Instagram Paylaşım Saatleri: Keşfete DÜşüren Saatler

INSTAGRAM PAYLAŞIM SAATLERİ NASIL OLMALIDIR?

Instagram paylaşımları yaparken tam olarak dört koldan araştırmak ve işi kuralına göre yapmak gerekiyor. Eğer ki eksikleriniz olursa 1 trilyonluk Instagram denizinde boğulur gidersiniz… Bu yazımızda paylaşımlarınızı için Instagram paylaşım saatleri, Instagram etkileşim saatleri, Instagram post saatleri gibi konuları tüm detaylarıyla konuşacağız. 

Instagram algoritması mükemmel çalışan bir sistem eğer bu sistemi avucunuzun içi gibi bilirseniz işiniz biraz daha kolaylaşır ama Instagram’da başarılı bir hesaba sahip olmak hem zaman hem de fazlasıyla sabır istiyor. Sürekli yaşayan bu platformda günün her saati milyonlarca aktif kullanıcı var. Bu kullanıcılar günde en az 4-5 saatini başkalarının Instagram hesaplarını inceleyerek geçiriyor, farklı videolar izlemek istiyor, değişik ülkelerden manzara fotoğraflarını beğeniyor. Bir gün o ülkeye gidip oradaki lezzetleri tatmak ya da aynı pozu vererek fotoğraf çektirmek istiyor. Aslında sosyal medya dediğimiz şey insanların birbirlerinden görüp beğendiği birçok şeyi kendi hayatına entegre etme hayali de diyebiliriz. 

INSTAGRAM PAYLAŞIM SAATLERİ ETKİLEŞİM İÇİN ÖNEMLİDİR

Ülkelerdeki saat farklarına, çalışma saatlerinin farklılıklarına, tatil günlerinin farklılıklarına bakarsak kendi ülkemizdeki şartlara uygun olan Instagram en iyi paylaşım saatlerinde paylaşım yapmak bizlere her zaman daha fazla yol kat etmemizi sağlayacaktır. Instagram’ı birçok farklı amaç için kullanıyoruz; bireysel hayatımızda günlük yaşadığımız rutini, evimizi, çocuklarımızı, işimizi, yediğimizi, içtiğimizi paylaşıyoruz. E- ticaret olarak kullandığımız bir hesabımız varsa ürünlerimizi tanıtmak için, satış yapmak için paylaşıyoruz. Ünlü bir markaya sahipsek markanın görünürlüğünü arttırmak, yeni sezon ürünlerini tanıtmak, farklı kampanyalar duyurmak için paylaşıyoruz. 

Bir de sevenlerinin ve takipçilerinin çok olduğu genel olarak kusursuz güzellikte olan, çok iyi makyaj ve cilt bakımı ürünleri tanıtan, hep çok güzel giyinen ve giydiği kıyafetlerini kalem kalem paylaşan Influencer dediğimiz tayfamız var. Hesabımızın amacı ne olursa olsun genel olarak hepimizin ortak bir amacı var, popüler olmak, takipçi ve beğeni kazanmak, en çok izlenen videolara sahip olmak… Paylaşımlarınızı doğru gün ve saatte yaparsanız etkileşim almanızı biraz daha arttırabilirsiniz. 

INSTAGRAM’DA BEĞENİ ALMAK NEDEN BU KADAR ZOR MUDUR? HAYIR, KOLAY YOLU VAR!

Yukarıda yumurta fotoğrafı örneğinden sonra hem zor hem değil diyebiliriz. Fotoğraf ya da videoların mükemmel olmaması ama çok büyük anlamlar içeriyor olması da bazen çok büyük etkileşimler alacağınız anlamına geliyor. Mesela Instagram’ın en güzel yanı, en iyi kameraya veya mükemmel fotoğrafa sahip olmanıza gerek olmamasıdır. Uygulama filtrelerinden faydalanabilir ve fotoğrafı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Profiliniz temiz göründüğü ve insanlar sizi takip etmenin avantajını görebildiği sürece hesabınızın etkileşimi artacaktır. Hesabınızı temiz ve görsel olarak çekici tutmanın en iyi yollarından biri, her fotoğrafta aynı filtreyi kullanmaktır. Instagram’daki en iyi markaların %60’ı tüm görsellerde aynı filtreyi kullanıyor. 

Sosyalify sayesinde çook ucuza binlerce Instagram beğenisini saatler içinde gönderilerinize tanımlayabilirsiniz!

instagram-beğeni-hizmetleri

INSTAGRAM AKTİFLİK SAATLERİ HANGİ ARALIKLARDADIR?

Biliyoruz ki genel olarak herkes telefonu ya yastığının altında uyuyor ya da baş ucunda şarja takarak yatıyor. Gece uykusu kaçan telefonu eline alıp şöyle bir Instagram’da kaybolup gidiyor, tuvalette uzun vakit geçirenler sıkılmamak için Instagram reelslerine dalıp gidiyor. Sıkıcı bir toplantıda, işten bunaldığımızda, akşam ayaklarımızı koltukta uzatıp dinlenmeye başladığımızda her an her dakika elimizin altında bir sosyal medya hesabı var. 

Hem dünyadan hızlıca haberdar olmak için, çoğu zaman gerçekleri, çoğu zaman sahte hayatları izlemek için hem de bunaldığımızda biraz hayatın hızlı akışından uzaklaşmak için çokça zaman geçiriyoruz. Biliyoruz ki oradaki hayatlar gerçek değil, sadece hayatından belli bir kesit paylaşıyor, biliyoruz ki pırıl pırıl gözüken mutfağın gözükmeyen diğer tarafında dağ gibi bulaşıklar bekliyor, biliyoruz ki sevgilisiyle büyük aşk yaşayanlar da aslında kavga ediyor. Ama bir şekilde izlenmek, izlemek, bazen gömmek bazen övmek hoşumuza gidiyor. Mesela hastalığı için paraya ihtiyacı olan bir çocuk için tüm Türkiye kenetlenip 2 gecede para toplayıp hayat kurtardığımız da oluyor, oradaki hayatlara özenen genç kardeşlerimizden ben niye böyle yaşayamıyorum hayat çok kötü isyanları duyduğumuzda oluyor. 

Sonuç olarak birilerine ulaşmak ya da birilerinin size ulaşması için sosyal medyayı çok aktif kullanıyoruz. Ama kullandığımız Instagram en iyi post paylaşma saatleri ve günleri var. Bugünleri tüm detaylarıyla inceleyeceğiz, en doğru gün ve saatte paylaşımlar yapmak için mutlaka bu yazımızı bir yerlere kaydetmeyi unutmayın. 

INSTAGRAM FOTOĞRAF PAYLAŞMA SAATLERİNDE DOĞRU PAYLAŞIM NASIL YAPILIR?

Paylaşım saatlerinizi günlerinizi planlamadan önce içeriklerinizi çok doğru hazırlamalısınız, Instagram’daki tüm gündemi takip etmelisiniz, kaliteli video / fotoğraflar seçmelisiniz, açıklamaya yazacağınız bilgilendirme çok önemli ve bir diğer etken de hashtag (etiket) Instagram’da yaptığınız paylaşımlarda seçtiğiniz etiketler çok önemlidir. Doğru etiketleri kullanırsanız çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz, Instagram’da maksimum 5 etiket kullanmak idealdir. En popüler etiketlerin yanı sıra az kullanılan etiketlerin de kullanılması gerekir. Güzel içerik, iyi açıklama, kaliteli fotoğraf, doğru etiketler yeterli mi? Tabi ki yeterli değil, insanların en yoğun çalıştığı, uyuduğu, yemek yediği saatlerde paylaşım yaparsanız içeriğiniz görünene kadar üzerine yeni gönderiler gelmiş ve aşağıya düşmüş olursunuz.  Instagram fotoğraf paylaşma saatlerine de dikkat etmeniz gerekiyor. 

INSTAGRAM FOTOĞRAF ATMA SAATLERİ: INSTAGRAM’A SAAT KAÇTA FOTOĞRAF ATILIR?

Instagram’da paylaşım yapmak için yukarıda paylaştığımız tüm konuları düzenlediniz, fotoğrafınız hazır, açıklamanız hazır, etiketleriniz özenle seçildi artık sıra sadece paylaş tuşuna basmakta peki hangi günler hangi saatler fotoğraf atmak için uygun? Öncelikle şunu biliyoruz ki Instagram’da doğru gün ve saati hesaplamak çok zor çünkü 4 mevsim, 7 / 24 saat yaşayan bir platform, biz sadece daha yoğun olduğu saatlerin analizini yapıyoruz. Aslında Instagram sürekli aktif ve hiç sessizliğe bürünmüyor. 

Öncelikle hafta içi günlerden başlayalım; 

Pazartesi, kimsenin sevmediği sevgili pazartesi… Sendromla başlanan ve haftanın ilk günü uzun ama yoğun olması sebebiyle çabuk geçen pazartesi… Genel olarak insanlar pazartesi günleri biriken işlerini toparlamakla vakit harcar ve özellikle sabah mesaisinin başladığı ilk saatler paylaşım yapmak için çok da doğru zaman olmayabilir.  

Salı, pazartesinin yoğunluğunun bittiği bir rehavetin çöktüğü bu yüzden sabah saatlerinde Instagram’da vakit geçirilen bir gün olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Salı sabahları fotoğraf paylaşımı yapmak için uygundur. 

Çarşamba, haftanın yarılandığı çarşamba günü sabah saatleri de paylaşım için uygun saatler olarak kabul ediliyor.

Perşembe, haftanın son günlerine yaklaşıldığında Instagram post saatleri biraz daha öğlene kayıyor. Öğleden önce gerçekleştirilen fotoğraf paylaşımları etkileşim alması açısından güzel saatlerdir. 

INSTAGRAM PAYLAŞIM SAATLERİ NELERDİR?

Evet sürekli aktif olan bir platform olmasına rağmen Instagram etkileşim saatleri diye bir gerçek de var. Tabi ki paylaşılan konu ve içeriklere göre de değişkenlik gösteren bu saatlerle ilgili yapılan araştırma genel bir aktif ve daha az aktif saatler olarak değerlendirilebilir çünkü Instagram’da aktif olunmayan saat yok diyebiliriz. 

Günün her saatinde insanlar 5 dakikalık boşluklarında bile Instagram’a bir göz gezdiriyorlar. Gelin biz şimdi genel olarak yapılan araştırmalar sonucunda Instagram’ın günlere göre en aktif saatlerini inceleyelim. İstatistiklere göre pazartesi, çarşamba ve perşembe günleri yoğun olarak sosyal medya hesapları kullanılıyor. Hafta sonu ise en çok yoğun olarak kullanılan gün olduğundan daha özel paylaşımlar yaparak kitlenizin karşısına çıkmayı hedefleyebilirsiniz.

GÜNLERSABAH SAATLERİAKŞAM SAATLERİ 
PAZARTESİ 07.30 – 09.3020.00 – 22.00
SALI06.00 – 10.0021.00 -23.00
ÇARŞAMBA07.00 – 11.0021.00 – 23.00 
PERŞEMBE 10.00 – 12.0019.00 – 22.00
CUMA 06.00 – 13.0015.00 – 18.00 
CUMARTESİ 10.00 – 12.0020.00 – 22.00
PAZAR12.00 – 14.00 20.00 – 22.00

DOĞRU SAATLERDE POST ATMAK KEŞFET’E DÜŞMEYE YARDIMCI OLUR MU? 

Instagram en iyi paylaşım saatlerini takip etmeniz Keşfet’e düşmeniz için önemli bir etken olabilir ama doğru saatlerde doğru paylaşımlar yapmanız gerekir. Kimlerin Keşfet’ine düşebileceğinizle ilgili olasılıkları değerlendirmek gerekirse unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri de insanların Instagram üzerinde takip ettikleri, beğendikleri, kaydettikleri, yorum yaptıkları konuların sonrasında Keşfet sayfalarına düşüyor olmasıdır. 

Peki bu ne demek? 

Eğer siz sürekli magazin sayfalarını takip ediyorsanız Keşfet sayfanızda magazinsel olaylar, ünlülerin hayatları gibi konuların bulunduğu postlar karşınıza çıkar. Eğer siz yemek tarifi sayfalarıyla etkileşim içindeyseniz o zaman sayfanızda ağırlıklı olarak yemek tarifleriyle ilgili postlar yer alır. Bu durumda siz paylaşımlarınızla Keşfet’e düşmek istiyorsanız aslında her zaman doğru kitlenin karşısına çıkıyorsunuz. Instagram algoritması bunu çok güzel dengeliyor, aslında yine konumuz sizin kitlenizin günlük rutinine göre paylaşım saatlerinizi ayarlamanız üzerine geliyor. Yemek tarifi paylaşımı yapıyorsanız kimse sabah erken saatlerde akşam ne yemek yapacağını düşünmez bu yüzden yemek tarifi postlarınızı öğle saatlerine paylaşmalısınız, paylaştığınız postların açıklamasını açık, net ve doğru yazmalısınız. Kimse anlamadığı bir tarifi yapmak istemez. Yazdığınız açıklamalara mutlaka kaydetmeyi ve beğenmeyi unutmayın, siz de bu tarifi uyguladıktan sonra sonucu bizimle paylaşın gibi tavsiyeler yazın böylece etkileşime girmeleri için teşvik etmiş olursunuz. 

instagram-sektörlere-göre-paylasim-saatleri

SEKTÖRLERE GÖRE INSTAGRAM POST SAATLERİ

Sektörlere paylaşım gün ve saatleri olarak yapılmış, hazırlanmış bir istatistik bulunmuyor. Ama genel şartları yerine getirdikten sonra sektörünüzle ilgilenen kitlenizin günlük rutinlerini takip edip deneme yanılma yöntemiyle sektörünüz için en uygun gün ve saatleri siz de bulabilirsiniz. Örneklendirmek gerekirse, kadınlara yönelik bir ürün satışı yapıyorsunuz. Kitleyi biraz daha daraltalım, ev hanımlarına yönelik tanıtımını yaptığınız bir ürün var. 

Ev hanımlarının günlük rutinini göz önüne alarak sosyal medyada vakit geçirmek için günün hangi dilimlerini kullanıyor olabilirler? Sabah 07.00 – 08.00 arası ev ahalisi evde, anne kahvaltı hazırlıyor sosyal medyaya bakmaya pek vakti yok. 08.00’de ev ahalisi okullara, işlere dağıldı, annen çayını aldı biraz keyif yaptı bu sırada elinde telefonu biraz Instagram’da vakit geçirdi. Cepte var 1 hafta içi sabah 08.00 – 10.00 arası ev hanımlarına ulaşma olasılığımız daha yüksek… Sonrasında kalktı masayı topladı, evi toparladı, yapması gereken ev işlerini yaptı saat 13.00 oldu ufak bir mola daha verdi, cepte var 2 hafta içi saat 13.00 – 15.00 arası ev hanımlarına ulaşma olasılığımız daha yüksek… 

Mola bitti yemek yapma telaşı, alışveriş telaşı, ev halkı okuldan işten döndü akşam yemeği yenildi, mutfak toplandı, ödevler yapıldı, çocuklar yatırıldı saat 22.00 oldu. Cepte var 3 hafta içi saat 22.00 – 23.30 arası gününü tamamlamak üzere olan ev hanımı yatmadan önce son bir kez telefonuna bakıyor ve yatma saati geliyor. Mantıklı düşündüğünüzde sektörünüzü ilgilendiren kitlenin günlük rutinini göz önüne alırsanız ve birkaç deneme yanılma yöntemi denerseniz aslında doğru gün ve saatleri bulmanız çok da zor olmayacaktır. Bu deneme yanılma ve sektörü göz önüne alma işini tüm sektörler için gerçekleştirebilirsiniz, aslında çözüm gözünüzün önünde ama bazen bakmakla görmek arasında fark oluyor. Ayrıca rakip analizi yapın. Rakiplerinizin ne zaman gönderi paylaştığını takip edin. Sektörünüze bağlı olarak, rakipleriniz de sizinle aynı işlemleri ve denemeleri yapıyor olabilir. Kendi paylaşım saatlerinizi oluşturun. Takipçilerinizi bu saate alıştırın. Kişiselleştirilmiş saatiniz olsun.

PEKİ, INSTAGRAM ETKİLEŞİM GÜNLERİ NELERDİR?

İnstagram’da yapılan paylaşımlarda Instagram en iyi paylaşım saatleri kadar insan psikolojisini de göz önünde bulundurmalısınız. Mesela yaz aylarında çok fazla özel gün olmadığı için hediye alımları az oluyor. Hediyelik yerine insanlar alışveriş arzularını dekorasyon, ev düzeni gibi konularda törpülüyor. Yaz aylarında dekorasyon yenileme, mobilya, dolap içi düzenleyiciler vb konularda paylaşımlar yaparsanız daha fazla etkileşim alıyor olacaksınız. 

Özel günlerin yoğun olduğu aylarda günlerin özelliğine yönelik tavsiyeler, ürünler, açıklamalar, fikirler paylaşabilirsiniz. Mesela Sevgililer Günü yaklaştığında sevgililere özel hediye, organizasyon fikirleri verebilirsiniz ya da diğer özel günlerde de aynı şekilde paylaşımlarla etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Aynı şekilde hem milli hem dini bayramlar kesinlikle kutlamayı unutmamanız gereken günlerdendir, dini olarak özel günler, Türkiye liderlerinin ölüm ve doğum yıl dönümleri bu tarz özel günlerde etkileşim almak için oldukça değerli fırsatlar yaratabilir. İçeriğinizi rastgele yayınlayamaz ve takipçilerinizin onunla hemen etkileşime girmesini bekleyemezsiniz. Hedef kitlenize bağlı olarak Instagram’da en aktif oldukları aralığa bakmalısınız.

INSTAGRAM REKLAM VERME SAATLERİ NELERDİR?

Instagram’da reklam vermek istiyorsunuz, öncelikle reklam verirken bir onay süresi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yani siz ben bunu reklam veriyorum dediğiniz an Instagram anlık olarak yayınlamıyor, reklam içeriğini incelemek için 24 saat içinde onaylama sözü veriyor. Bu süreç tam 24 saat sürmüyor, bazen 1 saatte onaylanıyor bazen 15 saati de bulabiliyor. Yani sizin reklam yayınınız gece 3’te de onaylanabilir ki bu hiç tercih edilen bir saat değildir. Hemen karamsarlığa düşmeyin tabi ki bunun da bir çözümü var. Reklamınız onaylandı diye bildirim geldiğinde eğer saat uygun değilse reklamı durdurabiliyorsunuz. Durdurduğunuz reklamınızı istediğiniz saatte tekrar aktif hale getirerek yayınlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Reklam vermeye karar verdiğinizde öncelikli olarak reklam içeriğinizi çok etkin seçmelisiniz ki paranız boşa gitmesin, postun etkili ve güzel olduğundan emin olduktan sonra reklam seçeneklerine girerek kendi kitlenizle ilgili olarak seçeneklere bakabilirsiniz. Instagram istersen ben uygun kitleye göstereyim ya da sen aşağıdaki seçeneklerden kendi kitleni oluşturabilirsin diyor. Bu seçeneklerde neler var? 

Hedef kitle için,

 • Ülke / şehir seçimleri,
 • Reklam hedefinizi, internet sitesi ziyareti, profil ziyareti, takipçi kazanma 
 • Kadın / erkek olarak cinsiyet seçimi,
 • Yaş aralıkları, 
 • Paylaşımınızla ilgili olarak kategoriler, 
 • Kaç gün ve kaç liralık reklam gösterimi yapmak istediğiniz,

Seçtiğiniz hedef kitle kriterlerine göre Instagram size reklamın ortalama kaç kişiye ulaşacağı bilgisini veriyor. Bu bilgiye dayanarak isterseniz reklam kriterlerinizde değişiklikler yapabilirsiniz. 

Reklam yayınlanmaya başladıktan sonra postunuzun altında istatistikleri gör seçeneğine girerek geri dönüşlerinizi anlık olarak takip edebilirsiniz. Burada size verilen bilgiler erişilen kişi sayısı, içerik etkileşimleri, profil hareketleri, reklama dokunma sayısı, beğenmeler, kaydetmeler, takipler, profil ziyaretleri, internet sitesine tıklamalar, e-posta düğmesine dokunmalar, toplam anlık olarak gerçekleşen reklam harcaması, reklamda etkileşime geçenlerin cinsiyet oranları, yaş aralıkları, hangi şehirde oldukları gibi konular yer alıyor. Buradaki istatistiklerden de hangi saatlerde daha fazla etkileşim aldığınızı takip edebilirsiniz ama en önemlisi gün içindeki genel olarak Instagram’da aktif olunan yoğun saatleri de dikkate almalısınız. 

instagram-reels-beğeni-saatleri

INSTAGRAM REELS BEĞENİ SAATLERİ NELERDİR?

Instagram’a reels özelliği geldiğinden beri izlenme oranlarında müthiş bir artış yaşandı. Normal içerikleriniz 10 – 20 izlenme ya da beğeni alırken, paylaştığınız bir reels birden binlerce kişi tarafından izlenip beğeni alabiliyor. Reels’te ön plana çıkmak gerçekten normal içerik paylaşımlarına göre daha yüksek ihtimal içeriyor. Peki, reels paylaşırken nelere dikkat etmek gerekiyor, reels için Instagram en iyi paylaşım saatleri hakkında bilmeniz gerekenler neler?  Öncelikle reels hazırlarken kesinlikle özgün içerikler paylaşmalısınız, reelste paylaştığınız şey aslında çok klasik bir şey olabilir ama videonuzu farklı bir bakış açısıyla hazırladığınızda beğeni ve etkileşimler kaçınılmaz oluyor. Mesela temizlik konusunda tüyolar veren bir erkek… Kadınların temizlik konusunda tüyolar vermesi temizlik yapması klasikleşmiş bir durum olduğu için bunu bir erkek paylaştığında daha farklı izlenebiliyor. Ev tadilatında duvar dekorasyonu yapan bir kadın elinde matkapla duvara raf monte ederken reels paylaştığında daha fazla etkileşim alabiliyor. Bazen herkesin bildiği bir tüyoyu verirken videonuzu daha kaliteli ve görsel bir şölen olarak paylaştığınızda insanlar tarafından daha çok beğeniliyor. Aslında genel konuları show olarak yaptığınızda reels gerçekten bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Reels paylaşım saatleri konusuna geldiğimizde paylaşım için saatin çok önemi yok, reelsleriniz günler sonra bile kullanıcıların reels sayfalarına düşüyor. Reelste beğenilen postlarla ilgili aşağıdaki bilgileri de bir kenara kaydetmek isteyebilirsiniz. 

Araştırmalar gösteriyor ki, 

 • Tek bir baskın renge sahip görüntüler, birden fazla baskın renge sahip görüntülere göre %17 daha fazla beğeni alıyor.
 • Instagram kullanıcılarının %80’i nasıl yapılır videolarının favorileri olduğunu söylüyor.
 • Yüzleri gösteren fotoğraflar, yüzleri olmayan fotoğraflardan %38 daha fazla beğeni alıyor.
 • 2021’de en çok kullanılan hashtag’ler: #love, #daily, ve #photodaily.
 • Baskın renk olarak mavi olan görseller, ağırlıklı olarak kırmızı olan görsellere göre %24 daha fazla beğeni alıyor.
 • Pizza, suşi ve bifteğin arkasından en popüler Instagrammed yemeğidir.
 • En çok kullanılan müzikler kullanmalısınız,
 • En fazla 5 hashtag(#) etiketlemelisiniz,
 • İlk 15 dk’da 5 yorum yaptırmalısınız, en az bir hashtag içeren gönderilerin, hashtag içermeyen gönderilere göre ortalama %12,6 daha fazla etkileşim aldığı biliniyor.
 • Konum bildirmelisiniz,
 • Keşfete düşme saatlerini kullanmalısınız,
 • Arkadaşlarına reels’i sonuna kadar izlemesini söylemelisiniz,
 • Her gün en fazla 2 paylaşım yapmalısınız.
instagram-paylasımlari-icin-en-doğru-saatler

INSTAGRAM PAYLAŞIMLARIMI DOĞRU SAATLERDE ÖNCEDEN PLANLAYABİLİR MİYİM? 

Bilenler bilmeyenlere bu uygulamadan kesinlikle bahsetmeli çünkü Instagram’ın size sağladığı büyük kolaylık… Meta Bussiness Suite nedir? 

Facebook üzerinden Instagram hesabınıza giriş yaptığınız ve takvim üzerinden istediğiniz tarih ve saate ileri zaman için içerik paylaşımı yapabildiğiniz bir uygulamadır. Ayların, günlerin ve saatlerin olduğu uygulamada istediğiniz gün ve saate postunuzu planlayabiliyorsunuz. Böylece müsait olmadığınız günlerde sistem otomatik olarak sizin girdiğiniz, fotoğraf ya da video ile açıklamanızı paylaşıyor. Bu uygulama sayesinde yukarıda bahsettiğimiz Instagram en iyi post paylaşma saatlerini kaçırmamış oluyorsunuz. Özel günleri önceden fark edip özel gün içerikleri hazırlayıp, paylaşım sağlayabiliyorsunuz. Yani siz bayram sabahı ailenizle bayramlaşırken Instagram hesabınızda takipçilerinizin bayramını vakit harcamadan kutlayabilirsiniz. 

instagram-en-cok-begeni-alan-postlar

BİTİRİKEN, INSTAGRAM’IN EN ÇOK BEĞENİ ALAN POSTU HANGİSİDİR?

Çok garip gelebilir siz onlarca içerik hazırlıyorsunuz, o kadar emek veriyorsunuz sonra dünyanın en çok beğeni alan unvanını bir yumurtaya kaptırıyorsunuz. Mayıs 2022 itibariyle Instagram’da en popüler paylaşım, platformda 55,9 milyon beğeni alan @world_record_egg hesabının fotoğrafı bir yumurtanın fotoğrafı oldu.

instagramda-en-cok-begeni-alan-postlar

İlk olarak Ocak 2021’de yayınlanan Photo of an Egg, o zamanlar dünyanın en popüler Instagram gönderisini geride bırakarak Kylie Jenner’ın kızının toplam 18 milyon beğenisini aldı. Bir yumurtanın fotoğrafı sadece 55 milyonun üzerinde beğeniye sahip değil, aynı zamanda 3,5 milyona yakın yoruma sahip ve @world_record_egg hesabının 4,5 milyon takipçisi var. Hesap tarafından yayınlanan birkaç şifreli gönderiden sonra, World Record Egg, sosyal medya kullanımının baskılarını hedefleyen bir akıl sağlığı kampanyasının parçası olduğunu ortaya çıkardı. Instagram ağırlıklı olarak görsel bir platformdur ancak iyi bir başlık fotoğrafınızı kesinlikle başka bir seviyeye taşıyabilir. Tüm zamanların en iyi performans gösteren fotoğraflarımdan bazıları, onlarla gitmek için iyi altyazılara sahipti. Esprili, dürüst veya yürekten düşünün.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir