Sosyal Medya Hataları

Son yıllarda sosyal medya mecralarında yer edinmek, ses getirmek hem kişisel hesaplar için hem de işletme hesapları için büyük önem taşıyor. Özgün olmak ve mükemmel içerikler oluşturmanın sosyal medyada var olmak için ilk koşul olduğunu herkes bilir. Peki, bunu uyguladığımızda her zaman harika sonuçlar alabilir miyiz? Her şeyi doğru yaptığımızı düşünürken aslında önemli ayrıntıları gözden kaçırıyor olabilir miyiz?

Sosyal medyada bekledikleri kadar etkileşim sağlayamayan sosyal medya kullanıcılarının, önlerindeki engellerin neler olduğunu anlamak için sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımları farklı açılardan ele almaları gerekiyor.

Yazımızda sosyal medyada umduğunu bulamayan kullanıcıların yaptıkları hataları ya da hiç yapmadıkları bazı unsurları ele alacağız.

              1. Hedef Kitlenizi Tanımamak

Hedef kitleniz kim? Gençler mi? Çoğunlukla orta yaşlılar mı?  Ağırlıklı olarak kadınlar mı? Erkekler mi? Sıkça karşılaşılan asıl hata hedef kitleyi tanımak için yeteri kadar zaman ayırmamak ve araştırmamaktır. Hedef kitleniz sizden ne bekliyor, ne gibi ihtiyaçları var, engelleri neler, takip ettikleri hesaplarda ne görmek istiyorlar, günün hangi saatlerinde sosyal medyada daha aktifler…

Hedef kitleniz ihtiyaç ve beklentilerini bilmeden, hedef kitleniz hakkında bilgi edinmek için gereken zamanı ayırmadan sosyal medyada başarılı olmanız ve yerinizi sağlamlaştırarak korumanız mümkün görünmüyor.

Takipçilerinizle etkileşim sağlamak için paylaşımlarınız takipçilerinize yardımcı olmalı, akışı yönlendirmeli ve hedef kitlenizin her gün aklında olan belirli ihtiyaçlara cevap vermelidir.

              2. Geri Takip Etmemek

Sizi takibe alan kullanıcıları takip etmemek de sosyal medyada yapılan en büyük hatalardan biridir. Özellikle sosyal medya hesabınız yeniyse sizi takip edenleri geri takip etmek etkileşiminizi ve takipçi sayınızı arttırmanızı büyük ölçüde destekler.

Takipçi sayınızı arttırmak için başlangıçta takip edip sonra bırakmanız da sosyal medyadaki yerinizi sarsacak, hesabınıza puan kaybettirecek tutumlardan biridir. Doğru insanlarla bağlantı kurmayı öncelik haline getirirseniz süreçte bu gibi durumların yaşanmasının önünü almış olursunuz.

              3. Takipçilerinizi Görmezden Gelmek

Sosyal medya hesaplarınızı oluştururken kendimize, paylaşımlarımıza, kaç takip, kaç beğeni aldığımıza odaklanmak olası ve kolaydır. Kendi trafiğinizi takip etmekle meşgul olurken takipçilerinizin sadakatini de kazanmanız gerekir.

Takipçilerinize önemsendiklerini hissettirin. Takipçilerinizin yaptıkları paylaşımlara beğeni göndermek, birkaç gönderisine yorum yapmak, hikâyelerine ifade bırakmak, canlı yayınlarına anketlerine katılmak, bazı gönderilerini kendi sayfanızda paylaşmak etkileşiminizi artıracak ve takipçilerinizle aranızda organik bir bağ oluşturacaktır. Bu gibi etkileşimler takipçilerinizin size bağlılığını sürdürmesi için önemli bir nedendir.

              4. Aktif Kullanmamak

En son gönderinizi ne zaman yayınladınız? Düzenli olarak yapıyor musunuz? En güncel trendleri, hashtag’leri yakalayıp paylaşımda bulunuyor musunuz? Sosyal medyadaki varlığınız fark edilir mi?

Profilinizde kaliteli içeriklerin mevcut olması her zaman yeterli değildir. Bu içeriklere yenilerini eklemeli, sosyal medya sayfanızı geliştirmelisiniz. Son gönderiniz üzerinden günler, aylar, haftalar geçmişse sosyal medya hesabınızın da miadı dolmuş demektir. Sayfanızı her zaman canlı tutmalısınız, yeni paylaşımlarla takipçilerinize burada olduğunuzu göstermelisiniz.

              5. Günceli Yakalayamamak

Sosyal medya her geçen gün değişiyor ve gelişiyor; her an yeni bir trend, yeni bir platform ortaya çıkabiliyor. Güncel trendleri takip etmek ciddi önem taşıyor. Paylaşımlarınız ilgi görmüyor ve etkileşiminizi arttırmıyorsa içeriklerinizi ve bulunduğunuz platformu gözden geçirmeniz ve bir hatta birkaç değişikliğe gitmeniz gerekiyor demektir.

Günceli yaşatmak ve geliştirmek büyümenin bir parçasıdır, büyümede yer alma fırsatını kaçırmayın.

              6. Alakasız ve Sıkıcı Olmak

Sosyal medya mecralarında çok fazla hesap, çok fazla içerik var. Bazen neyi nerede arayacğınızı bile şaşırabilirsiniz. Tüm bu kalabalıkta görünmez olmak için sıkıcı ve alakasız olmanız yeter de artar bile!

Sosyal medyada yayınlanan içeriklerin çok kısa zamanda etkisini yitirip yerine yenisinin geldiğine herkes şahit olmuştur. Yani içeriğiniz dikkat çekmesi için çok kısa bir zamanınız var.

Diğer kullanıcılara hitap etmeyen, sadece aklınızdakilerin yer aldığı, ilham vermeyen, merak uyandırmayan hatta bir başkasının sayfasında görseniz ilgilenmeyeceğiniz içerikler paylaşmanız takipçi kitlenizi adım adım sizden uzaklaştıracaktır. Gönderilerinizle ilgi çekmeyi başarmalı, merak uyandırmalısınız, biz sonraki gönderiniz için takipçilerinizi heyecanlandırmalısınız. Takipçileriniz ilgisini her zaman canlı tutmak zor olabilir. Bunu başarmak için biraz deneyime biraz da hedef kitle araştırmasına ihtiyacınız olacaktır. Bunları yaptığınızda yolu yarılamışsınız demektir.

              7. Analiz Etmemek

Sosyal medyada başarılı olmak için verilerinizi iyi okumanız gerekir. Ne tip gönderileriniz ne kadar etkileşim alıyor, takipçileriniz demografisi ne, günün hangi aralığında daha aktif oluyorlar? Eğer bu soruların cevabı olacak analizler elinizde olursa sürecinizi planlamak daha kolay olacaktır.

Pek çok sosyal medya platformu hedef kitlenizin demografisini, çevrimiçi olduklarında ve en iyi ne zaman olacağını görmeyi kolaylaştırmak için yerleşik analiz araçlarına sahiptir. Analiz sonuçlarınız size takipçi kitlenizin gün içinde özellikle öğlen saatlerinde aktif olduğunu gösteriyorsa gece yayınlamaktan kaçının ki sizin gönderiniz onların akışlarında kaybolup gitmesin. Video paylaşımlarınız daha fazla etkileşim alıyorsa daha fazla hareketli içerik oluşturun.

Sosyal medyanızdaki paylaşımlarınız arttıkça elinizdeki veriler de artacaktır, paylaşmaktan kaçınmayın. Elde ettiğiniz verileri gözden geçirmeniz, içeriklerinizi zenginleştirmenize ve daha çok takdir toplamak için hedef kitlenizin alışkanlıklarını, tercihlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

              8. Profilinize Yatırım Yapmamak

Eski yöntemleri kullanarak sosyal medya yer almak maalesef ki çok geride kaldı. Dijital reklamcılık sosyal medyanızın geniş kitlelere ulaşmasını sağlar. Mevcut kitleniz dışında yeni takipçilere ulaşmanızı sağlamanın yanında belirli kitleleri; yaşa, davranışa, konuma ve ilgi alanlarına göre hedeflemenize de olanak tanır. Bu sayede içeriğiniz etkileşime girme olasılığı daha yüksek olan kullanıcılara ulaşır.

Takipçilerinize değerli şeyler verin pratikte de kullanabilecekleri; tavsiyeler, tarifler, ticaret sırları, kendin yap ipuçları…

              9. Kolaya Kaçmak

Sosyal medya paylaşımlarınızı yaparken öncelikle hangi platforma hangi içerik türünün uygun olduğunu ve içeriğinizin hedef kitlesinin hangi platformu tercih ettiğini belirlemelisiniz. Tüm platformlarda bütün takipçilerinize hitap edeceğini düşündüğünüz tek bir yaklaşım uygulamak, katılımı teşvik etmeye yardımcı olmaz. Paylaşımda bulunmadan önce hedef kitlenizin ne istediğini anlamalısınız. Farklı platformların, farklı içerikler gerektirdiğini anlamanız ve platforma uygun içerik sunmanız gerekir.