YouTube Kanalı Oluşturmak

                Diğer sosyal medya platformlarıyla kıyaslandığında YouTube kanalı oluşturmak daha uğraştırıcı görünebilir ama YouTube’ un Google’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci site olduğunu düşünürsek bu zahmete katlanmak hiç de boş değil! Günde milyarlarca insan YouTube’a en az bir kere girip mutlaka bir içerik seyrediyor. Bu seyredilen içeriklerden biri neden size ait olmasın! Öncelikle YouTube kanalı oluşturmak için yapmanız gerekenlerle başlayalım:

                1. Google Hesabı Oluşturun:

Muhtemelen halihazırda varolan bir Google hesabınız vardır, en basitinden gmail hesabınız. Eğer yoksa Google hesabı oluşturmak için Google hesap açma sayfasına gidip karşınıza çıkan ekranda kullanıcı bilgilerinizi doldurup parolanızı belirleyerek hesabınızı oluşturabilirsiniz.  Parolayı belirledikten sonra ileri ögesine tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranda telefon numaranızı yazmanız ve telefonunuza gelen onay kodunu girmeniz istenecektir. Bu adımları tamamlayarak hesabınızı aktif duruma getirebilirsiniz. Oluşturduğunuz Google hesabınızla YouTube, Gmail, Blogger, Haritalar gibi tüm Google ürünlerine giriş yapabilirsiniz.

                2. YouTube Hesabınızı Oluşturun:

                Google hesabınızla YouTube’a direkt giriş sağlayabilirsiniz. Ancak bu hesapla giriş yaptığınızda herkes tarafından görülmezsiniz sadece videoları izleyebilir, diğer videolara beğeni veya yorum gönderebilir ve başka kullanıcılara ait kanallara abone olabilirsiniz. Herkes tarafından görülmek, içeriklerinizi yüklemek istiyorsanız YouTube kanalı oluşturmanız gerekir. İster mobilden ister web site üzerinden kanalınızı oluşturabilirsiniz.

                Kişisel bir hesap oluşturmak istiyorsanız öncelikle YouTube’da oturum açın. Oturumu açtıktan sonra sağ üst köşedeki profil simgesine dokunun. Açılan sekmede kanal oluştur ögesine tıklayın. Açılan ekrana kanalınızın adını ve fotoğrafınızı yükleyin. Sağ alttaki kanal oluştur’a tıklayın ve kanalınız abonelerinizi kabul etmeye hazır hala gelsin.

                İşletmeniz için bir YouTube kanalı oluşturmak istiyorsanız ilk adım olarak YouTube’da oturum açın. Kanal listenize gidin. Yeni bir kanal oluşturma ya da mevcut bir marka hesabını kullanma seçeneklerinden dilediğinizi seçin. Kanal oluştur’u seçerseniz karşınıza yeni bir ekran çıkacaktır. Bu ekrana kanalınız için düşündüğünüz adı yazıp oluştur’a tıklayın. Yeni marka hesabınız tamamlanmış olacaktır.

                Kanalınıza yönetici eklemek isterseniz ayarlara gidip hesap bölümünden yönetici ekle/kaldır ögesine tıklayarak yeni yöneticiler ekleyebilir ya da eklediklerinizi yine buradan çıkarabilirsiniz.

                3. Youtube Kanalınıza Kendi Dokunuşlarınızı Yapın

YouTube’a giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki profil ikonuna tıklayıp açılan sekmeden kanalınız ögesine dokunun. Yine sağ üst köşede kanalınızı özelleştirin ifadesini göreceksiniz. Buna tıkladığınızda YouTube İçerik Stüdyosu’na yönlendirileceksiniz. Burada 3 ana başlık olacak: Düzen , Marka Oluşturma ve Temel Bilgiler.

                Düzen bölümünde ilk önce kanalınıza abone olmayan kişiler için kanal fragmanı sunacak bir vitrin video ve abonelerinizin izlemesi için bir video eklemeniz istenir. Yine burada öne çıkanlar bölümüne 12 adete kadar video ekleyebilirsiniz.

                Markalama bölümünde ise kanalınız eşsiz görünmesini sağlayacak kanal fotoğrafınızı ve video filigranını yüklemeniz istenir.

                Temel Bilgiler bölümü ise kanalınız kimlik kartıdır. Burada sizden istenen bilgileri doldururken kanalınızın aramalarda en üst sıralarda olmasını sağlayacak açıklayıcı anahtar kelimelere ve tanımlamalara ihtiyacınız olacak.

                4. İlk YouTube Videonuzu Yükleyin

                Şimdi de YouTuber olma yolundaki ilk videonuzu YouTube alemine sunma zamanı! Bütün düzenlemeler bittikten sonra sağ üst köşedeki kamera içinde + işareti olan ögeye dokunarak ilk gönderinizi paylaşabilirsiniz. Aynı şekilde bu ögeye dokunarak canlı yayın da başlatabilirsiniz. Daha önceden bilgisayarınıza kaydedilmiş bir videoyu yüklemeniz gerekir. Yükleyeceğiniz videoyu seçtikten sonra ekranda video içeriğiyle ilgili açıklamayı yazabileceğiniz, küçük resim ekleyebileceğiniz, oynatma listesi oluşturabileceğiniz, hedef kitlenizi belirleyebileceğiniz bir ekran çıkacak. Buradaki düzenlemeleri yaptıktan sonra ileri sekmesine tıklayıp video ögelerini oluşturabilirsiniz.

                Bu adım da bittikten sonra son kontrolleri yapacağınız ekran gelecek. Burada herhangi bir telif hakkı sorunu yaşayıp yaşamayacağınızı kontrol edebilirsiniz. En sonunda videonuzun ne zaman kimler tarafından görülebileceğinizi seçeceğiniz ekran açılacak. Bu adımı da tamamladıktan sonra kaydet’e basarak videonuzu yayınlayabilirsiniz.

                5. YouTube Kanalınızı Keşfedilir Yapın

                YouTube Kanalınızı oluşturduktan ve ilk videonuzu paylaştıktan sonra kanalınıza abone kazanma, büyük kitlelere ulaşma hedefinizi gerçekleştirmek için zaman ve emek harcamanız, YouTube kanalınızı optimize etmeniz gerekiyor. YouTube kanalınızı görünür kılmak için neler yapabileceğinize bakalım:

                Başlık Oluşturmak:

                YouTube videolarınıza belirlediğiniz başlıklar mutlaka anahtar kelimeler içermeli. Doğru anahtar kelimeleri kullanmak sizi aramalarda üst sıralara taşır. Başlıklar kanalınızda göze çarpan ilk unsurdur. Başlıklarınızın net, anlaşılır, ilgi çekici ve etkileyici olmasına dikkat edin.

                Açıklamalarınızı Belirgin Yapmak:

                Videolarınıza yazdığınız açıklamalar başlıktan sonra ikinci bakılacak yerdir. Açıklamalarınızın içeriğinizi yansıttığından ve açıklamanızda anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun. Açıklamalarınız en çok aranan kelimeleri içermesine; spesifik, hedef kitlenize uygun, harekete geçirici olmasına özen gösterin.

                Çapraz tanıtmak:

                Diğer sosyal medya hesaplarınızdaki takipçilerinizi YouTube kanalınıza çekmek ilk abonelerinizi kazanmak için ideal bir yoldur. YouTube kanalı açtığınız ve aktif paylaşımda bulunduğunuzu diğer sosyal medya platformlarındaki takipçilerinizle paylaşıp onları kanalınıza davet edebilirsiniz. Ayrıca diğer sosyal medya platformlarınızdaki biyografinize Youtube kanalı profilinizi ekleyebilirsiniz.

                YouTube Algoritmasını Anlamak:

                Algoritmalar size YouTube’un nasıl çalıştığını, hangi gönderilerin daha çok takipçi kazandırdığını anlamanızda yardımcı olur.

 

                YOUTUBE KANALINIZ İÇİN BAZI İPUÇLARI

                Kanal Resminizi Ve Küçük Resimlerinizi Mükemmelleştirin

                Baktığımız her yerde görseller ilk dikkatimizi çeken detaylardır. kullandığınız görsellerle mükemmel ilk izlenimi oluşturun. Görsellerinizin kanalızı ve içeriklerinizi yansıtır olmasına dikkat edin.

                Kanal Fragmanınızı Büyüleyici Yapın

                Kanal fragmanınızı kısa ve eğlenceli olmalıdır. Bütün amacınızı, yeni kullanıcılara kısacık bir videoda göstermeyi başarmalısınız. Videonuzla kullanıcılara bu kanalda neler görebileceklerini, kanalınızın neyle ilgili olduğunu gösterebilirsiniz.

                İzleyicilerinizden Kanalınıza Abone Olmalarını İsteyin

                Paylaştığınız videoları izleyen kişilerden kanalınıza abone olmalarını farklı, size ait, ikna edici bir tarzla isteyin. Kanalınıza abone olmaları sizlere organik etkileşim kazandırır çünkü her içerik paylaştığınızda abonelerinize bildirim gidecek doğal olarak izlenmeleriniz artacaktır.

                Hedef Kitlenizi Tanıyın

                YouTube kullanıcılarının dikkatini nelerin çekeceğini, onlara neyin hitap edeceğini bilmek YouTube abonelerinizi arttırmak için çok önemlidir. Hedef kitlenizin kim olduğunu anlamak esas farkı yaratacaktır.

                En İyi Ekipmanlarla Harika İçerikler Oluşturun

                Evet, harika içerikler oluşturmanın tek bir yöntemi ya da belirli bir yöntemi yok. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza ve eşsiz tarzınıza bağlı. Ama aboneleriniz sizden birbirini taklit etmeyen yeni içerikler bekler. Başarılı YouTube videoları için harekete geçirici mesaj, dikkat çekici tanıtımlar, etkileyici fon müzikleri ve kalitesi yüksek ses gerekir. En önemlisi özgün olmak!

                Videolarınızda görüntü ve ses kalitesi de yüksek olmalı. Bunun için iyi ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Görüntü, ses kalitesi ve aydınlatma gibi diğer unsurları ihmal eder ve kalitesiz içerikleri paylaşırsanız  izleyicileriniz ilk birkaç saniyeden sonra videolarınıza olan ilgilerini kaybedebilir ve abone olmazlar.

                YouTube reklamcılığına başvurun

                YouTube reklamları sayesinde kısa zamanda çok daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Organik yöntemlerle büyük kitlelere ulaşmak zaman ve emek ister. Ancak youtube reklamlarla bunu kolayca başarabilirsiniz.

                YouTube reklamları dört kategoride sunulur:

  • Atlanabilir yayın içi reklamlar
  • Atlanamayan yayın içi reklamlar (bumper reklamlar dahil)
  • Video discovery reklamları (eski adıyla görüntülü reklamlar)
  • Video olmayan reklamlar (ör. bindirmeler ve banner'lar)