Twitter’da Takipçi Arttırmak İçin 13 Taktik

Twitter Takipçileri Nasıl Arttırılır?

            Twitter son zamanların en güvenilir sosyal medya platformu. Ülke içinde ve dünyada olup bitenlerden anında haberdar olmamımızı sağlıyor adeta bir haber kaynağı. Çok kısa zamanda çok büyük kitlelere ulaşılmasına da fırsat tanıyor. Aynı zamanda çok da eğlenceli bir platform. Gündemdeki konular kullanıcıların yüksek mizah anlayışıyla farklı bir form kazanabiliyor. Yani Twitter size ince mizah anlayışının ürünlerini sunarken aynı zamanda gündemi takip etmenizi sağlıyor.

            Twitter’ın günde milyonlarca kullanıcısı ve bu kullanıcıların günde atıkkları milyonlarca tweet var. Twitter’da sizinle bağlantı kuran gerçek insanlardan oluşan güçlü, aktif ve ilgili bir kitleye ihtiyacınız varken bu kadar kullanıcının arasında öne çıkmak biraz zor görünebilir ama imkansız değil. Neler yapabileceğimize bakalım: 

1) Biyografinizi mükemmelleştirin

            Twitter profilinizin sizi doğru bir şekilde yansıtması potansiyel takipçilerinizde oluşturacağı ilk izlenim için oldukça önemlidir. Twitter biyografinizi dikkatlice oluşturmak için zaman ayırmanız, öne çıkmak için doğru anahtar kelimelerden oluşan hashtag’leri kullanarak Twitter sayfanızın etkili bir özetini eklemeniz faydalı olacaktır. Kişisel bir blog, web site ya da diğer sosyal medya platformu hesaplarınızı da biyografinize ekleyebilirsiniz.

2) Zaman Ayırın

            Twitter’ı diğer platformlardan ayıran en belirgin özelliği düşüncelerin ifade edilmesine öncelik vermesidir. Tweet atarak, başkalarının tweet’lerine yorum yazarak, tweet’leri retweet’leyerek düşüncelerinizi ortaya koyabilir ve etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

            Daha fazla Türk takipçi elde etmek için mutlaka aktif bir kullanıcı olmalısınız. Mevcut takipçilerinizle iletişime geçmek ve yeni takipçiler edinmek için her gün belirli bir zaman ayırmalı; gündemi yakalayan ya da yüksek mizah anlayışınızı sergileyen tweetler atmalısınız. Aynı zamanda yapılan yorumlara cevap vermeli, başkalarının tweetlerini retweet’lemelisiniz.

3) En İyi Tweet’inizi Sayfanızın En Üstüne Sabitleyin

            En çok etkileşim alan, hesabınızı en iyi yansıtan; kullanıcıların sizi takip ettiğinde sayfanızda neler görecebileceğinin ipuçlarını veren tweet’inizi sayfanızın en üstüne sabitleyin. Ama bu tweet’in sizi yansıttığından ve hedef kitlenize hitap ettiğinden emin olun.

4) Tweetleyin, Tweetleyin, Tweetleyin!

            Twitter artık 280 karakterli tweet’ler atmanıza izin veriyor. Ama unutmayın ki Twitter de kısa ve net ifadeler değer görür. Bunu unutmadan düzenli olarak tweet oluşturun.

            Twitter’ın akışında tweet’lerinizin zaman çizelgesinde yer alması çoğu zaman 2-3 dakika sürer. Yani günde bir iki tweet atmak sizi görünür kılmayacaktır. Mümkün olduğu kadar Twitter gündemindeki konularla alakalı tweetler atmalısınız. Ne kadar sık paylaşımda bulunursanız takipçi sayınızı arttırma şansınız da o oranda artar.

            Tweetleriniz okunmaya değer olup olmadığını önceliğiniz yapmalısınız. Siz kendi tweet’inizi başkasının sayfasında görseniz beğenir ya da paylaşır mısınız? O yüzden son derece alakalı, bilgilendirici ve farklı içeriklerinizi tweet’leyin. İyi tweet’ler size daha fazla beğeni, yorum, retweet ve Türk takipçi sağlar.

5) Tweet Zamanını Optimize Edin

            Hedef kitlenizin günün hangi zaman aralığında daha aktif olduğunu tespit edin ve tweet’lerinizi o zaman diliminde atmaya gayret edin. Böylece tweet’leriniz hedef kitleniz tarafından görülür. Ayrıca Twitter’ın hızla değişen gündemini çok hızlı bir şekilde yakalayıp aksiyon aldığınızı takipçileriniz de görmüş olur.

6) Tweetlerinize Görsel İçerik Ekleyin

            Tweet’lerinize eklediğiniz görsel içerikler(resim, video, GIF’ler) paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını sağlayacaktır. Eklediğiniz görsel içeriklerde nokta atışı yapmaya yani görsellerin içeriğinizi yansıtmasına ya da desteklemesine dikkat etmelisiniz.

7) Başka Hesapları Takip Edin

            Sadece takip etmek ve yeni takipçi kazanmak için yapmayın bunu. Kimleri takip edeceğinize karar vermek için zaman ayırın. Takip edeceğiniz hesaplar size, amacınıza, hedef kitle profilinize uygun olsun.  Ayrıca geri takip oranı yüksek olan kişileri takip edin ki  sizi takipçi olarak kaybetmemek için onlar da sizi takip edeceklerdir.

8) Twitter Listelerini Kullanın

            Twitter listeleri kullanarak da hangi konuda ki tweet’leri okumak istediğinizi seçebilirsiniz. Bazen Twitter’a girip saatlerce kaldığınızı, önünüze çıkan alakalı alakasız binlerce tweet’e göz attığınızı fark ederseniz. Twitter listeler sizi bu durumdan kurtarır ve asıl hedef kitlenize daha çabuk ulaşmanızı sağlar. Sizin için öncelikli olanların Twitter listesini oluşturarak kendi kısa yolunuzu edinebilirsiniz. Oluşturduğunuz listeler sayesinde düzenli olarak etkileşimde bulunmak istediğiniz kitlelerle etkileşim kurduğunuzdan emin olursunuz. İlgilendiğiniz hesaplarla etkileşime geçmek Türk takipçi sayınızı kısa süre arttıracaktır. Ya da takipçinizi artırmak için Türk takipçi satın alabilirsiniz.

9) Twitter Sohbetlerine Katılın

            Twitter sohbetler çok kısa zamanda çok fazla kişiyle etkileşim kurmanızı sağlar. Böylece daha fazla takipçi edinme şansınız artar. Twitter sohbetlerinde bir toplantı sahibi ve sohbet konusuyla ilgili hashtag olur. Toplantı sahibi katılımcılara sorular yöneltir, katılımcılar yanıtlarını paylaşır. Verilen yanıtlarla ilgili diğer katılımcılar yorum yapabilir, yeni sorular yöneltebilir.

            Siz de Twitter sohbeti açabilir ya da düzenli olarak bazı Twitter sohbetlerine katılabilirsiniz. Böylece diğer katılımcılar tarafından tanınmış ve sizi takip etmelerine bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

10) Katılımcıları Etiketleyin ve Sohbet Başlatın

            Twitter sohbetlerine katılma adımını gerçekleştirdikten sonra sohbetlerdeki kişilerle sadece Twitter sohbetlerinde değil sonrasında da iletişim kurabilir; tweetlerine yorum atabilir, beğenebilir,  tweet’lerinizde bu kişileri etiketleyebilir, onlara sorular yönlendirebilirsiniz yani kısacası bu kişilerle etkileşiminizi devam ettirebilirsiniz. Sonrasında onları etiketleyerek sorular sorabilir, tartışmayı başlatabilirsiniz.

            Ama unutmayın ki sorularınıza yanıt alabilmeni için bu kişilerle daha önceden etkileşim sağlamanız gerekiyor; yani tweet’lerine beğeni, yorum atmak ilk adımınız olmalı.

11) Diğer Platformlarından Takipçilerinizi Davet Edin

            Başka sosyal medya platformlarındaki takipçilerinizi Twitter hesabınıza yönlendirerek de takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Sayfanıza gelmeleri için onlara cazip teklifler sunabilir, dikkatlerini çekecek paylaşımlar yapabilirsiniz. Yani diğer platformlarda kendi Twitter hesabınızın reklamını yapabilirsiniz.

12) Hashtag’leri kullanın

           Hashtag’ler gönderileri aynı başlık altında toplamayı sağlar. Hashtag eklenen tweet’ler o hashtag başlığı altında toplanır ve bir konuyla ilgili atılan tüm tweet’lerin bir yerde toplanması sağlanır. Hashtag sayfasında ilham verici bir tweet’inizin görünmesi hesabınıza yeni takipçilerin katılmasına imkan oluşturur. Tweet’lere dünya çapında ya da ülke bazında trend olan hashtag’leri eklemek daha fazla görülme şansı ve etkileşim fırsatı anlamına gelir. Ancak alakalı alakasız tüm hashtag’leri tweet’lerinize eklememeli, seçici olmalısınız. Yeni takipçiler kazanmak isterken elinizdeki mevcut takipçilerinizden olabilirsiniz. Düzenli olarak popüler hahstagl’eri takip edebilir tweet’lemeye değer gördüğünüz hashtag’leri kullanarak paylaşımda bulunabilirsiniz.

13) Düzenli Olarak Değerlendirme Yapın

            Bu adımları uyguladıktan sonra yaptıklarınızın nasıl etki bıraktığını görmek size yeni gelişim alanları sunacaktır. Hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı doğru yolda olup olmadığınızı bilmek için sonuçları ölçmek çok önemlidir.

            Twitter’da takipçi kazanmak emek, zaman ve tutarlı olmayı gerektirir. Yukarıda bahsettiğimiz noktalar üzerinde durur ve geliştirirseniz kısa sürede istediğiniz hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir