Sosyal Medya ile Markalaşma Stratejileri

Bu yazımızda sosyal medyanın ticaret dünyasında sahip olduğu muazzam gücü kavramanıza yardımcı olacak bazı önemli gerçekleri ve rakamları sunacağız.

Sosyal medya her geçen gün daha büyük kitlelere ulaşarak modern dünyanın “pazar” yerini oluşturur ve bu pazarda seçme özgürlüğü sunar, her yaşamdan her seviyeden insana ulaşır. Değişken yapısı; çeşitlenmeye, yeni akımlar ve platformlar oluşturmaya imkan sunar. Gelişen İnternet ağıyla sevdiklerinizle etkileşim kurmak, en son güncellemeleri öğrenmek ve müşteri hizmetleriyle bağlantı kurmak bir düğmeye tıklamak kadar kolay. We AreSocialDigital’in 2021 raporuna göre dünya üzerinde 4.66 milyar İnternet kullanıcısı(dünya nüfusunun %59’u), 4.20 milyar sosyal medya kullanıcısı(dünya nüfusunun %53’ü) bulunmaktadır. 2016 yılında 2,31 milyar sosyal medya kullanıcı sayısı 2021 yılına gelene kadar %82’lik bir artışla 4,2 milyara ulaşmış durumda. Bu da sosyal medyanın gittikçe büyüyen ve etkisini arttıran bir pazar olduğunu ortaya koymaktadır.

Sosyal medya markalaşmanıza nasıl imkan sağlar veriler üzerinden ele alalım;

Sosyal Medyanın Marka Varlığına Etkileri

Bireyler sosyal medyada geçirdikleri zamanı arttırdıkça sosyal medya platformaları ürün ve marka bilgileri için başvurulan kaynak haline geliyor. Sosyal medya platformlarını kullanan markalar böylece milyonlarca müşteriye ulaşıyor. WeAreSocial’ın raporunda, bir markanın Facebook sayfasındaki gönderilerin mevcut takipçi sayısından %10,7 daha fazla kişiye ulaştığı ortaya çıktı. Ayrıca, bir Facebook sayfasının gönderisini gören tüm Facebook kullanıcılarının %4,2’sinin, ister bir durumu okuyarak ister bir gönderiyi beğenerek ister bir video izleyerek veya bir bağlantıya tıklayarak bu sayfayla etkileşim kurduğu ortaya çıktı.

Sosyal Medyanın Marka Sadakati Üzerindeki Etkileri

Yapılan anketler, küçük işletmelerin sosyal medya kullanımı ile takipçi toplulukları arasında sadakat oluşturma arasındaki ilişkiyi doğruladı. Anketlere katılanların %65’i, düzenli olarak hizmet satın aldıkları işletmeleri sosyal medya kanallarında takip ettiklerini belirtti. Ayrıca, %54’ü sosyal medyada müşteri ve takipçilerle etkileşim kuran işletmelerin, etkileşim kurmayanlara göre daha iyi hizmet sunmaya odaklandığına inandıklarını söyledi.

Sosyal Medyanın Satışa Etkileri

Araştırmalar dünya nüfusunun %17’sinin çevrimiçi alışveriş yaptığını ve faturalarını çevrimiçi ödendiğini ortaya koydu. En yüksek internet kullanıcı yüzdesinin 18-34 yaş arası olması sosyal medyanın etkisiyle satın alma oranlarının artmasını sağlamaktadır. Twitter tarafından yaptırılan bir Nielsen araştırması , ABD’deki her dört yeni araç alıcısından birinin, satın alma kararlarını vermelerine yardımcı olmak için Twitter’ı kullandığını ortaya koydu.

Tüm bu gerçekler, veriler ve istatistiklerle sosyal medyanın tüketici üzerindeki etkisini inkâr etmek imkânsız olacaktır. İster basit bir marka bilinirliği olsun isterse de satışa eşit olan marka sadakati yoluyla olsun markaların satışlarını arttırmasında sosyal medyanın büyük bir etkisi vardır. 

Sosyal medya pazarlama stratejiniz hakkında fazla düşünmediyseniz, şimdi en iyi zaman.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir