Sosyal Medya Reklamcılığı

           İster büyük bir işletme olun ister kendi tasarımlarıyla iş yapmak isteyen bir girişimci olun. Eğer sosyal medya üzerinden satış yapmak istiyorsanız tanınırlığınızı arttırmak, daha fazla kişiye hitap etmek, satışlarınızı yükseltmek için bazı yardımcı araçlara ihtiyacınız olacak. Siz de biliyorsunuz ki sosyal medya platformlarında aynı hizmeti veren ya da aynı ürünü satan binlerce sayfa var. Organik olarak sürece yayılan bir etkileşimle tanınma sürecini beklemek de bir seçenek ancak sosyal medya her geçen gün büyüyen ve gelişen dinamik bir yapıya sahip. Siz beklerken girmek istediğiniz pazarın devleri biraz daha büyüyor. Daha kısa zamanda pazardaki yerinizi almak için sosyal medya reklamcılığı size ve işinizi büyütmenize destek sağlıyor.

Sosyal medya reklamcılığı tam olarak nedir?

           Sosyal medya reklamcılığı, sosyal medya platformlarında kullanıcılara sunulan reklamlardır. Sosyam medya reklamcılığı ile işletmeler ve markalar satışlarında büyük artışlar yakalıyor. Sosyal medya aracılığıyla büyük kitlelere ulaşmak, işinizi büyütmek istiyorsanız sosyal medya reklamcılığı kaçınılmaz bir zorunluluğunuzdur. Organik bir şekilde viral olmak bu geniş pazarda artık çok zor. Özellikle Google'ın arama sonuçları sayfalarında yapılan değişiklikler ticari aramalarda içeriği organik olarak daha da gizlemişken. 

           Sosyal medya reklamları, hedef kitlenizle bağlantı kurmanızı kolaylaştıran etkili bir yoldur. Sosyal medya reklamlarıyla karlı fırsatlar elde edebilir ve dijital pazarlama kampanyalarınızı arttırabilirsiniz. Sosyal medya reklamları, kişiselleştirilmiş ve alakalı içerikleri sağlamak için hedef kitlenizin özellikleirni, hareketlerini dikkate alarak içeriklerini oluşturur.

           Sosyal medya reklamcılığı bu denli büyümüşken sosyal medya reklamlarının nasıl çalıştığınızı anlamanız çok önemli. Bu yazımızda Facebook, Instagram ve YouTube reklam türlerini ele alıp bazı ipuçları vereceğiz.

Sosyal medya reklam türleri

           Tüm büyük sosyal medya platformları sosyal medya reklamları sunar. Ancak siz bütün platformlarda reklam vermek durumunda değilsiniz. Hedef kitlenizi belirlemeniz bu noktada size yardımcı olacaktır. Hedef kitleniz hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsa reklam çalışmalarınızı orada yoğunlaştırabilirsiniz. Hedef kitleniz gençlerse TikTok sizin için iyi bir pazar yeriyken; hedefiniz yetişkinler daha çok anne babalar ise Facebook sizin için doğru adrestir.

FACEBOOK REKLAMLARI

           Facebook, en fazla kullanıcı sayısına sahip (özellikle WhatsApp, Instagram ve Messenger'ı eklediğinizde) dünyanın en büyük sosyal medya platformudur. Güçlü reklam platformlarının olmasının yanı sıra kişiselleştirilmiş hizmet sunma imkanını da sahip. 

           Facebook ana sayfada yan sütunlarda görünen Facebook reklamları ile kendi reklamlarını sunmaktadır. Bu reklamlar kullanıcıları bir Facebook sayfasına ya da uygulamasına veya başka bir web siteye yönlendirir.

Facebook reklamları:

  • Facebook kullanıcı verilerine(yaş, konum, eğitim ve ilgi alanları) göre demografik hedeflemeye,
  • Reklam bütçeleri belirleme özelliğine,
  • Reklam tasarımlarını ve kurulumunu karşılaştırmak için birden fazla reklam sürümünün aynı anda çalıştırılabileceği reklam testine,
  • Yerleşik reklam performansı ölçüm araçlarına
  • Bölgeye göre reklam verme özelliğine sahiptir.

           Facebook reklamları ile beğenilerinizi arttırabilirsiniz. Kullanıcılar sayfanız beğenerek aslında işletmenizin de takipçisi olurlar. Bu da gönderileriniz daha fazla kişiye ulaşmasını kolaylaştırır.

Facebook fotoğraf reklamları

           Yalnızca fotoğraf içeren reklamlarla da etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Ekleyeceğiniz başlık ve metin ile reklamınız sadece bir fotoğraf olmaktan daha fazlası olabilir. İçeriğinizde kullanıcıları ürününüzü almaları için harekete geçirecek motive edici sözlere yer verebilirsiniz. Özellikle somut ürünlerinizin satışını yapmak istiyorsanız Facebook fotoğraf reklamı sizin için çok uygun olur. Ürünün fotoğrafını çekebilir ya da ürünü kullanan kişileri karelerinize dahil ederek reklamınızı oluşturabilirsiniz.

Facebook video reklamlar

           Facebook video reklamlar ile kullanıcıların akışlarında otomatik olarak çıkan reklamlar oluşturabilirsiniz. Bu reklamlar kısa ve döngüsel olabileceği gibi farklı seçenekler de sunmaktadır. Kısa reklam videoları daha çok tamamlanma oranına sahiptir. Yine tüm diğer platformlarda ve reklam seçeneklerinde olduğu gibi reklam çalışmanızın amacını gerçekleştirebilmesi için hedef kitleyi tanımak ve ne istediklerini bilmek çok önemli.

Facebook hikâye reklamları

           Facebook hikâyelerinde de hem fotoğraf hem de 15 saniyelik videolar formatında reklam verebilirsiniz. Facebook hikâyelerinin 24 saatlik geçerlilik süresi olduğundan hikâye reklamlarını süreli teklifler için kullanabilirsiniz.

Döngü/dönen reklamlar

           Dönen reklamlar ile tek bir reklamda kendi başlığı, açıklaması, bağlantısı vs. olan 10’a kadar görsel veya video gösterebilirsiniz. Dönen reklamlar, bir ürünün farklı özelliklerini sergilemek veya adım adım bir süreci açıklamak için fırsat sunmaya fırsat tanır.

Dönen reklamları; farklı ürünlerinizi öne çıkarmak ve farklı yönlendirme sayfalarına bağlantı vermek, bir ürünün birçok özelliğini öne çıkarmak, bir hikâye anlatmak, bir süreci açıklamak, ürünlerinizle ilgili daha büyük bir görsel oluşturmak, işletmenizin avantajları göstermek için kullanabilirsiniz.

Koleksiyon reklamları

           Koleksiyon reklamları ürününüzün direkt Facebook akışında çıkmasını sağlar. Reklamda bir kapak fotoğrafı veya videosu, fiyatlandırma ve diğer ayrıntıların yer aldığı dört küçük ürün resmi olur. Bu reklama dokunulduğunda bütün detayları görebileceğiniz tam ekran bir hızlı deneyim açılır. Yani reklamınızda ürününüzle ilgili tüm detaylar yer alır.

Messenger reklamları

           Messenger uygulamasında sohbetler arasında görülen reklamlardır. Bu reklamlar aracılığıyla potansiyel müşterilerinizle görüşme başlatabilir, web sitenize ya da uygulamanıza bağlantı verebilirsiniz.

INSTAGRAM REKLAMLARI

           Instagram Facebook’un bünyesinde yer aldığı için reklam hedefleri ve yöntemleri benzerlik gösterir. Instagram günümüzün genç kuşak arasında en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Bu özelliği itibarıyla işletmelere, girişimcilere geniş imkanlar sunmaktadır. Instagram reklamlarını oluşturmadan önce yapacağınız ilk iş hedef kitlenizi; hedef kitlenizin isteklerini, etkinliklerini, ilgi alanlarını ve demografik özelliklerini tanımlamak olmalıdır.

           Instagram’da Facebook’taki fotoğraf, video, döngü/dönen, hikâye reklamlarının yanında IGTV’ye de reklam verebilirsiniz. Reels’te henüz reklam verilmemektedir.

Fotoğraf ve video reklamlar

           Fotoğraf ve video reklamları Instagram’daki en yaygın reklam türüdür. Reklam olarak kullandığınız fotoğraf ve video normal gönderileriniz gibi paylaşılır ancak sağ üst köşede sponsorlu yazısı görünür. Amacınızı en iyi yansıtacak görsel içeriği seçmeniz gerekir. Reklam için seçtiğiniz görselin süreçteki paylaşımlarınızla uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede kullanıcılar reklamın işletmenize veya markanıza ait olduğunu anlayacaktır.

Dönen reklamlar

           Dönen reklamları kullanıcılara farklı görseller arasında gezinme fırsatı sağlar. Birden çok görsel seçerek dönen reklamınızı oluşturabilirsiniz. Seçtiğiniz görsellerin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

           Dönen reklamlarda, birden fazla ve fotoğraf yayınlayabilmeniz kitlenize ürünlerinizle ilgili birçok seçenek sunma yolunu açar. 

Koleksiyon reklamları

           Facebook koleksiyon reklamlarında olduğu gibi, Instagram koleksiyon reklamları da bir kapak resmi veya videonun yanı sıra çeşitli ürün görsellerinden oluşur. Reklama tıklayarak kullanıcılar hızlı deneyime yönlendirilir ve tek seferde ürünleriniz hakkında bilgilere sahip olur.

Keşfet reklamları

           Reklamlarınızı genişleterek keşfete taşımak şüphesiz daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar. markanızla/işletmenizle ilgili ve trend olan içeriklerin yanına yerleştirmeniz yeni şeyler bulmak isteyen kullanıcıların keşfet sayfasına düşmenize fırsat sunar. Reklamınız doğrudan keşfet’te görünmez ancak bir kullanıcı herhangi bir fotoğrafı tıkladığında haber akışında gönderinizi görür.

Instagram hikâyeleri reklamları

           Instagram hikâye reklamlarında fotoğraf veya videoları kullanabilirsiniz. Hikâye reklamları, kullanıcıların hikayeleri arasında tam ekran biçiminde görüntülenir. Instagram hikâye reklamlarında daha iyi sonuç elde etmek için etkileşimli unsurlar ekleyebilirsiniz, hashtag gibi. Ayrıca hikâye reklamlarının diğer reklamlara göre maliyeti daha düşüktür.

IGTV reklamcılığı

           Haziran 2018’de tanıtılan IGTV ile kullanıcılar daha uzun videolarını Instagram’da yayınlamaya başladı. Haziran 2020 itibarıyla da bu videolara reklam eklenilmeye başlandı. IGTV video reklamları, kullanıcıların kendi akışlarında IGTV’ye tıklamasıyla görünür. Reklamların dikey olarak verilmesi ve reklam içeriklerinin maksimum 15 saniye olması gerekir.

YOUTUBE REKLAMLARI

           YouTube reklamları ile müşteri adaylarınızı toplayabilir, web site trafiğinizi arttırabilir, ürün ve markanız üzerine dikkat çekebilir, marka bilinirliğinizi oluşturabilir ve erişimiziniz genişletebilirsiniz.

           Google, YouTube'un sahibi olduğundan YouTube reklamları verebilmek için bir Google AdWords hesabınızın olması gerekecek.

Atlanabilir yayın içi reklamlar

           Bu reklamlar, beş saniye sonra atlama seçeneği sunan videoların öncesinde, sırasında, sonrasında otomatik olarak oynatılan reklamlardır. Atlanabilir yayın içi reklamlar için önerilen süre maksimum 30 saniyedir, daha da kısa olabilir. Bu reklamları kullanıcılar genellikle tamamını izlemeden atlarlar, bu yüzden ilk beş saniyeye reklamınızın en vurucu sahnelerini koymanız yerinde olacaktır.

Atlanamayan YouTube reklamları

           Atlanabilir reklamların aksine atlanamayan sonuna kadar izlenmesi gereken reklamlardır. Maksimum 15 saniye uzunluğunda olabilir. Bir videonun başında, ortasında veya sonunda görünürler.

Video keşif reklamları

           Video keşif reklamları YouTube arama sonuçlarında, ilgili Youtube videolarının yanında ya da mobil ana sayfada görünen reklamlardır. Video keşif reklamları, küçük bir metinle küçük resim olarak görünür.

Bumper reklamlar               

           Bumper reklamlar atlanamayan, maksimum 6 saniye olan YouTube reklamlarıdır. Videoların başında, oynatma sırasında ya da sonunda görünürler. Reklamınızı iddialı bir görselle başlatıp harekete geçirici bir mesaj vermeniz etkili olacaktır.

Masthead reklamları

           Masthead reklamlar mobil cihazlar, bilgisayarlar ve TV ekranlarında YouTube ana sayfasında en üst alanda 30 saniyeye kadar sessiz şekilde otomatik olarak oynatılan reklamlardır. Masthed reklamlar yeni bir ürün, hizmet veya lansmanı tanıtmak ve geniş kitlelere ulaşmak için kullanılır. Bu reklamlar rezervasyon esasına göre kullanılır, bu nedenle daha fazla bilgi edinmek için bir Google satış temsilcisiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

SOSYAL MEDYA REKLAM İPUÇLARI

           1.Hedefinizi ve platformunuzu belirleyin.

           İş hedeflerinizi bilmek hem içeriklerinizi amacınıza uygun hazırlamanızı sağlar hem de reklam vermek için doğru sosyal ağı bulmanıza yardımcı olur. Hedefinizin ne olduğunu bilmiyorsanız yanlış platformlarda reklam vererek para kaybı yaşar ve istediğiniz tanınırlığı sağlayamazsınız. Hedeflerinizi belirledikten sonra reklamlarınızla var olacağınız platformları belirleyin.

           2.Hedef kitlenizi tanıyın

           Sosyal medya platformlarının her birinin spesifik hedefleri vardır ve mikro hedefleme sosyal medya reklamcılığının en önemli artılarındandır. Sosyal medya reklamlarından maksimum faydayı almak için reklamınızın kimlere ulaşmasını istediğinizi bilmelisiniz.

           3.Organik gönderilerinizin reklamlarınızı bilgilendirmesine izin verin

           İşinizi tanıtmak için sosyal medyada yayınladığınız gönderilerinizin hangilerinin takipçileriniz tarafında takdir gördüğünü, etkileşim aldığını belirlerseniz reklam kampanyanızı da bu doğrultuda yönlendirme şansınız olur.

           4.Reklamlarınızı mobil cihazlara göre tasarlayın

           İnsanlar internete ve sosyal medyaya daha çok mobil cihazlar üzerinden giriyor yani reklamlarınızın çoğu da mobil cihazlardan görüntüleniyor. Reklamlarınızın tasarımını yaptırırken küçük ekranlar için tasarlanmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

           Hedef kitlenizin işletmenize fiziksel olarak da uğramasını istiyorsanız mobil kullanıcılar için "coğrafi sınırlamayı" kullanabilirsiniz. Bu sayede size en yakın konumdaki kişilere ulaşmış ve işletmenizi ziyaret etmelerini sağlamış olursunuz.

           5.Reklamlarınızı test edin

Sosyal medya reklamları size anında geri bildirim sağlar. Gönderinizin etkisini gelişmiş analiz raporlarıyla takip edebilirsiniz. Hangi reklamınızın, hangi içeriğinizin daha iyi sonuç verdiğini görmek için deneme reklamları kullanabilir, buradan elde ettiğiniz verilerle reklam politikanızı belirleyebilirsiniz.

           6.Sonuçları ölçün ve raporlayın

Hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınız, doğru yolda olup olmadığınızı bilmek için sonuçları ölçmek çok önemlidir. Bu sayede yeni hedefler koyabilir, farklı bakış açıları geliştirebilirsiniz.