sosyal medyada kolayca bulunmanızı sağlar.

INSTAGRAM’DA NASIL DOĞRULANIRSINIZ?

Hesabınız doğrulanma kriterlerini karşılasa bile Mavi Tik alabileceğiniz kesin bir durum değil. Kendinizi Instagram mecrası için önemli biri haline getirmelisiniz. Takipçileriniz, gönderilerinizi ilgiyle takip eden bir sonraki paylaşımınızın ne olacağını merak eden, önerilerinizi heyecanla bekleyen bir kitleniz olmalı ki Instagram sizi Mavi Tik rozetli kullanıcıların arasına alsın. Bunu nasıl sağlayabileceğinize dair bazı önerilerimiz olacak:

Biyografinizi Tamamlayın:

Gizemli olmak bazen iyidir ama bu Instagram için geçerli değildir. Instagram’ın hesabınızı doğrulaması için eksiksiz bir biyografiye sahip olmanız gerekiyor. Profilinizde yakın zamana ait gönderilerinizin olmasına; kendinizle, işinizle, markanızla ilgili bilgiler vermeye dikkat edin.

Haber Değeriniz Olsun: 

Hesabınızın haber değeri taşıması da Mavi Tik rozeti almanızı destekleyecektir.  Adınızı medyada duyurmak için basın bültenleri gönderebilir, yerel haber ajansları ve diğer büyük yayınlarla da bağlantı kurabilirsiniz. 

Çevrimiçi Varlığınızı Güçlendirin:

Sizinle ilgili çevrimiçi arama yapıldığında adınız ve bilgileriniz sadece Instagram’da çıkıyorsa doğrulanma şansınız azalır. Çevrimiçi varlığınızı güçlendirin. Diğer sosyal medya hesaplarınızı optimize ederek web aramalarınızı güçlendirin.

Takipçilerinizi ve Etkileşiminizi Arttırın: 

Mavi tik rozetini alabilmeniz için Instagram’ın belirlediği standat bir takipçi sayısı sınırı yoktur. Ancak daha fazla takipçiye sahip olmak profilinizi dikkat çekici kılacaktır. Sizinle etkileşime girecek, gönderilerinizi beğenecek, yorum yapacak takipçilereniz olmalıdır. Sadece sayının yükselmesini, etkileşimde bir gelişme olmaması işinize yaramayacaktır. Etkileşimi takipçilerinizden beklememeli, siz de takipçilerinizin gönderilerini beğenmeli, yorum yapmalı, gerekli durumlarda gönderilerini kendi sayfanızda paylaşmalısınız. Hedef kitlenizi belirleyerek onlara yönelik paylaşımlarda bulunmak takipçi kitlenizin artmasını sağlayacaktır.

Düzenli Olarak Paylaşım Yapın 

Instagram kriterlerinde Mavi Tik rozetine başvurmak için sadece bir gönderiye sahip olmanız gerektiğini belirtse de bir adım önce olmak için düzenli paylaşım yaparak hesabınızı aktif göstermenizde önem taşıyor. Günceli, trendleri, hashtagleri takip ederek paylaşımda bulunmanız hem sayfanızı aktif gösterecek hem de yeni takipçiler edinmenize fırsat tanıyacaktır.

Paylaşımda bulunurken profiliniz amacı ne ve takipçileriniz sizden ne bekliyor, sorularının cevaplarını düşünmeden rastgele paylaşımlarda bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Alakasız paylaşımların yeni takipçiler kazanmanızı sağlamazken mevcut takipçilerinizde kafa karışıklığı oluşturup sizi takiplerini bırakmalarına neden olabilir.

Paylaşımlarınızı  Kişiselleştirin

Instagram mavi Tik rozeti ile gerçek kişileri, markaları, şirketleri korumyı amaçlar ve gerçek hesaplara özgünlükleri sayesinde karar verir. Kullanıcı adınızı, profilinizi oluştururken herkesin akıl edebileceği, sıradan ifadeler dışında yaratıcı bir profil oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Hesabınızı olabildiğince kişiselleştirmeli, özgün içerikler ve bakış açıları sunabilmelisiniz. İçeriklerinizin sizi yansıtan bir kişiliği olmalı. Gönderileriniz kullanıcılara ulaştığında bunun size ait olduğunu anlayabilmeli. Özgün ve yaratıcı olmaktan çekinmeyin.

Zamanlamayı Doğru Planlayın

Instagram’da gönderi paylaşılmasının en önemli nedeni daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktır. Paylaşımlarınızın kullanıcılarının akışlarında kaybolmasını istemiyorsanız Instagram kullanıcıların günün hangi zamanında en çok aktif olduklarını tespit etmeniz gerekir. Siiznle aynı zaman diliminde pek çok kullanıcı paylaşım yapacaktır ancak farkınızı ortaya koyduğunuzda sizin gönderilerinizin arada kaybolma riski ortadan kalkacaktır.

BAŞVURU SÜRECİ

Mavi Tik Rozeti içi başvurduktan sonra en fazla 30 gün içinde hesabınızın doğrulanıp doğrulanmadığını belirten bir bildirim gelir. Instagram ana sayfasında sağ üst köşedeki kalp simgesine dokunarak hareketler kısmındaki bildirimlerden hesabınızın doğrulanıp doğrulanmadığını kontrol edebilirsiniz. Talebiniz onaylanmadığı takdirde 30 gün içinde yeni bir talep gönderebilirsiniz. Ancak talebinizle ilgili dönüş sağlanmadan yeni bir başvuruda bulunmanızın mevcut başvurunuzun iptal olmasına neden olacağını unutmamalı, yeni başvuru için 30 gün beklemelisiniz. Instagram doğrulama için bir ödeme talep etmez ve siiznle iletişime geçmek için farklı kanallrı kullanmaz. Bu 30 günlük sürede yapmanız gereken Instagram’dan bildirim gelmesini beklemek olacaktır.

.

MAVİ TİK ROZETİNİ ALDIKTAN SONRA

Mavi Tik Rozeti almaya hak kazandıktan sonra rozetinizi kaybetme riskiniz olduğunu unutmamalısınız. Instagram;

 • Mavi Tik rozetinizin reklamını yapmaya, başka bir hesaba aktarmaya veya satmaya çalışırsanız
 • Diğer hizmetleri tanıtmak için profil resminizi, biyografinizi veya ad bölümünüzü kullanırsanız (bu nedenle bu yerlerde etkileyici pazarlamanıza dikkat edin).
 • Hesabınızı üçüncü bir taraf aracılığıyla doğrulamaya çalışırsanız
 • Hesabınızın herkese açık olan gizliliğini birçok kez gizli olarak değiştirirseniz Mavi Tik rozetinizi alabilir ya da hesabınızı devre dışı bırakabilir. Mavi Tik rozeti almanın bir ayrıcalık olduğunu unutmadan Instagram Hizmet ve Şartları’na ve Topluluk Kuralları’na uyarak muhafaza etmeye çalışmalısınız.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir