Instagram Trendleri

Instagram Takipçi Arttırma: 26+ Instagram Takipçi Kazanma Taktiği

Instagram takipçi arttırma yöntemleri bir sır değil. Instagram’ın aylık 1 milyar aktif kullanıcılarının yüzde 90’ı, platformda bir şirket hesabını takip ediyor ve Instagram’da 200 milyondan fazla sayıda şirket hesabı var. 

Ama şöyle de bir durum söz konusu: Eğer ünlü değilseniz, ciddi çaba sarf etmeden Instagram’da büyük bir kitle toplamak gerçekten de çok zor.

Ama şansınıza profesyonel veya kişisel hesabınız için ilk 1000 Instagram takipçinizi kazanmanın bazı yolları var.  Olay tamamen zamanınızı ve enerjinizi nereye vermeniz gerektiğini bilmekten ibaret. Bu yazıda, Instagram organik takipçi artırma stratejilerinden bahsedeceğiz. Bu stratejiler arasında yarışmalar düzenleyerek takip etmeye değer bir hesap oluşturmak ve markanıza sadık kalmak da var. 

İçindekiler

Instagram’da Takipçi Arttırma Yolları

1. Hesabınızı şirket hesabına dönüştürün ve açıklama kısmını optimize edin.

2. Deneyimli bir içerik üreticisi edinin.

3. Fotoğrafçılık ile ilgili yenilikleri ve en iyi fotoğraf düzenleme tekniklerini takip edin.

4. Düzenli olarak paylaşım yapın. 

5. Diğer kullanıcıların, içeriklerinize katkı sağlamasına izin verin.

6. İstikrarlı ve platforma özel bir marka diliniz olsun.

7. Paylaşmaya teşvik edici ve dikkat çekici başlıklar yazın.

8. İçeriklerinizle ilgili doğru hashtagleri kullanın.

9. Trendde olan içerik formatlarını kullanın.

10. Takipçilerinizin görmek istediği içerikleri paylaşın.

11. Instagram hesabınızın tanıtımını yapın.

12. Takip, beğeni ve yorumlar üzerinden diğer kullanıcılarla etkileşime girin.

13. Benzer takipçi profiline sahip marka ve influencerlarla karşılıklı tanıtım yapın.

14. Etkileşimi teşvik etmek için Instagram yarışmaları düzenleyin.

15. Instagram hikayelerinin etkileşimli interaktif özelliklerini keşfedin.

16. Instagram Canlı Yayın özelliğini kullanın.

17. Instagram profil linkinizi, diğer sosyal medya hesaplarınızda ve websitenizde paylaşın.

18. Kullanıcılar tarafından üretilmiş içerikler paylaşın.

19. Farklı kitlelere hitap ederek takipçi profilinizi çeşitlendirin. 

20. Mavi tık almak için başvurun.

21. Kendi filtre ve rozetlerinizi oluşturun.

22. İlgili kullanıcıları etiketleyin.

23. Tekrar tekrar paylaşılabilir içerikler paylaşın.

24. Instagram Keşfet sayfasında görünün.

25. Instagram slaytlarını kullanarak eğitici içerikler paylaşın.

26. Instagram hesabınızı başka bir kullanıcıya devredin.

1. Profesyonel Hesaba Geçin ve Bio’yu Optimize Edin

Öncelikle güzel görünmesi için Instagram hesabınızı kişiselleştirin. Hedeflediğiniz takipçi kitlesiyle, kim olduğunuzu ve sizi neden takip etmeleri gerektiğini paylaşın. Nasıl mı? İşe kullanıcı adınızın tanınır ve kolaylıkla aranır olmasıyla başlayın, örneğin şirket adınız. 

Eğer şirket isminiz başka bir hesap tarafından kullanılıyorsa, kullanıcı adınızın ilk kısmına şirket adınızı yazın. Böylece markanızı arayan kullanıcıların sizi bulma şansı artar. Örneğin Avustralyalı bir spor giyim markası olan Lorna Jane, Lornajaneactive ismini kullanıyor.

Instagram Hesabınızı Oluşturun

1. “Ayarlar” kısmından “İsim” kısmına marka adınızı girin. “Ayarlar” kısmını bulmak için iOS uygulamasında sağ üst köşedeki 3 çizgiye dokunun ve dişli sembolünün yanındaki “Ayarlar” sekmesine dokunun. Eğer Android kullanıcısıysanız köşedeki üç noktaya dokunun. Şirket isminiz veya adınız profil fotoğrafınızın altında yer almaktadır.

2. Profilinizi gizlemeyin. Profilinizi açık tutmak için, Instagram’ı açın, Ayarlar sekmesine gelin ve “Gizli Hesap” seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun.

3. Diğer sosyal medya ağlarınızla uyumlu olan bir profil fotoğrafı kullanın, mesela şirketinizin logosu.

4. Biyografinizi bilgi verici bir yazıyla doldurun. Böylece diğer kullanıcıların, markanızın ne ile ilgili olduğunu öğrenmelerini ve sizi takip etmelerini sağlayacaktır. Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı biyografinize eklediğinizden emin olun. Yazınıza biraz kişiliğini de katın.

İlham almanız için işte size birkaç örnek:

Cheeckbonebeauty: “Daha az atık. Etik ve güvenli içerikler.”

Oreo: “Favori kurabiyenizden eğlenceli anlar.”

Mrsbrittanyhennessy: “Influencerlara #sponcon un ötesine gitmelerine ve çevreye duyarlı markalar oluşturmalarına yardım eder.”

CalifiaFarms: “Farklı bir şey, daha iyi bir şey. Size bitkilerin neler yapabileceğini göstermemize izin verin.”

Coragedolls: “Kendisi gibi görünen oyuncak bebeklerle; siyahi kızları yükseltir, eğitir ve teşvik eder.”

5. Biyografinize diğer platformdaki hesaplarınızın linklerini paylaşın. Böylece kullanıcılar diğer platformdaki hesaplarınıza kolaylıkla ulaşabilir. URLs ekleyebileceğiniz alan gerçekten çok değerli. 10.000 takipçi edindiğiniz zaman Instagram Hikayelerinize linkler ekleyebilirsiniz.

O zamana kadar kliklenebilir link ekleyebileceğiniz tek alan biyografinizdir, bu yüzden bu alanı akıllıca kullanın. Bizim önerimiz, kişselleştirilmiş ve kısaltılmış bir Bitly linki kullanmanız.

6. Bildirimleri açarak diğer kullanıcıların fotoğraflarınızı paylaştığından veya onlara yorum yaptığından haberiniz olur. Bunu yaparak takipçilerinizle daha hızlı bir şekilde etkileşime girebilirsiniz, Twitter’daki birçok şirket böyle yapıyor. Bildirimleri açmak için “Ayarlar” sekmesine gelin ve “Bildirim Ayarları”na dokunun. Her kategori için “Herkes” seçeneğini seçin.

Size başka bir ipucu: Instagram hesabınızı, Twitter ve Facebook (veya diğer sosyal medya platformlarında) otomatik paylaşıma açmayın. Çünkü her platform farklı bir kullanıcı kitlesine hitap eder ve bu yüzden de farklı tipte içerikler gerektirir.

2. Deneyimli Bir İçerik Üreticisi Edinin

Instagram takipçi arttırmaya başlamadan önce güçlü bir içerik planlaması yapmalısınız. Diğer sosyal medya hesaplarınızı yönetecek bir belki de iki kişi olmalı. Aynı şekilde Instagram hesabınızı yönetmek için de bir veya iki kişi olmalı.

Mümkün olduğunca Instagram’da deneyimli olan birini seçin ve IGTV gibi Instagram yeniliklerini takip ettiklerinden emin olun.

Eğer büyük bir şirket için çalışıyorsanız, ne gibi paylaşımların yapılacağına dair birçok farklı fikir olabilir. Bunu önlemek için sadece içerikle ilgilenecek bir veya iki çalışanınızın olması gerekli. 

Instagram içerik üreticiniz, sizinle birlikte çalışarak bir içerik planlaması oluşturur ve bu planlamaya göre uygun içerikleri paylaşır.

3. Fotoğrafçılık ile İlgili Yenilikleri ve En İyi Fotoğraf Düzenleme Tekniklerini Takip Edin

Instagram’da palaşımlarınızın kalitesi önemlidir. Hem de çok. Twitter takipçileriniz, birkaç kötü tweeti affedebilir ama Instagram’da kötü bir fotoğraf paylaşmak büyük bir suçtur.

Ama şansınıza iyi bir Instagram içerik üreticisi olmak için fotoğrafçılık kursuna gitmek zorunda değilsiniz. Ya da başlamadan önce haftalarca pratik yapmak zorunda da değilsiniz. Fakat temel fotoğrafçılık ipuçları ve foto düzenleme uygulamalarına aşina olmanız gerek. 

En İyi Instagram Fotoğrafçılık İpuçları

Instagram mobil bir uygulama olduğu için paylaşacağınız içeriklerin bir kısmının ya da hepsinin cep telefonunuz ile çekilmesi muhtemeldir. Bu zaten beklenen bir şey.

Eğer bütçeniz izin verirse, Instagram profilinizi yükseltecek fotoğraflar çekmeyi öğrenmek için profesyonel fotoğrafçılık kursuna yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Ama bütçeniz yoksa, akıllı bir telefon ve birkaç tane foto düzenleme uygulaması işinizi görür.

 • Sadece bir nesne üzerine odaklanın.
 • Negatif alanı kucaklayın.
 • İlgi çekici açılar bulun.
 • Simetriyi yakalayın.
 • Küçük detayları yakalayın.
 • Takipçilerinizi güldürün.
 • Fotoğraflarınızı paylaşmadan önce düzenleyin.

Instagram’da bazı temel foto düzenleme özellikleri bulunuyor fakat bunlar, fotoğraflarınızı mükemmelleştirmeye yetecek cinsten özellikler değildir.

Fotoğraflarınızı Instagram’da paylaşmadan önce en azından bir hatta iki tane foto düzenleme uygulamasından geçmesi gerekir.

Buna ek olarak Instagram profilinizindeki içeriklerin hepsini belirli bir temaya göre hazırlamayı deneyebilirsiniz. Böylece profilinizi ilk kez ziyaret eden kullanıcılar, markanızın ne ile ilgili olduğunu rahat görebilirler.

İstikrarlı bir Instagram profiline örnek olarak Byrdconsults

4. Düzenli Olarak Paylaşım Yapın

Instgaram takipçi arttırmaya başlamak için profilinizi oluşturdunuz ve optimize ettiniz. Hesabınızı yönetecek kişiyi buldunuz ve paylaşacağınız içerikler hazır. Artık paylaşım yapmanın zamanı geldi.

Başlangıçta profilinizde 15 kadar kaliteli içerik olması iyi bir fikirdir. Böylece kullanıcılar profilinizi ziyaret ettiklerinde telefon ekranlarında içeriklerle dolu bir profil görecek ve hesabınızın sıklıkla kaliteli içerikler ürettiğini anlayacaklardır. 

Instagram’da paylaşmaya başlamak için öncelikle bu içerik takvimi şablonunu indirin ve içeriklerinizin planını yapın. Paylaşım tarihinden birkaç gün hatta hafta önceden içerikleriniz birikmiş bir şekilde hazır olsun.

Bunu yaparak, resmi tatillerde veya ne paylaşacağınızı bilmediğiniz zamanlarda bile paylaşmaya hazır içerikleriniz hazırda var olur.

Paylaşım takviminizi oluştururken hedeflediğiniz takipçi kitlesini aklınızda bulundurun. Örneğin başka bir zaman diliminde olan bir kitleyi hedefliyorsanız, paylaşım zamanlarınızı o kitlenin saatine göre ayarlamanız gerekir. 

Farklı paylaşım günü ve saatlerini deneyerek hedef kitleniz için en uygun takvimi bulabilirsiniz. Hedef kitlenizin en aktif ve etkileşimli olduğu zamanlar farklı olabilir.

5. Diğer Kullanıcıların İçeriklerinize Katkı Sağlamasına Fırsat Verin

Instagram hesabınızın yönetimini bir veya iki kişinin yapması en iyisidir ama bir iki kişi her an her yerde sürekli fotoğraf çekemez. Mesela mühendislerinizle geçirdiğiniz dün akşamki eğlenceli sushi geceniz nasıl bir fikir? Ya da Satış Yöneticinizin konuşma yaptığı geçen haftaki organizasyon?

Instagram’da paylaşmak isteyeceğiniz çok fazla sayıda geniş çaplı içerikler olacaktır ve sadece bir kişi tüm bunların takibini yapamayabilir.

Peki çözüm nedir? Ekibinizdeki çalışanlarla birlikte içerikler üretebileceğiniz bir sistem oluşturun.

Bunu yapabileceğiniz birkaç farklı yol vardır. İlk seçeneğiniz; çalışanlarınızın fotoğraflarını, kısa videolarını, mimlerini ve hyperlapselerini gönderebileceği bir email adresi oluşturmak.

Bu email adresine gönderilecek içeriklerin açıklayıcı başlıklarla atılmalarına teşvik edin, böylece emailinize gelecek içeriklerin takibini daha rahat yapabilirsiniz. Bu yöntem, insanların size fotoğraflarını atabileceği en kolayıdır. İçerik gönderimini ne kadar kolaylaştırırsanız o kadar çok içerik alırsınız.

Eğer ekibiniz Drive veya Dropbox kullanıyorsa, otomatik olarak fotoğraf ve videolarını bırakabilecekleri bir klasör oluşturabilirsiniz.

6. İstikrarlı ve Platforma Özel Bir Marka Diliniz Olsun

Instagram içeriklerinin en önemli kısmı fotoğraf ve videolar olabilir ama başlıklar, yorumlar ve diğer metinler asla gözden kaçırılmamalıdır. Bir markanın Instagram hesabını yönetiyorsanız veya birden fazla Instagram yöneticiniz varsa, markanıza kişilik ve insani değer katacak istikrarlı bir ortak ses oluşturmaya dikkat etmelisiniz.

Bunu yaparak, resmi ve soğuk bir marka yerine potansiyel takipçilerin kendilerinden bir şeyler bulabileceği ılımlı bir marka haline gelirsiniz. 

Bir ortak ses oluştururken, içeriklerin paylaşılacağı platformu ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurmanız gerekir.

Örneğin, Instagram’daki birçok influencer ve ünlü hesapların sesi gündelik ve rahattır ama aynı zamanda profesyonel ve markaya sadık kalmayı başarırlar. Ortak sesinizi bulduktan sonra paylaşacağınız biyografi, başlık, yorum ve mesajların istikrarlı ve doğal kalmasına özen gösterin.

7. Paylaşmaya Teşvik Edici ve Dikkat Çekici Başlıklar Yazın

Başlıklar içeriklerinizin temel bir parçasıdır. İstikrarlı bir şekilde harika başlıklar yazarak, markanıza insani değer katar, takipçi kazanır ve içerikleriniz paylaşılabilir olur. Böylece daha çok hedef kitleye ulaşırsınız.

Etkili bir Instagram başlığında bu özellikler bulunur:

 • Akıllıca veya espirili yorumlar
 • Eylem çağrısı
 • Konuyla uyumlu emojiler
 • Hashtagler

Akıllıca veya Espirili Yorumlar

Bazı marka ve influencerlar, akıllıca veya espirili başlıklar yazarak hatta hedef kitlelerine uygun şakalar yaparak kendilerine daha da insanı değer katmayı başarmıştır.

HubSpot’ın Sosyal Medya Ekip Yöneticisi Kelly Hendrickson, Netflix ve alt hesaplarını sırf içerik başlıklarından ötürü çok sevdiğini belirtmiştir.

“O kadar çok net bir marka sesleri var ki, onlarla birlikte gülüyorsunuz. Şakaya dahiller, sanki bir arkadaşınızmış gibi,” diyor.

Akıllıca ve espirili yorumlar kullanarak takipçi kazanan şirket hesaplarına örnek olarak Netflix

Netflix’in sesi gündelik, trende uygun ve espirili ama aynı zamanda da markaya sadık.

Yukarıdaki paylaşımdaki başlık komik, gerçekçi ve ilişkilendirilebilir. blablabla

Aksiyon Çağrısı

Başlıklarınızın paylaşılırlığını arttırmanın ve takipçilerinizin etkileşime girmesini sağlamanın başka bir yolu sorular sormak ya da eylem çağrısında bulunmaktır.

Örneğin şöyle bir başlık paylaşabilirsiniz “Bunu komik bulduysanız iki kez dokunun,” veya “yorumlarda kendi hikayenizi paylaşın.”

Aşağıdaki örnekte Hubspot, takipçilerinden; iş hayatlarında pozitif etkisi olan bir kitabı yorumlarda paylaşmalarını ve yazarını etiketlemelerini istedi.

Konuyla Uyumlu Emojiler

Sadece birkaç konuyla uyumlu emoji ekleyerek içeriklerinize daha da kişisellik katabilirsiniz. Hem Instagram öne çıkanlarda daha da dikkat çekici olursunuz. Aşağıdaki paylaşımda 50 binden fazla takipçisi olan güzellik uzmanı Danielle Gray, akıllıca bir metin ve uyumlu emojiler kullanarak paylaşımını daha da dikkat çekici hale getiriyor.

Yukarıda bahsedilen üç faktör dışında paylaşımlarınıza hashtag de eklemeniz gerek.

8. İçeriklerinizin Konusuyla İlgili Doğru Hashtagleri Kullanın

Konuyla ilgili hashtagler kullanırsanız, daha geniş kitlelere ulaşabilir ve potansiyel müşteriler tarafından keşfedilme şansınızı arttırırsınız.

Hashtagleri etkili kullanmanın sırrı, seçici olmak ve hashtagleri tutumlu kullanmaktır. Her bir içerik başına paylaşacağınız hashtag sayısını 3 ile sınırlamaya çalışın. Benzer şekilde #Like4like, #like4likes gibi hasthtagler paylaşmayın.

Karşılıklı beğeni hashtagleri ile kazanacağınız takipçiler düşük kaliteli olacaktır.

Hedef kitlenizin kullandığı hashtagleri bulmak için sektörünüzle ilgili hashtaglere dair biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Bu araştırmayı yapmanın en kolay yolu Instagram uygulumasının kendisidir. Keşfet yani büyüteç ikonuna basarak araştırmanıza başlayabilirsiniz.

Bir hashtag arattığınızda ekranınızın üst kısmında ilgili hashtaglerin bir listesi çıkar.

Örneğin, #dijitalpazarlamastratejisi hashtagini arattığınızda karşınıza #dijitalpazarlamauzmanı ve #dijitalpazarlama gibi ilgili hashtagler çıkar.

İlgili hashtagler kullanarak Instagram takipçilerinizi arttırın

Takipçilerinizle daha da yakın bir ilişki kurmak için #tbt, #pazartesimotivasyonu gibi trendde olan hashtagleri kullanmayı düşünebilirsiniz. blablabla

Takipçi sayınızı arttırdıkça kendi hashtaglerinizi üretmeye başlayabilirsiniz. Bu hashtag mesela marka isminiz veya ürettiğiniz içeriklere uygun bir slogan olabilir. Bu marka bilinirliğini ve platformdaki görünürlüğünüzü arttırmanın harika bir yoludur.

9. Trendde Olan İçerik Formatlarını Kullanın

TikTok’un sosyal medyaya girmesiyle birlikte kısa süreli videolar sosyal medyanın en etkili içerik formatlarından biri haline geldi.

Hatta Hubspot Blog anketine göre kısa süreli videolar kullanan pazarlamacıların yüzde 85’i, bunu en etkili içerik formatı olarak görüyor. Kısa süreli videolar kullanan pazarlamacıların yüzde 95’i, bu içerik formatına daha fazla yatırım yapmayı veya aynı yatırımlarına devam etmeyi planlıyor.

Bu yüzden Instagram takipçi arttırmada başarılı olmak istiyorsanız trendde olan içerik formatlarına dikkat etmek çok önemli. TikTok sonrasında Instagram IG Reels özelliğini tanıttı ve bu fonksiyon ilgi çekici ve komik içerikler paylaşmanın çok iyi bir yolu.

Instagram, IG Reels gibi yeni araçlar sunduğunda bu özellikleri kullanmaktan korkmayın çünkü bu tarz yenilikler Instagram takipçi kazanmanın en iyi yollarından biridir.

10. Takipçilerinizin Görmek İstediği İçerikleri Paylaşın

Instagram’da takipçi arttırmak için hedef kitlenizin kim olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Instagram hesabınızı oluşturduktan sonra hangi paylaşımlarınızın en iyi performansı gösterdiğine dikkat edin.

Interaktif içerikler mi, arkaplandaki hikayeler mi, komik paylaşımlar mı yoksa başka içerikler mi? En iyi performansı gösteren içerik çeşidini tespit ettiğinizde o içeriği üretmeye devam edin.

Buna ek olarak Instagram’da kullanabileceğiniz birçok özellik var: IGTV, IG Reels, Instagram Hikayeler, Instagram Canlı Yayın, Öne Çıkanlar vb. Farklı formatlarda içerik paylaşmaya başlayın ve hangisinin en iyi performansı gösterdiğini tespit edin. Sonrasında bir strateji oluşturun ve o içerik formatında uzmanlaşın. Bunu yaparak takipçilerinizin görmek istediği içerikleri üretmiş olursunuz ve Instagram takipçi sayısı arttırırsınız.

11. Instagram Hesabınızın Tanıtımını Yapın

Tanıtımını yapmadan Instagram hesabı açarsanız varlığınızdan kimin haberi olacak? Evet. Ama daha az takipçiniz olacak.

Instagram takipçi arttırmanın en iyi yollarından biri hesabınızın tanıtımını yapmaktır. Blog içeriklerinize Instagram profil linkinizi etiketleyin, diğer sosyal medya profillerinizde Instagram hesabınızın varlığını duyurun ve email bültenlerinizde sosyal medya linklerinizi paylaşın. Bir sosyal medya platformunda takipçi kazanmanın etkili bir yolu; diğer sosyal medya platformlarındaki takipçilerinize, sizi başka yerlerde de takip etmek isteyip istemediklerini sormaktır.

Buna ek olarak Instagram hesabınızı duyurmak için Instagram sponsorlu içerik ve Instagram reklamlarını da kullanabilirsiniz. Böylece daha geniş çapta kitleye ulaşabilirsiniz. Reklamlar sadece bir ürün satmak için etkiliymiş gibi görünebilir ama aslında çoğu kullanıcı sponsorlu içerik gördüğü için bir markayı takip etmeye başlar.

12. Takip, Beğeni ve Yorumlar Üzerinden Diğer Kullanıcılarla Etkileşime Girin

Instagram bir topluluktur ve bu toplulukla iletişim kurmanın harika bir yolu ilginizi çeken fotoğraflar paylaşan kullanıcıları bulmak, bu hesapları takip etmek ve içerikleri ile etkileşime girmektir. Bu şekilde en doğal yoldan dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Bu iki şeyi başarır: birincisi onu takip ettiğinize dair bir bildirim alırlar ve bu bildirimi gördüklerinde sizin profilinize girip bir göz atmayı isteyebilirler. Bu yöntemleri kullanarak diğer kullanıcılarla etkileşime girmeden önce profilinizde harika içerikler olduğundan emin olun.

İkincisi ise yayın akışınızda takip ettiğiniz hesapların en son paylaşımlarını görebilir, bu içerikleri beğenebilir ve dilerseniz yorum atabilirsiniz.

Instagram takipçi kitlenizi büyütürken, takipçilerinizin yorumlarına cevap atmayı, en beğendiğiniz yorumlarını pinlemeyi hatta onların içeriklerini paylaşmayı unutmayın. Bunu yaparak takipçilerinize değer verdiğinizi göstermiş olursunuz.

13. Benzer Takipçi Profiline Sahip Marka ve Influencerlarla Karşılıklı Tanıtım Yapın

Sizinle benzer hedef kitlelere sahip hesapları buldukça onlarla birlikte çalışmalar yapın.

Influencer ve diğer markalarla partnerlik kurarak; sosyal medya varlığınızı, keşfedilirliğinizi ve hedef kitlenize ulaşımınızı arttırmış olursunuz.

Örneğin yaklaşık 60 bin takipçisi olan Sweetlikeoyin, Lulus’dan aldığı bir elbise ile sahilde çekindiği bir fotoğrafını sponsorlu içerik olarak paylaştı. Kıyafet markası olan Lulus da bu içeriği kendi hesabında paylaştı.

Bu partnerlik sayesinde her iki hesap da hedef kitle ulaşımını arttırıp yeni Instagram takipçisi kazandı. Her iki hesap için karlı bir kazanç. Fakat bu yöntemi uygularken markanızla ve hedef kitlenizle uyumlu olan ve doğal görünen içerikler üretmeye özen gösterin. 

14. Etkileşimi Teşvik Etmek için Instagram Yarışmaları Düzenleyin

Fotoğraflarınızdaki etkileşimi arttırmanın en harika yollarından biri yarışma düzenlemek veya bir çekiliş yapmaktır. Çekilişe katılım ve kazanma şansına sahip olmak için kullanıcılardan profilinizi takip etmelerini, içeriğinizi beğenmelerini ve yorum yazmalarını isteyebilirsiniz.

Kim bedava şey kazanmak istemez ki?

Dilerseniz yarışmaya kullanıcılar tarafından üretilmiş içerikleri de dahil edebilirsiniz. Böylece yarışmanıza özel belirlediğiniz bir hashtag altında kendi içeriklerini paylaşabilirler.

PlayaBowlsNortheastern hesabı; kullanıcılarından, Playa Bowls’u ve marka partnerleri Scoop ve Sushi’yi takip etmelerini ve yorumlarda bir arkadaşını etiketlemelerini istedi.  Karşılığında ise bunları yapan kullanıcılarına bedava bir kase kazanma şansı verdi.

15. Instagram Hikayelerinin Etkileşimli İnteraktif Özelliklerini Keşfedin

Instagram, markaların güzel fotoğraflar paylaşıp markalarını en iyi şekilde temsil etmek için gerekli platformu her zaman için sunmuştur.

Fakat Instagram Hikayelerinin tanıtımı ile birlikte artık markalar, 24 saat boyunca o an içerisinde çekilen arkaplan sahnelerini paylaşabilir hale geldi. Bu içerikler profilde paylaşılan fotoğraflar kadar kaliteli olmayabilir ama markanıza çok daha fazla kişilik kazandırır.

Snapchat’ın birkaç sene önce nasıl bomba gibi patladığını unutmayın. Instagram ve Facebook gibi diğer platformlar da buna benzer özellikler sunmaya başladığında, kullanıcıların gözünde daha da değer kazandı. Snapchat bu özelliğin kurucusu olmuş olabilir ama Instagram Hikayelerinin günlük 500 milyondan fazla kullanıcısı bulunmakta.

Video klipler ve hareketsiz fotoğraflar dışında kullanıcılar; Instagram Hikayelerinde anketler, organizasyon hatırlatıcı içerikler paylaşabilir ve “Soru Sor” aracını kullanarak daha fazla etkileşim toplayıp takipçilerini daha yakından tanıyabilir.

Markalar Instagram Hikayelerini Nasıl Kullanabilir?

“Hikayelerde Öne Çıkanlar”a eklenmedikleri sürece Instagram Hikayeleri 24 saat sonra silinir.

Öne çıkan hikayeler biyografiniz ile yayın akışınız arasında profilinizin üzerinde yer alır.

Ne paylaştıklarını görmeniz için size önerdiğimiz bazı markalar şöyle:

Dana Shultz (Minimalistbaker) blogunda kolay vegan ve glutensiz tarifler paylaşıyor. Hikayesinde kahvaltısını nasıl hazırladığını ve mutfağında yeni tarif denemelerini paylaşıyor. Hikayelerindeki sahne arkasına dair paylaştığı içerikler sayesinde blog markasının insani yanını önplana çıkarıyor ve herkes güzel hazırlanan bir “nasıl yapılır” videosunu sever.

Casper, abartıya kaçmadan ilgi çekici Instagram içerikleriyle yataklarının tanıtımını yapıyor. Peki içeriklerinin ana teması ne? İçeride kalmak dışarıya çıkmaktan daha iyidir (çünkü içeride kalarak rahat bir Casper yatağında uzanabilirsiniz).

Hatta kullanıcılarının Snapchat ve Instagram hikayelerinde kullanması için bir arkaplan bile geliştirdi. Bu arkaplanda kullanıcı sanki bir partiye gitmiş gibi görünüyor ama aslında evde Casper yatağında uzanıyor.

En son paylaştıkları Instagram Hikayesinden birinde yatağında uzanırken The Sopranos’u izleyen bir kişiyi paylaştılar ve başlık olarak şunu yazdılar: “5 tane daha sezon varken kimin bir plana ihtiyacı var ki?”

Bu video milyonlarca insanın yataklarında uzanırken evde nasıl vakit geçirdiklerini yakın mercek altına alarak Casper’in “yataktan çıkma” kampanyasını destekliyor. 

Markanız için Instagram Hikaye İpuçları:

 • İster komik ister üzücü ister benzersiz olsun, yeter ki gerçekçi olun. İçeriklerin mükemmel olduğu yer fotoğraf galerinizdir.  Instagram hikayeleri; pürüzlü, mükemmel olmayan, editlenmemiş ve dokunulmamış içerikler içindir.
 • Hikayelerinizde takipçilerinizin başka bir yerde göremeyecekleri bir yönünüzü gösterin. Köpek dostu bir ofisiniz mi var? Ekibiniz bir şeye karşı meydan mı okuyor? Markanızın insani yüzünü göstermek için bu anları yakalayın ve hikayede paylaşın.
 • Sahne arkasına geçin. Video paylaşımında en sevilen içerik formatı sahne arkalarıdır. Bir organizasyonu planlarken, yeni bir ürün tanıtırken arkaplanda nelerin olduğunu eğlenceli bir şekilde takipçilerinize gösterin. Takipçileriniz bu deneyimlere dahil olmak isteyeceklerdir. Instagram Hikayelerini markaya sadık kalan takipçilerinizi ödüllendirmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin hikayenizde bir indirim kodu paylaşabilirsiniz, böylece sürekli hikayenizi takip eden kullanıcılar hikayelerinizi daha da yakından takip etmeye teşvik edilirler.

16. Instagram Canlı Yayın Açın

Instagram kullanıcılara canlı yayın kaydetme ve paylaşma şansı sunuyor. Bu içerik formatı diğer sosyal ağlarda çok popülerlik kazandı. Peki Instagram Canlı Yayının benzersiz özelliği nedir? Kaydetmeyi bıraktığınızda yok olurlar.

Bu samimi ve gerçekçi deneyim sayesinde markalar, senaryosuz doğaçlama anları takipçileriyle paylaşarak normalde oldukça üzerinde oynanmış mükemmel içerikler platformu olan Instagram’da insani yanlarını göstermiş olur. Doğru canlı yayınlar Instagram takipçi arttırmada oldukça büyük katkı sağlar.

Canlı Yayın özelliği tanıtıldığından beri Instagram, izleyicilerden daha da ileri boyutta etkileşim almanız için daha da fazla sayıda özellik getirdi.

 • Canlı yayına katılmak için istek gönderme
 • Yorum sabitleme
 • Soru ve cevap kutucuğu
 • Aynı anda dört hesaba kadar canlı yayın imkanı
 • Filtreler

Canlı yayın sosyal medya platformlarında büyüme kaydeden bir trenddir. Eğer ilgi çekici olduğunu düşündüğünüz olaylar oluyorsa hemen kaydetmeye başlayın. Bir organizasyon, çalışanınızın doğum günü partisi veya sahne arkası görüntüleri… Takipçileriniz bu olan bitenleri görmek isteyecektir.

Hatta canlı yayınınızı daha da ilgi çekici kılmak istiyorsanız bir influencer veya başka bir marka ile işbirliği yapıp birlikte canlı yayın yapabilirsiniz. Hedef kitlenizin ilgi gösterdiği kişilerle işbirliği yaparak bu canlı yayınızı duyurabilir ve profilinizde gösterebilirsiniz.

Canlı yayınınızı işbirliği yaparak duyurduğunuz zaman başkasının kitlesi ile etkileşime girme şansınız olur. Aynı zamanda da canlı yayın esnasında takipçilerinizle konuşarak ve onların sorularına cevaplar vererek kendi takipçilerinizle iletişime geçmiş olursunuz.

17. Instagram Profilinizi diğer sosyal medya Hesaplarınızda Paylaşın

Bir websiteniz mi var? Bülteniniz mi var? Youtube kanalınız mı var? Her platformda Instagram hesap linkinizi paylaştığınızdan emin olun.

Instagram rozetinizi paylaşmak isteyeceğiniz ilk alan websitenizdir. Bunu “Hakkımızda” veya “İletişim” sayfalarınızda kullanabilirsiniz. Böylece web sitenizi ziyaret eden kişiler de Instagram takipçi arrtımada size katkı sağlayabilirler.

Eğer markanızın fiziksel bir alanı varsa Instagram hesabınızın olduğunu müşterilerinize gösterecek ve sizi takip etmeye teşvik edecek çıktılar asın. Kartvizitlerinizde de bu bilgiyi paylaşabilirsiniz. Hatta sizi takip etmeleri için müşterilerinize bir indirim kodu sunun.

Instagram hesabınızı, diğer dijital platformlarda da duyurun ve tanıtın. Sizi Facebook ve Twitter’da takip eden kullanıcılar, Instagram’da da takip etmek isteyecektir.

Bu kullanıcılara Instagram’da olduğununuzu belirtin ve Instagram’da sizi takip etmelerini teşvik edin..”

18. Kullanıcılar Tarafından Üretilmiş İçerikler Paylaşın

Markalar, kullanıcıların oluşturduğu içerikleri paylaşarak müşterilerini ödüllendirir ve aynı zamanda sosyal medya görünürlüğünü arttırır.

Normal bir insanın bir ürünü tavsiye ettiğini gördüğünüzde, o ürünü gerçekten de beğendiğine inanma şansınız daha yüksektir.

Birçok tüketici için bu bir gerçektir. Bu yüzden Yelp gibi siteler çok popüler.

Kullanıcı içerikleri, marka bilinirliğiniz ile hizmet ve ürünlerinize olan güveni arttırmak için çok etkili bir stratejidir.

Çünkü bu ürün siyahi erkekleri hedef alıyor. Markanın hedef kitlesinin bir parçası olan Scott’un ürününü tavsiye etmesi, markanın aradığı sosyal kanıtı oluşturuyor.

Aynı zamanda Scott’un takipçilerinin bir kısmı, Bevel’in hedef kitlesiyle uyuşuyor olması muhtemeldir. Kısacası, her iki marka birbiriyle uyum sağlıyor ve benzer takipçilere sahip. Bu yüzden Bevel’in Scott’un ürettiği içeriği kullanması marka için çok güzel bir fırsat.

19. Farklı Kitlelere Hitap Ederek Takipçi Profilinizi Çeşitlendirin

Takipçileriniz arttıkça hangi tip içeriğin onlara hitap ettiğini tespit etmekte zorlanabilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak takipçilerinizi alt gruplara ayırın ve farklı demografideki kitlelere hitap edin.

Örneğin 200K takipçiniz varsa, büyük ihtimal dünyanın farklı farklı yerlerinden takipçiler olacaktır ve hepsinin ilgilendiği konular ve hobileri farklılık gösterecektir, hatta kariyerleri de farklı olacaktır. Tüm takipçilerinizi aynı anda tatmin etmeye yönelik bütünsel bir içerik üretmek yerine, araştırma ve analiz yaparak takipçilerinizi daha küçük alt gruplara ayırın.

Starbucks bunun çok iyi bir örneği. Starbucks’ın 18 milyona yakın takipçisi var. Starbucks’ın 18 milyon takipçisinin hepsini aynı anda tatmin edecek içerik üretmesi imkansız. Zaten Starbucks bunu yapmayı denemiyor bile.

Onun yerine Starbucks, belirli grupların odak noktası olduğu içerikler paylaşıyor. Mesela öğretmenler gününde bu içeriği paylaştılar:

Bu paylaşım, Starbucks’ın öğretmen olmayan takipçilerine hitap etmeyecektir ama bu problem değil.

Her zaman herkesi tatmin edecek içerik üretmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine markanızın alt gruplarla etkileşim ve bağlantı kurma becerisini gösterin ve marka değerinizle uyum sağlayan içerikler üretin.

Starbucks eğitime değer veriyor. Bu yüzden öğretmenlerle ilgili içerik üreterek, markanın değer verdiği faktörleri de göstermiş oluyor. Zaten amaç da bu değil mi?

20. Mavi Tik Almak için Başvurun

Instagram’da onaylı hesaplarda kullanıcı adlarının yanında mavi tık rozeti bulunur. Kullanıcılar bu tarz bir hesaba denk geldiğinde mavi tık sayesinde o markanın, kişinin veya şirketin gerçek olduğunu kolaylıkla anlar. Yani mavi tikli hesaplar Instagram takipçi arttırmada 10 adım ileride olurlar.

Mavi tık rozetini almak için Instagram’ın aradığı bazı şartlar vardır ama normal kullanıcılar da mavi tık almak için başvuru yapabilir. Instagram’ın Yardım Merkezini kullanarak bu işlem hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

21. Kendi Filtre ve Rozetlerinizi Oluşturun

Yeni bir ürünü veya hizmeti duyurma zamanı geldiğinde, kendi filtrelerinizi, stickerlarınızı ve rozetlerinizi oluşturmak yeni takipçilere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Instagram Hikayelerinize heyecan katmak için kendi filtre ve stickerlarınızı oluşturmanın yollarını öğrenmeniz mümkün.

Paylaşılırlığı yüksek olan içeriklerinize bunları yerleştirerek hikayenizin takipçileriniz tarafından paylaşılmasını teşvik etmiş olursunuz. Böylece kullanıcılarınız sayfanızı duyururken siz de yeni kitlelere ulaşmayı başarırsınız.

22. İlgili Kullanıcıları Etiketleyin

Instagramda takipçi kazanmanın başka bir yolu ilgili kullanıcıları paylaşımlarınızda etiketlemektir. Bunu yaptığınızda, etiketlediğiniz kişinin profilinde “etiketlenen paylaşımlar” kısmında sizin içerikleriniz de görünür. Bu kısmı inceleyen bir kullanıcı, içeriğinizi görerek sizi takip etmek isteyebilir.

Kullanıcı etiketlerken fotoğrafta olan veya fotoğrafla ilgili kullanıcıları etiketlemeye dikkat edin. Örneğin influencerlar çekindikleri fotoğrafta kullandıkları makyaj malzemelerinin veya giydiklerin kıyafetlerin markalarını etiketler.

23. Tekrar Paylaşılabilir İçerikler Paylaşın

Instagram hesabınızdaki her paylaşımın bir amacı olmalı. Bu amaç; beğeni kazanmak, yorum almak, etkileşim almak veya paylaşılmak olabilir. Fakat kullanıcılarınızdan sırf laf olsun diye içeriklerinizi paylaşmalarını beklemeyin. Bunun için onlara bir neden vermelisiniz.

Instagram içeriklerinizin ters mühendisliğini yapın. Şöyle düşünün, “Takipçilerim hangi tip içerikleri tekrar paylaşır?” Sonrasında o tipte içerik üretin. Bu bir alıntı, mim, infografik veya istatistik olabilir.

Instagram takipçilerinizi arttırmak için, tekrar paylaşılabilir nitelikte içerikler üretmelisiniz. Böylece diğer kullanıcılar içeriklerinizi hikayelerinde paylaştığı ve sizi etiketlediği zaman o kullanıcıların takipçileri sizi bulabilir ve takip etmeye başlayabilir.

24. Instagram Keşfet Sayfasında Görünün

Instagram Keşfete düşmek söylemesi kolay yapması zor bir şeydir. Bunu anlıyoruz. Fakat Keşfet odaklı içerikler üretmek, paylaşılırlığı yüksek ve trende uygun içerikler paylaştığınız anlamına gelir.

En popüler trendleri düşünün ve takipçilerinizin etkileşime gireceği nitelikte bir video oluşturun. Buna ek olarak hashtagleri ekleyin, ilgili kullanıcı ve markaları etiketleyin.

Instagram Keşfet algoritması, etkileşimi yüksek olan içerikleri de önem veriyor. Özellikle bahsi geçen etkileşimler paylaşım yapıldıktan hemen sonraki birkaç saatte olduysa. Konu Instagram olunca nitelik nicelikten daha önemli. Bu niteliği elde etmenin en iyi yollarından biri öne çıkan kullanıcılardan (mesela takipçi sayısı fazla olan) etkileşim toplamaktır.

25. Eğitici İçerikler Paylaşın

Tekrar paylaşılabilir içerik üretebildiğiniz gibi Instagram slaytlarını kullanarak eğitici içerikler oluşturabilirsiniz. Instagram slaytları, bir fikir veya konuya dair kullanıcıları eğitmek için kullanılan popüler bir mecra oldu.

Takipçilerinizi ne hakkında eğitebileceğinizi düşünün ve basit bir Instagram slaytı hazırlayın. Slaytınızın başlığı ilgi çekici ve klik almaya teşvik edici olsun.

Bu içeriği hikayenizde paylaşabilirsiniz. Paylaşımınızdan etkilenen kullanıcılar bunu kendi hikayelerinde de paylaşabilir.

26. Instagram Hesap Yönetiminde Destek Alın

Influencerlar ve diğer markalarla işbirliği yaparken, Instagram hesabınızı devretmeyi düşünün. Örneğin bir influencera bir gün boyunca hikayelerinizin kontrolünü verebilirsiniz. İşbirliği yaptığınız influencer bunu kendi hikayesinde de paylaşır.

Böylece influencerin hikayesini gören takipçileri sizin de hesabınızı takip etmek isteyebilir.

Buna ek olarak bir influencer veya markadan, hikayelerinin kontrolünü size vermelerini isteyebilir, kendi hesabınızı bu şekilde yeni kitlelere tanıtabilirsiniz.

Nitelik Nicelikten Daha Önemlidir

Sonuç olarak Instagram takipçi sayısı yerine ürettiğiniz içeriklerin kalitesine daha çok odaklanın. Etkileyici, bilgi verici, ilham verici içerikler üretmek için gerekli zamanı ve eforu verirseniz, Instagram takipçi sayısını organik ve doğal olarak geliştirebilirsiniz. Takipçi sayınızı arttırmaya yönelik takibe takip gibi “hızlı ve basit yollara” odaklanmamaya çalışın. 

Instagram’da yapmak istediğiniz şey uzun vadeyi düşünmektir. Buna kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanarak başlayabilirsiniz. Kontrolünüzde olan şeyler ürettiğiniz içeriklerin kalitesi, verdiğiniz mesajlar ve kurduğunuz markadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu