YouTube SEO Optimizasyonu için 8 Tüyo

Eğer arada bir de olsa Google’da arama yapıyorsanız muhtemelen YouTube videoların ilk sayfanın büyük bir kısmında gösterildiğini fark etmişsinizdir.


Eğer daha önce videolarınızın Google’da ve YouTube’un kendi arama motorunda nasıl sıralama alacağını merak ettiyseniz bu rehber tam size göre.

Videolarınızın arama motoru görünürlüğünü maksimuma çıkarmak için onları nasıl optimize edebileceğinizi göstereceğiz.

En son ne zaman bir YouTube videosu izlediniz?

Eğer internete erişimi olan sıradan bir bireyseniz, muhtemelen son 24 saat içerisinde YouTube ile bir şekilde etkileşime girdiğinizi tahmin edebiliriz.

YouTube dünyadaki en çok ziyaret edilen web sitelerinden birisi ve platform üzerinden her ay 6 milyar saatten fazla video yayınlanıyor.

 

Bu kesinlikle inanılmaz bir rakam!

YouTube, Google evreninin (Alphabet Inc.) bir parçası olduğundan, YouTube videoları Google arama sonuçlarına entegre edilmiş durumda. Eğer Facebook’ta bir video izlerseniz, bunun aslında bir YouTube videosu olma ihtimali de oldukça yüksektir (her ne kadar Facebook karşı bir atağa kalkmış olsa bile).

YouTube videoları her yerdedir. Üstelik Facebook canlı yayınları ne kadar popüler olsa bile, Instagram hikayeleri ne kadar viral olsa bile ve Snapchat ne kadar popüler olsa bile YouTube asla küçülme eğilimine girmiyor.

Platform adeta bir altın madeni ve PewDiePie gibi (net serveti yaklaşık 70 milyon dolar) popüler YouTuberlar Allen Iverson, Meghan Trainor ve Hillary Clinton gibi geleneksel ünlülerden çok daha fazla kazanıyor.

Google’da olduğu gibi YouTube’da keşfedilebilirliğiniz aramalar için yaptığınız optimizasyonlara bağlı.

Son zamanlarda YouTube’da çok vakit geçiriyoruz ve müşterilerimizin kazançlarını katlamalarına yardımcı olacak birçok başarılı ipucu ve inanılmaz teknikler öğrenmeye devam ediyoruz.

YouTube henüz olmadı, modası geçmedi veya abartılmıyor.

YouTube arama motoru ve platformdan faydalananlar açısından oldukça cazip bir araç.

Neden videolar üretip, YouTube arama motoru ve Google’da sıralama almalarını istersiniz?

Aslında bunun en basit yanıtı, YouTube videoları ile Google’da sıralama almanın çok kolay olması ve İngilizce YouTube’da sıralama almak olan “How to rank YouTube videos” aramasını yaptığınızda en üstteki ilk dört sonucun YouTube video olduğunu görebilirsiniz. Bu anahtar kelime ayrıcalıklı bir öneme sahip değil. Örneğin Türkçe olarak “en iyi web mikrofonları” diye arama yaparsanız, üst sıradaki ilk üç içeriğin YouTube videosu olduğunu görebilirsiniz.

Daha önce başarılı bir YouTube kanalı oluşturmak hakkında temel bilgileri paylaşmıştık. Bu rehberde ise YouTube arama görünürlüğünüzü arttırmak için bazı gelişmiş yöntemlerden bahsedeceğiz.

1. Her Bir Video için Uzun ve Detaylı Açıklamalar Yazın

İleri seviye ipuçları mı istiyorsunuz? Tamam o zaman, detaylı video açıklamaları yazmak o kadar da ileri düzey bir öneri gibi görünmeyebilir ancak konuyu ilk olarak paylaşmak istedik çünkü kesinlikle hayati öneme sahip.

Belki kaçırdığınız bir şeyler de vardır.

Video açıklamanız ne kadar uzun ve detaylı olursa ilgili aramalarda o kadar yüksek sırada yer alacaktır.

