Sosyal Medyada İşbirliği Nasıl Yapılır ?

Sosyal Medyada İşbirliği Nasıl Yapılır ?

Düşünün ki farklı alanlardaki iki popüler Influencer, ilgi çekici ve heyecan verici içerik oluşturmak için güçlerini birleştirerek platformlarda milyonlarca takipçiye ulaşıyor. Bunun sonucunda da hem kendilerine hem de takipçilerine fayda sağlayan viral bir işbirliği ortaya çıkıyor. 

Popüler olmasanız dahi, binlerce takipçiniz olmasa dahi doğru yapılan bir işbirliğinin hedef kitleniz üzerinde muhteşem bir etki yaratabilmenize engel değil.

Siz de sosyal medyada yükselen yıldızlardan biri olma yolunda ilerliyorsanız, gelir elde etmek için birçok farklı yol peşindeyseniz ve sosyal medyada işbirliği nasıl olur diye araştırıyorsanız hazırladığım bu yazıya mutlaka göz atın.

Sosyal medya işbirliği nedir?

Sosyal medya işbirliği, içeriği birlikte oluşturmak ve karşılıklı fayda sağlama amacıyla ınfluencerlerın veya markaların birbirleriyle ortak porojeler içerisinde yer almasıyla oluşan bir ortaklıktır. Yani iki tarafın da çıkarları doğrultusunda güçlerini birleştirmesi diyebiliriz.

İşbirlikleri, ortak kampanyalar, hediyeler  veya ortaklaşa düzenlenen etkinlikler gibi çeşitli biçimlerde olabilir. Influencerlar, markalar, ve yeni çıkarılacak olan markalar özellikle işbirliklerini tercih ediyor.

Sosyal medya işbirliğinin ilk amacı, her iki tarafın etkileşimini ve görünürlüğünü arttırmak ve bu sayede ortaya ilgi çekici ve mükemmel işler ortaya koymaktır.

Sosyal medya işbirliklerinin faydaları nelerdir?

Sosyal medya işbirlikleri, bireyler, markalar ve kuruluşlar için sayısız avantaj sunar ve her iki taraf için de faydalı olması amaçlanır.

Birbirinin hedef kitlesine erişerek her iki ortağın etkileşimi ve görünürlüğünü artırarak dijitalde daha fazla kitleye ulaşıp daha fazla büyümenizi sağlar. İşbirlikleri, her iki ortağın da yeni içerik formatlarını ve fikirleri denemelerine olanak tanıyarak mevcut hedef kitlelerinin katılımını sağlar ve yeni takipçiler çeker.

Ortaklıklar, bireylerin, markaların ve kuruluşların daha önce düşünmemiş olabilecekleri yeni alanlara girmelerine yardımcı olarak yeni bir hedef kitle daha çekme amacıyla daha fazla büyümeye yol açabilir. Mesela bilinen ve sevilen bir markayla işbirliği yapmak, bir Influencerın veya markanın imajını ve güvenilirliğini yükseltebilir, diğer kullanıcıların güvenini artırabilir.

Bir Markanın Influencer İle İşbirliği Yapmasının Faydaları Nelerdir ?

Markalar her zaman kendilerini sosyal medyada tam anlamıyla doğru yansıtamayabilir. Çok eski markalardan ve artık bilinir ve tanınır hale gelmiş markalardan bahsetmiyorum. Özellikle yeni açılan, küçük işletmeler, ve büyümekte olan markalardan bahsediyorum. Sosyal medyada ne kadar aktif olursanız olun, ne kadar reklam verirseniz verin bazen istediğiniz sonuçlara ulaşamayabilir, istediğiniz hedef kitleyi yakalayamayabilirsiniz. Çünkü sizin gibi binlerce marka sosyal medyada hırslı bir şekilde hedef kitlelerine oynuyor ve bu pazar sandığınızdan çok daha büyük. Her gün yeni bir marka, yeni bir işletme açılıyor ve daha açılmadan sosyal medyada bir güç ve kitle oluşturmaya başlıyorlar. Bu yüzden kozunuzu iyi oynamanızda fayda var. 

Eğer bir Influencer ile işbirliği yaparsanız, çoğu yüksek fiyatlı reklamlara gerek kalmayacak. Çünkü zaten kullanıcıların karşısına çıkan reklamlarda olmanızla, işbirliği yaptığınız Influencerın sayfasında olmanız hemen hemen aynı. Özellikle size dönüşü açısından işbirliği şu dönemde daha bile faydalı olacaktır diyebiliriz. Çünkü kendimizden yola çıkarak düşündüğümüzde, hangimiz Instagramda dolaşırken bir reklamı durdurup inceliyoruz ? Hatta genelde reklamlardan kaçan taraf oluyoruz. Fakat Influencerlarla işbirliği o şekilde yürümüyor. Size reklamların getireceği kitlenin tam tersine, zaten bir ürün satın almak isteyen ve bu yüzden bu ınfluencerları takibe alan, halihazırda reklam görmek ve kampanyalardan faydalanmak isteyen kitle var. Tabii ki bu kitle daha çok işinize yarayacak.

Bir Markanın Başka Bir Marka İle İşbirliği Yapmasının Faydaları Nelerdir ?

Hepimizin denk geldiği bazı büyük markaların beraber bir ürün çıkardıklarını, veya 2 marka logosunun tek bir üründe birleştiği işbirlikleri vardır. Örneği Adidas x Gucci işbirliğine çoğu Alışveriş merkezlerinde denk gelmişizdir. Bu 2 büyük marka güçlerini, kalitelerini ve potansiyellerini birleştirerek ortaya bambaşka bir ürün çıkarıp mükemmel bir reklam stratejisi oluşturdular. Adidas ve Gucci markalarını birbirlerine kendi kitlelerini de aktararak, kazançları ilk koleksiyonda 10 katına kadar çıkardılar. Bu gibi büyük markaların işbirliklerinin artmasıyla, küçük markalar da bu stratejiyi kullanmaya başladı bile. 


Sosyal Medyada Yapabileceğiniz İşbirliği Örnekleri : 

1 ) Sizinle Aynı Alandaki İçerik Üreticisiyle İşbirliği Yapın

Eğer belli bir alanda ilerliyorsanız ve geldiğiniz noktada alanınıza ilgi duyan bir takipçi kitlesine sahipsenz ve bu kitleyi genişletmeyi amaçlıyorsanız, sizine aynı alanda içerik üreten yüksek takipçili profillerle işbirliği yamanızda fada var. Ulaşmak istediğiniz hedef kitle alanınıza ilgi duyan kitleden ibaretse, özellikle alanınızda içerik üreten Influencerlarla işbirliği yapmalısınız ki benzer kitlelere ulaşabilin. Bu kesimdeki influencerlarla ortak videolar çekerek, birbirinize kitlelerinizi aktarabilir, beraber büyüyebilir ve birbirinizin daha fazla kazanmasını sağlayabilirsiniz.

2 ) Markalarla İşbirliği Yapın 

Çoğu Influencer aslında gelirlerinin bir kısmını markalarla işbirliği yaparak oluşturuyor. Peki markalara erişimleri nasıl oluyor ?

Aslında markalara erişmek çok zor değil. Eğer markaların görebileceği kadar takipçiniz, beğeniniz, ve yüksek etkileşim alan gönderileriniz mevcutsa, markaların sizi görmesi ya da onlara ulaşabilmeniz çok zor olmayacaktır. Sanıldığının aksine markalar bile sizinle iletişime geçmek isteyebilir ! 

Bazı ınfluencerlar bununla uğraşmak yerine kendilerini bir ajansa bağlayıp, onların arada bir köprü oluşturmasını bekliyor. Tabii burada ajansların da bir komisyon payı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu komisyon tutarını ödemek istemiyorsanız veya aracı bir ajans olmadan doğrudan markalarla kendiniz iletişime geçmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey profilinizin etkileşimini arttırıp görünür olmak. Bunun için beklemenize gerek yok. Paylaştığınız gönderilerin alması gereken beğeni sayısına hala ulaşamadıysanız hemen Instagram beğeni paketlerimize göz atın, binlerce beğeni ile Influencer olma yolundaki ilk adımlarınızı atın.

3 ) Sponsorlu İçerik Paylaşın

Sponsorlu içerik, bir ürünü tanıtmak için bir marka adına üçüncü bir taraf olarak oluşturulan bir medya türüdür. Bir markanın, Influencerların profillerinde bir ürünle ilgili gönderi paylaşılması karşılığında ödeme yaptığında, sponsorlu içerik sosyal medyada sıklıkla görülür. Çoğu içerik oluşturucu bu şekilde kazanç elde eder ya da markanın onlara gönderdiği hediyeler karşılığında bu paylaşımları yapar. Bir markanın size sponsor olmasını sağlamak istiyorsanız o markanın ürünleri sıklıkla kullanıp sayfanızda devamlı olarak tanıtmanız gerekir. Bu sayede markanın sizi görmesini ve işbirliği teklif etmesini sağlayabilirsiniz. Markanın ürünlerini tanıtırken markayı da gönderinize etiketlemeyi unutmayın !

Marka sahipleri için ise, Influencerlar, marka hesaplarından daha fazla erişime (ve genellikle daha büyük kitlelere) sahiptir. Referans olarak, Instagram’daki güzellik Influencerları, güzellik markalarının ortalama etkileşim oranının üç katı kadar kazanıyor. Influencer’lar zaten hedef kitle oluşturmuş ve etkileşim kurmuş olduğundan, onlarla çalışmak size organik olarak ulaşamayacağınız yeni potansiyel müşterilere anında erişim sağlar. Henüz markanız çok büyümediyse ve bilinirliğiniz oluşmadıysa, Influencerları takipçi sayısına bakıp ayırmadan hediyeler gönderin. Size zarardan çok fayda sağlayacağına eminim.

Influencer olma yolunda ilerleyen kullanıcılar ise şunu söyleyebilirim ki beklemek için çok geç. Bu kalabalık sosyal medya piyasasında her geçen gün birileri ınfluencer koltuğunda yer kapıyorken beklediğiniz her dakika kayıp. Hemen sosyal medya sayfanız için size uygun paketlere https://sosyalify.com/  göz atın, Influencer olma fırsatını hemen şimdi yakalayın !

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir