Instagram Hikâye İpuçları

Pek çok sosyal medya platformunda kullanılmaya başlanan hikâye özelliği Instagram ile farklı bir boyut kazandı. Fotoğraf ve video paylaşmanızı sağlayan  Instagram hikâyeleri; ilgi çekici tasarımlarıyla, çıkartmalarıyla, biçimlendirme özellikleriyle yani yaratıcılığı ortaya çıkarmadaki destekleyicileriyle popülarite kazanmada önemli bir araç oldu. Instagram hikâyeleri oluşturduğunuz andan itibaren 24 saat boyunca sayfanızda yayınlanıyor. Gün içinde paylaşılabilecek hikâye sayısında da herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Ağustos 2016’da kullanıcılara sunulan Instagram hikâyeleri pek çok kullanıcı tarafından gönderi paylaşma aracı olarak tercih ediliyor. Neredeyse her gün yenilenen özellikleriyle kullanıcılara çok fazla seçenek sunan Instagram hikâye araçları ile takipçilerinizin tekrar tekrar görüntüleyecekleri yüksek kaliteli görseller oluşturabilirsiniz.

Instagram Hikâyesi Oluşturmak

Instagram hikâyelerinde fotoğraf ya da video paylaşmak için:

Instagram ana sayfada sol üst köşedeki + işaretine dokunabilir ya da ekranı sağa çekip alt sırada çıkan ögelerden hikâye ögesine dokunarak gönderinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca flm rulonuzdaki görselleri de hikâyenizde paylaşabilirsiniz. Bunun için sol alt köşedeki galeriye dokunarak film rulonuza gidebilirsiniz. Gönderinizi oluşturduktan sonra üst satırdaki simgelere dokunarak çıkartma, konum, müzik anket vs ekleyebilir yazı stilinizi değiştirebilirsiniz. Düzenlemeleriniz bittikten sonra göndere ya da hikâye ifadesine basarak gönderinizi yayınlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz gönderiyi paylaşmak istemiyorsanız kaydetmek için ekranın üst kısmındaki aşağıyı gösteren oka tıklayarak film rulonuza kaydedebilirsiniz.

Instagram Hikâyelerini Öne Çıkanlara Eklemek

Hikâyelerinizde paylaştığınız gönderilerinden bazılarının her zaman profilinizde görünmesini isteyebilirsiniz. Bunun için hikâye arşivi özelliğinizin aktif olması gerekiyor. Eğer açık değilse Instagram ayarlarınıza girip gizlilik sekmesinden hikâye ayarlarına tıklayın. Hikâyeyi arşive kaydet seçeneğini aktif hâle getirin.

Hikâye arşivleme özelliğini etkinleştirdikten sonra profilinize dönün, biyoragrafinizin altında yer alan öne çıkanlar bölümünde “+ Yeni”yi tıklayın. Öne çıkanlara eklemek için arşivlenmiş ve canlı hikâyeleriniz arasından seçim yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra ekledikleriniz profilinizde öne çıkanlarda görünecektir.

Instagram Hikâyelerinde Birini Etiketlemek

Paylaşacağınız bir hikâyede birinden bahsetmek istediğinizde gönderinizi hazırladıktan sonra üstteki simgelerden Aa’ya dokunup bahsetmek istediğiniz kişinin kullanıcı adını yazın ve ekranda çıkacak dairesel simgelerden eklemek istediğiniz hesabı seçin, seçtiğiniz profil gönderinize eklenecektir. Kullanıcı adı hikâyenizde altı çizili olarak çıkacaktır. Hikâyenizi izleyenler eklendiğiniz kişinin profiline gitmek için buna dokunabilirler. Birini hikâyenize eklediğinizde eklediğiniz kişinin DM kutusuna etiketlendiğine dair anlık bildirim gönderilir. Paylaştığınız hikâyelerde maksimum 10 kişi ekleyebilirsiniz.

Bahsettiğiniz kişilerin hikâyenizi hikâyelerine eklemesini istemiyorsanız hikâyelerine ekleme  özelliğini gönderiyi paylaşmadan önce  devre dışı bırakmanız gerekiyor.

Etiketlendiğiniz Hikâyeyi Kendi Hikâyenizde Paylaşmak

Başka bir kullanıcı Instagram hikâyesinde sizden bahsettiğinde mesaj kutunuza “bunu hikâyene ekle” bağlantısıyla bir bildirim gelir. Bağlantıya dokunduğunuzda hikâye düzenleme ekranına yönlendirilirsiniz. Düzenlemeleri yapıp paylaştığınızda takipçileriniz hem sizin gönderinizi görebilecek hem de orijinal hikâyeyi paylaşan kullanıcının profilini görebileceklerdir.

Tek Seferde Birden Fazla Fotoğraf Çekip Instagram Hikâyesine Eklemek

Tek seferde birden fazla fotoğraf çekip Instagram hikâyenize ekleyebilirsiniz. Instagram hikâye düzenleme ekranına gelip birden fazla çekim simgesini seçin. Fotoğraflarınızı çekip ekranın en alt kısmındaki ileri ögesine dokunun. Burada istediğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra paylaşa dokunun.

Instagram Hikâyelerine Anket Eklemek

Instagram anket özelliği ile takipçilerinize sorular sorabilir, onların görüşlerini alabilirsiniz. Hikâyenize anket eklemek için hikâyenizi oluşturduktan sonra hikâye düzenleme ekranında sağ üst köşedeki gülen yüz simgesine dokunarak karşınıza çıkan ekranda anket ögesine dokunun. Karşınıza soru sor ve cevap kısmı çıkacaktır. Sorunuzu yazıp gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra anketinizi yayınlayabilirsiniz.

Instagram Hikâyelerine Anı Eklemek

Bunun için Instagram’ın anı arşivini kullanabilirsiniz. Instagram ana sayfada sağ alt köşedeki profil simgesine tıklayarak profilinize gidin. Profil ekranınızda sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine tıklayın. Açılan sayfada ikinci satırdaki arşive gidin. Bu zamana kadar yayınladığınız bütün hikâyeler bu ekranda karşınıza çıkacaktır. Yayınlamak istediğiniz gönderiye tıklayın. Ekranın alt bölümündeki paylaş ögesine dokunduğunuzda hikâye düzenleme ekranına yönlendirileceksiniz. Orijinal görüntü ekranda ortalanmış ve tarih belirtilmiş olarak karşınıza çıkacak. Burada düzenlemelerinizi yapıp gönderinizi yayınlayabilirsiniz.

Bir Gönderiyi Instagram Hikâyesinde Paylaşmak

Instagram hikâyenizde başka bir gönderiyi paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunun için paylaşmak istediğiniz orijinal gönderinin altındaki kâğıt uçak simgesine tıklayın ve "hikâyenize gönderi ekleyin"i seçin. Gönderinin altında kullanıcıların orijinal sayfaya yönlendirilmesini sağlayacak dokunabilir bir bağlantı oluşacak.

En üst kısımda bulunan araçları (çıkartma, GIF, konum, etiket vs) kullanarak dilediğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra hikâyenizi paylaşabilirsiniz.

Hikâyenizde Paylaştığınız Gönderiye Arka Plan Eklemek

Hikâyenizde başka bir gönderiyi paylaşırken arka plan eklemek isteyebilirsiniz. İlk olarak hikâyenizde paylaşmak istediğiniz gönderinin altında kağıt uçak simgesine dokunup “hikâyenize gönderi ekleyin” seçeneğini seçtikten sonra üst sırada çıkan üçüncü ikona dokunup Instagram “Film Rulosundan Ekle” etiketine dokunun. Film rulonuzdan arka plan için kullanmak istediğiniz görseli seçin. 

Yayın gönderisini Instagram hikâye ekranınızın bir köşesine taşıyın ve film rulonuzdan eklediğiniz arka planı iki parmağınızı kullanarak genişletin. Beraberinde başparmağınızla orijinal yayın gönderisine dokunun ve basılı tutun. Orijinal görüntü ön plana çıkacaktır.

Instagram Hikâyelerine Bağlantı Eklemek

Instagram hikâyelerine bağlantı ekleyebilmeniz için 10 binden fazla takipçiniz olması gerekiyor. Bu sayıya ulaştıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek hikâyelerinize bağlantı ekleyebilirsiniz. Takipçilerinizin eklediğiniz bağlantıya gitmeleri için sayfayı yukarı kaydırmaları yeterli olacaktır.

Gönderinizi oluşturduktan sonra düzenleme ekranında üst sırada bulunan kare gülen yüz ögesinden “bağlantı” ögesine tıklayın. Buradan kopyaladığınız IGTV video bağlantısını veya bir web bağlantısı URL'sini ekleyebilirsiniz. Bitti ögesine tıklayın, hikâye oluşturma ana sayfasına yönlendirileceksiniz.  Bağlantı linkini sayfada dilediğiniz yere yerleştirin ve paylaşa dokunun. Bağlantıyı düzenlemeniz veya silmeniz gerekirse, bağlantı simgesine tekrar tıklamanız yeterli olacaktır.

Hikâye Arka Planı Düz Bir Renk Yapmak

Hikâyenizi oluşturduktan sonra sayfanın üst kısmında çıkan simgelerden beşincisine tıklayın. Üst sıradaki fırçalardan en sağdaki hariç(En sağdaki çizgili fırçaya tıklarsanız alttaki renk bandı görünmez, o fırça renk kazıma işlemi yapar.)  birini seçip paletten kullanmak istediğiniz renge tıklayın. Bir renk seçtikten sonra, ekranın herhangi bir yerine parmağınızı basılı tutarak doldurmak için iki-üç saniye bekleyin. Ekran seçtiğiniz renkle dolacaktır. Rengi değiştirmek isterseniz aynı işlemleri izlemeniz gerekecektir.

Instagram Hikâyelerine Müzik Eklemek

İçeriğinizi oluşturduktan sonra düzenleme ekranında, ekranın üst kısmındaki nota simgesine dokunup şarkınızı seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra düzenleme ekranında, müziğin nasıl kullanılacağını özelleştirmek için birkaç seçenek sunulacaktır:

  • Alt kısımda ilk gördüğünüz kısımdan şarkı sözlerini veya albüm kapağını sergilemek için seçeneklere bakabilirsiniz.
  • Parçanın ne kadarını çalacağınızı belirlemek için daire içindeki sayıya dokunup süreyi ayarlayabilirsiniz.
  • Parçanın çalmasını istediğiniz bölümünü ekranın en altında çıkan ögeden ayarlayabilirsiniz.
  • Ekranın üst kısmındaki renk sembolüne dokunarak parçayla ilgili bilgilerin rengini değiştirebilirsiniz.

Düzenleme ekranına geri dönün, albüm kapağını veya şarkı sözlerini büyütmek veya küçültmek için ayarlamalar yapabilirsiniz. Görünmesini istemiyorsanız tamamen küçültüp üzerine başka bir simge ekleyebilirsiniz.

Boomerang oluşturmak

Instagram ana sayfada + işaretine tıklayarak hikâye ögesine dokunun. Hikâye ana ekranında sol tarafta karşınıza çıkan simgelerden Aa’nın altındaki boomerang simgesini seçin. Gönderinizi oluşturmak için boomerang simgesine basılı tutun.Düzenleme ekranında istediğiniz değişikleri yapın ve gönderin yayınlanmaya hazır!

Film rulonuzdaki canlı fotoğrafları da boomerang olarak yayınlamak için hikâyenizde kullanabilirsiniz. Bunun için Instagram hikâyeyi açıp düzenleme ekranında film rulonuzu görüntülemek için yukarı kaydırın. Film rulonuzdan canlı bir fotoğraf seçin. “Boomerang” kelimesi görünene kadar fotoğrafı basılı tutun.