İşte, bunun nedeni: bağlamsal anahtar kelimeler. Bağlamsal anahtar kelimeleri Google ve YouTube aramalarının özünü oluşturur.

Buradaki konsept oldukça basittir. Tek bir uzun anahtar kelime ile sıralama almaya çalışmazsınız. Birbiri ile nispeten ilgili birçok aramada sıralama almaya çalışırsınız ve bu aramalar hedeflediğiniz anahtar kelime dizini tamamen içerebilir de içermeyebilir de.

Peki, ne yapmanız gerekiyor? Kaçınılmaz olarak ilgili anahtar kelime ve benzeri sözcüklerin bir kısmını veya tamamını içeren uzun ve detaylı bir video açıklaması yazmanız gerekli.

Aşağıdaki Dove’un video açıklaması yatırım getirisini maksimize etmek için videonun açıklama kısmında nasıl hashtag ve web sitesi linki kullanılabileceği hakkında iyi bir örnektir.

 

Çünkü kullanıcılar tarafından üretilen videoları içerdiğinden dolayı YouTube genellikle bir sosyal ağ olarak tanımlanıyor. Detaylı video açıklamaları da genellikle YouTube topluluğu tarafından takdir ediliyor ve yeni takipçiler kazanmanız konusunda yardımcı oluyor.

Uzun öbeklerden oluşan anahtar kelimeler, diğer sitelerde olduğu gibi YouTube’da da önemli çünkü bağlamsal bilgiden faydalanarak 5 ila 7 kelime arasındaki anahtar kelimeler daha spesifik bilgi verebiliyorlar.

Jenna Marbles’ın 16 milyondan fazla takipçisi var ve en çok takipçiye sahip kadın kullanıcı. Marbles, video açıklamalarını kendi web sitesini, blogunu ve sosyal medya bilgilerini paylaşmak için kullanıyor.

2. Her Bir Video için Titiz Bir Araştırma Yapın ve Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

YouTube videoları Google üzerinde aranabilir olduğundan dolayı her iki arama motoru için de optimize edilmesi gerekir.

Aslında YouTube, Google’ın ardından dünyadaki en çok kullanılan ikinci arama motorudur. İşte, video sonuçlarının arama motoru sonuç sayfalarında nasıl gösterildiğini gösteren bir görsel:

 

Arama Motoru Dergisi hem YouTube hem de Google aramaları için Google’ın anahtar kelime planlayıcısındaki uzun anahtar kelimeleri kullanarak YouTube videolarının optimizasyonu hakkında harika bir yazısı mevcut.

Bu detaylı yazı aynı zamanda her iki platform için de hangi anahtar kelimelerin daha iyi bir seçim olduğu konusunda da bazı açıklamalar yapıyor.

Şeytanın ayrıntıda gizli olduğunu unutmayın. Videonuza olabildiğince metin formatında bilgi eklemek hem insanların hem de robotların (veya Stephan Hawking gibi hibritlerin) gerekli bağlamsal bilgiye ulaşmalarını mümkün kılıyor.

3. Videolarınızı Gömün ve Mümkün Olan Her Yerde Paylaşın

Bağlamsal anahtar kelimeler için doğrudan video SEO’su harikadır (2012 yılındaki Google arama sonuçlarının %70’si video içeriyordu) ancak YouTube aynı zamanda sosyal medya ve web üzerinde paylaşılacak videoları barındırmak için de oldukça kullanışlıdır.

Video gömme ve paylaşma butonları hali hazırda varsayılan seçeneklerinizde bulunuyor, bu yüzden bir üretici olarak videonuzun paylaşımı konusunda bir kısıtlama getirmek istemediğiniz sürece ek bir şey yapmanıza gerek yok.

 

Videonuza ne kadar çok web sitesi, forum, sohbet odası ve sosyal ağ link verirse, videonuzun bulunma ihtimali de o kadar artar. Bu, video içeriklerine uygulanan temel SEO backlink tekniğidir.

Blogunuza ve web sitenize video içeriği eklemek, etkileşimi farklı şekillerde arttırır. Bu noktada çok detaya inmeyeceğiz çünkü bloglarımızda video kullanımı konusunda oldukça başarılı işler çıkartıyoruz.

İnsanlar video izlemeyi seveler ve bu paylaşımlar nihayetinde organik arama trafiği çekmeye başlayana kadar videonuza trafik sağlarlar.

4. Temalı Oynatma Listeleri Yaratın

Görüntüleme miktarını artırmak için videolara sahip olmanın yanı sıra bir oynatma listesine sahip olmak aynı zamanda kanal süresiniz, etkileşimi, video uzunluğunu ve yatırım getirinizi arttıracak diğer önemli performans göstergelerinizi arttıracaktır.

Herkes, şu butona tıklayarak bir YouTube oynatma listesi oluşturabilir:

 

Bir oynatma listesindeyken, mevcut videoyu izlerken bir video listesi görürsünüz. Bu sayede oynatma listesi içinde gezinebilirsiniz.

Bu özellik daha iyi bir kanal deneyimi sunar ve harika oynatma listeleri yaratmak video üretmekten çok daha başarılı etkilere sahip olabilir. Spotify 10 milyar dolarlık markasını Apple, Pandora ve bu oynatma listeleri yüzünden YouTube gibi rakiplere rağmen başarıyla tutturabildi.

İşte, YouTube oynatma listesinin bir görseli:

 

Oynatma listeleri YouTube tarafından çok önemseniyor ve videonuzun bir oynatma listesinin parçası olduğunda görüntülenme ihtimali, YouTube’un aylık bir milyardan fazla kullanıcılı ekosisteminde kendi başına olduğu zamankinden çok daha fazladır.

Ancak tekil videolar Google arama sonuçlarında daha fazla gösterilmektedir. Her ikisinin de kendine özgü avantajları vardır.

5. İstatistiklerinizi Takip Edin ve Takipçilerinizi Arttırın

YouTube’daki takipçileriniz sizin gücünüzün bir göstergesidir. YouTube’daki markalar, işletmeler ve organizasyonlar için bir video içerik pazarlama kampanyasının başarısını ölçmek için istatistikler biraz daha farklıdır. İşte, video SEO’su açısından önemli metrikler: 

 

Aboneler kesinlikle görüntülenme miktarını arttırır. Bu da AdSense gelirlerinizi arttırır ancak bu kanalınızın para kazanması ve sürdürülebilir olması için bir yan projedir.

Videonuzun YouTube aramalarında nerede sıra aldığı, videonuzu görüntüleyen kullanıcıların tıklama oranları ve sadece tek bir video izledikten sonra kanalınızdan çıkma oranları video içerik pazarlamasının başarısı için değerlendirilmesi gereken asıl istatistiklerdir.

Phil Defranco 6 milyondan fazla YouTube abonesi üzerinden 1 milyon dolarlık bir servet elde etti. İnsanları kanalınıza abone olmak için teşvik etmek yeni videolarınızın hızlıca gösterim almasına ve YouTube arama sonuçları sayfasında gösterilme ihtimallerini arttırmanıza yardımcı olur.

6. Doğru Uzunluk için Videoları Optimize Etmek

Uzunluğun önemli olmadığı söyleyen insanlar muhtemelen kendi videolarının ne kadar kısa oldukları konusunda endişeleri olanlardır.

Eğer bir video reklamı üretiyorsanız genellikle bir dakikadan daha az süren bir içerik (30 saniye idealdir) size yeter ancak video içeriği için ideal olarak en az 10 dakika veya daha fazla süren videolar üretmelisiniz.

 

Videonun izlendiği cihazda videonun uzunluğu kadar fark yaratır. Örneğin müzik videoları genellikle 3-6 dakika arasındadır ve mobil tüketim için idealdir.

Dreamworks’ten Jeffrey Katzenberg CTIA’in Super Mobility Haftasındaki bir sit-down tartışması sırasında stüdyonun Game of Thrones seviyesindeki bir prodüksiyon için 3 ila 5 dakika arasında video klipler hazırladığını açıkladı.

 Kısa videolar genellikle Facebook, TikTok veya Instagram gibi diğer sosyal ağlarda canlı klipler oluşturmak için tercih ediliyor.

İşte, Eylül 2015 itibariyle Facebook’ta en çok paylaşılan 10 videonun ortalama uzunluğu:

 

Mobil kullanım artarken, 5-10 dakikalık videolar yeterli olacaktır ancak +20 dakikalık videolar ise beklendiği kadar başarılı sonuçlar vermeyecektir.

Bazı Podcastler ve vloglar ise bu süreden daha uzundur ve kendi izleyici kitlenizi oluşturduktan sonra bunlar odaklanmanız gereken sürelerdir.

Unutmayın ki kalite önemlidir. Birçok popüler video minimum 1080p ile kaydediliyor ve hem 4k hem de 360-dereceli videolar da pazarda yerini almış durumda. Televizyon ise 8k’nin ötesine geçmeye çalışıyor.

Bir videonun beğenilme ve paylaşılma ihtimalini arttırmak için onu profesyonel bir biçimde çekmek ve düzenlemek için para, zaman ve kaynaklarınızı harcayın.

7. Kitle Kaynaklı Görüntülemeleri Değerlendirin

Pazar araştırması pazarlamanın önemli bir parçasıdır ancak bu araştırmayı online videolar ile yapmak oldukça zorludur.

Görüntüleme miktarınızı arttırabilirsiniz ancak bunu yaparken YouTube’un topluluk rehberini göz önünde bulundurmalısınız. Bazı şirketler, kitle kaynaklı görüntülemeler için Amazon’un Mechanical Turk gibi hizmetlerini kullanarak başarıyı yakaladı.

 

Doğrudan görüntüleme satın almaktansa firmalar kitle kaynaklı platformları kiralayarak pazar araştırması yapıyor: “Bu videoyu izleyin ve şu anketi doldurarak video hakkında ne düşündüğünüzü belirtin.” Bu sayede her bir kullanıcı ayırdıkları zaman karşılığında 10 cent ile 1 dolar arasında para kazanabiliyor.

Bu pazar araştırması görüntüleme miktarını arttırıyor ve bu da videonuzun sıralamasını etkilerken videonun kalitesi hakkında anketlerle yüz binlerce bilgi sağlıyor (ancak birçok kitle kaynaklı görev için ödeme yapmanız gerekir). Bu geri bildirim daha fazla içerik yaratmak açısından oldukça değerli olabilir.

Bizce en önemli konuyu ise en sona sakladık.

8. Eksiksiz Çalışın

Bu rehberimize tüm alanları doldurmanın öneminden bahsederek başladık ve çok önemli olduğu için aynı konu ile de bitireceğiz.

Satın aldığınız bir şekerleme veya elektronik aletin paketinde ne kadar fazla bilgiye yer verildiğini hiç fark ettiniz mi?

İşletmeler mümkün olduğunca çok fazla bilgiyi en kısa şekilde müşterilerine ileterek başarılı olurlar. Kendi videolarını özenle açıklamayan popüler bir YouTuber yok.

İşte, bir YouTube videosunu yüklerden karşılaştığınız sayfa örneği. Burada sizden videonuz hakkında açıklama, dil, kategori, etiketler ve diğer bilgiler talep ediliyor.

 

Görünürlüğünüzü arttırmak için her seferinde bu alanların tamamını doldurun.

Aynı zamanda çekim zamanı ve yeri, yorumları ve oylamaları açma/kapama, videonuzun harici sitelere gömülüp gömülemeyeceğini, ek açıklamaları ve dahasını ayarlayabilirsiniz. Birkaç YouTube videosu izleyin ve bu özelliklerin ne sıklıkla kullanıldıklarını görün.

 

Sonuç

YouTube’da varlık göstermek özellikle video içeriğiniz ile dikkat çekmek ve video arama sonuçlarınızda gösterilmek için son derece önemlidir.

Profesyonel video içeriği oluşturmak ise bunu başarmanın ilk adımıdır.

Videolarınızı görünür kılmak oldukça titiz bir süreçtir ve bitmiş ürününüzü detaylandırmak için büyük bir ilgi gerektirir.