YouTube Yorumlar Nasıl Yönetilir?

YouTube yorumları; takipçilerinizle diyalog kurmanıza, içeriklerinizle ilgili geri bildirim almanıza, sonuç değerlendirmesi yapmanıza ve hedeflerinizi oluşturmak/geliştirmek için izleyicilerinizden öneri almanıza fırsat sağlar. Gönderilerinize gelen yorumları okumak ve analiz etmek adanmış bir zamanı da gerektirir.

YouTube her alandaki eğitici, öğretici yönlendirici videolarıyla insanların pek çok şeyi kendi başlarına yapmalarını sağladı özellikle pandemi döneminde. Sınırsız video içerikleriyle adeta sanal bir atölyeye, uygulamalı kütüphaneye dönüştü. İzleyicilerine bu kadar imkân tanırken abonelerine de fırsatlar, iş imkânları, ekonomik kazanç araçları sunuyor.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi YouTube yorumları platformadaki hedeflerinizi büyütüp geliştirmede sizlere yol gösterici olacaktır. Sadece içerik oluşturarak değil; YouTube yorum bölümlerini yöneterek de platformun popülaritesinden yararlanabilirsiniz. Videolarınızın önerildiğinden ve arama sonuçlarında göründüğünden emin olmak için YouTube yorumlarını beğenme, yanıtlama ve denetleme konularında bilgi sahibi olmanız yardımcı olacaktır.

YouTube yorumlarının nasıl etkinleştirileceğine, yanıtlanacağına, silineceğine, bildirileceğine, yorum geçmişinizi görüntüleyebileceğinize değineceğiz. Ayrıca yazımızda rahatsız edici öğeler tarafından gönderilen yorumları filtrelemek için kullanabileceğiniz güvenlik ve gizlilik seçeneklerine ulaşabileceksiniz.

YouTube’da yorumlar nasıl açılır?

Videolarınızı yayınladıktan sonra yaratacağı etkiyi görmek için yorumları aktif etmelisiniz. Yorumların açık olup olmadığını kontrol etmek için YouTube Studio’da oturum açın. Sayfanın sol tarafında profilinizin altındaki bölümden ayarlara gidin. Karşınıza yeni bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda topluluk ögesini seçin. Burada varsayılanlar sekmesindeki varsayılan ayarı değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak uygunsuz yorumları gözden geçirecek şekilde ayarlanmıştır. Ayarı olduğu gibi tutabilir veya aşağıdakilerden birini seçebilirsiniz:

  • Tüm yorumlara izin ver

Bu seçeneği belirlediğinizde YouTube, metnin ne kadar uygunsuz veya kabul edilemez olduğuna bakılmaksızın herkesin her türlü yorumu yayınlamasına izin verir.

  • Uygunsuz olabilecek yorumları incelenmek üzere beklet

Bu seçenek, yalnızca YouTube’un metnin güvenli olduğunu ve uygunsuz kelimeler içermediğini varsayarsa, tüm kullanıcılardan gelen tüm yorumlara izin verir. YouTube’un spam veya argo gibi sakıncalı bir içerik tespit etmesi durumunda, siz metni inceleyip manuel olarak onaylayana kadar yorum yayınlanmaz.

  • Tüm yorumları inceleme için beklet

Bu seçeneğin seçilmesi, tüm kullanıcılardan gelen tüm yorumları tutar ve her birini manuel olarak gözden geçirmenizi ve bunlara izin vermenizi veya izin vermemenizi bekler.

  • Yorumları devre dışı bırakın

Bu seçenek seçildiğinde, hiç kimse videoya/videolara yorum yazamaz.

           Varsayılanlar sekmesinin yanındaki “Otomatik Filtreler” sekmesine tıklayarak başka ayarlar da ekleyebilirsiniz:

  • Moderatör ekle

Bu seçenek ile videolarınıza yapılan yorumları kaldırılmaları için üyeler ekleyebilirsiniz. Bu sayede kısa sürede yorumlarınız denetlenmiş ve olumsuz durumların önüne geçilmiş olur. Moderatörleriniz tarafından işaretlenen bir yorum olduğunda bu yorumlar herkese açık yorum olmaktan çıkar ve siz onaylayana kadar  “inceleme için bekletilenler” sıranızda “moderatör tarafından işaretlendi” olarak tutulur

  • Kullanıcıları onaylayın veya gizleyin

Bu özellik ile kimlerin yorum yapmasını ya da yapmamasını istediğinizi belirleyebilirsiniz.

  • Belirli kelimeleri engelle

Kullanıcılarınızın kanalınızda görmek istemediğiniz kelime veya ifadeler kullanmasının önünü kesmek için bu özelliğe başvurabilirsiniz.  “engellenen kelimeler” bölümüne, yorumlar bölümünüzde gösterilmesini istemediğiniz kelimeleri veya ifadeleri yazın. Böylece kullanıcılar yaptıkları yorumda engellenen bir kelime kullandığında bu yorum herkese açık olarak gösterilmez ve incelemeniz için bekletilir.

YouTube’da yorumlar nasıl denetlenir?

YouTube’da sayfanızın denetimi sizin elinizde. Sizi manipüle eden, içeriğinizdeki amacınızı yanlış yansıtan kullanıcıların gönderilerinize yorum yapmasının önüne geçebilirsiniz.

YouTube gelişmiş ayarlarıyla videolarınızdaki uygunsuz yorumları silebilir, belirli kullanıcıların gelecekte videolarınız hakkında yorum yapmasını engelleyebilirsiniz. Sorulan sorulara cevap verebilir, sorular sorarak fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Yorumlar sizin onayınızdan geçtikten sonra gönderinizin altında yayınlansın isterseniz “tüm yorumları inceleme için beklet” ayarını seçebilirsiniz.

YouTube’daki yorumlara nasıl yanıt verilir?

Gönderilerinize yapılan yorumları yanıtlamak için YouTube Studio sayfanızda sol taraftaki menüden “yorumlar”ı seçin. Burada, diğer kullanıcıların kanalınıza yaptığı yorumları görebileceksiniz.

Bekletilen veya incelenmekte olan yorumların yalnızca 60 gün boyunca onay bekleyebileceğini unutmayın. Ondan sonra silinecekler.

Youtube yorumlarını yanıtlarken akıllı yanıt özelliğini(teşekkürler gibi kısa, sıcak ve anlamlı yanıtlar) kullanabilirsiniz. Orijinal cevap yazmak isterseniz de yanıtlaya basıp yorumunuzu yazabilirsiniz. Ayrıca, yorum yapanlarla etkileşim kurmak ve onları onaylamak için beğen, beğenme veya kalp simgesini de kullanabilirsiniz.

Bir YouTube videosuna nasıl yorum yapılır?

Kullanıcıların videolara yaptıkları yorumlar içerikleri ilgi çekici hale getirebilir. Etkileşimi arttırmanın iyi bir yoludur. Bir videoya yorum yapmak istediğinizde videonun altındaki yorumlar bölümüne gidin.

Herkese açık bir yorum ekle yazan yere yorumunuzu yazın ve göndere tıklayın. Yorumunuz videonun altında yayınlanacaktır.

YouTube’da yorumlar nasıl silinir?

Yorumları silmek çoğu zaman kötü bir izlenim uyandırır çünkü yorumu sildiğinizi aboneleriniz görecektir. Ancak bazen uygunsuz içerikler barındıran yorumları gönderinizin altında görmeyi istememek de çok olası bir durum. Bu sorunu yaşamamak için en baştan “tüm yorumları inceleme için beklet” özelliğini  seçebilirsiniz. Yorumları incelemek için tutuyorsanız kaldırmak için yorumun altındaki çöp kutusu simgesine tıklayın.

Silmek istediğiniz yorum zaten yayınlandıysa, yorumun altındaki üç nokta simgesini tıklayıp listeden “kaldır”ı seçerek yorumu silebilirsiniz.

YouTube’da yorumlar nasıl devre dışı bırakılır?

YouTube yorumları devre dışı bırakmak yorumları silmek gibi iyi karşılanmayan bir durumdur. Yorumları devre dışı bırakarak abonelerinizle ya da izleyicilerinizle iletişim kurmak istemediğiniz izlemini oluşturabilirsiniz. Gerekli olduğunu düşünüyorsanız yorumları devre dışı bırakmak için YouTube Studio’ya girip sol taraftaki ayarlar ögesine dokunun. Burada topluluk ögesine tıklayın. Varsayılanlar sekmesine gidin. Yeni videolarınızdaki yorumlar altında “yorumları devre dışı bırak”ı seçin. Seçiminizi kaydederek sayfadan ayrılabilirsiniz.

YouTube yorum geçmişinizi nasıl görüntüleyebilirsiniz?

Daha önce yorum yaptığınız gönderileri görmek ya da yaptığınız yorumlardan birini silmek istiyorsanız YouTube “geçmiş”ten yaptığınız tüm yorumları görüp düzenleyebilirsiniz. Bunun için YouTube ana sayfada sol tarafta sıralı olan ögelerden “geçmiş”e tıklayıp sağ tarafta açılan sekmeden “yorumlar” ögesini seçin. Karşınıza yaptığınız ve yanıtladığınız bütün yorumlar çıkacaktır. Bu kısımda aynı zamanda arama geçmişinizi de görebilir ve istediğiniz aramayı, geçmişinizden kalıcı olarak silebilirsiniz. Açılan sayfadan dilediğiniz yorumu silebilir ya da düzenleyebilirsiniz.

Daha önce silinen ya da YouTube tarafından kaldırılan bir videoya yorum yaptıysanız yorumunuzu göremez, düzenleyemez veya silemezsiniz.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir