Twitter Takipçi Arttırma

Bir sürü başka hesabı takip etmeden, takipçi satın al yapmadan ya da reklamlara tonlarca para harcamak zorunda kalmadan Twitter takipçi sayısı artırmayı mı merak ediyorsunuz?

Peki ya size aslında oldukça kolay olan yöntemlerle nasıl Twitter’da takipçi arttırma yapmayı öğretebileceğimi söylesek? Twitter takipçisi sayısı arttırmanıza yardımcı olacak sekiz basit, anlaşılır ve süper etkili tüyolarımız var!

Twitter, 206 milyondan fazla günlük aktif kullanıcısıyla bugün hala sosyal medya kullanıcıları için en iyi sosyal ağlar arasında yer alıyor.

Twitter, mümkün olan en büyük kitleyle bağlantı kurmanın gizli bir parçası olabilmekle birlikte ben de bunu yapmanıza yardımcı olacağım. Öncelikle, neden daha fazla Twitter takipçisi istediğinizi konuşalım.

Twitter Takipçi Arttırma 101: Neden Önemlidir?

Elbette, Facebook en çok aylık aktif kullanıcıya sahip en büyük sosyal ağ. Ancak Twitter’ın önemini hafife almamalısınız. Twitter küresel bir güç merkezi. Bu yüzden Twitter’da arttırmayı nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Amerikanların yaklaşık dörtte biri Twitter’ı düzenli olarak kullanıyor olsa da, Twitter’ın kullanıcı tabanının büyük bir kısmını uluslararası kullanıcılar oluşturuyor. Bu, Twitter’ın küresel bir kitleyle bağlantı kurmanıza olanak sağladığı anlamına gelir.

Buna ek olarak dikkate alınması gereken başka faktörler de var. Örneğin, Twitter’ın Y kuşağı ve Z kuşağı kitlesinin pazarlama açısından ne kadar gözde bir kitleye ev sahipliği yapması gibi. Twitter kullanıcılarının yüzde 42’si 18 ila 29 yaş arasında, yüzde 27’si ise 30 ila 49 yaş arasındadır.

twitter-takipci-arttirma-neden-önemlidir

Twitter’da sadece tonlarca Y kuşağı bulunmuyor, Y kuşağı sosyal medyayı yeni markalar keşfetmek için bir araç olarak da sık sık kullanıyor. İstatistiksel olarak konuşmak gerekirse, Y kuşağı ve Z kuşağı birçok şirket için hedefteki yaş gruplarıdır çünkü bu kişiler büyük bir pazar oluşturmaktadırlar. Y kuşağı dışarıda daha fazla yemek yiyor, yeni ürünler denemeyi seviyor ve her zaman markalar ve şirketlerde benzersiz deneyimler arıyor.

Aslında, Y kuşağının yükselişi, videoya güçlü bir şekilde odaklanılmasından influencer pazarlamasının yükselişine ve duygusal bağa yapılan vurguya kadar pazarlama dünyasını sonsuza dek değiştirdi.

Twitter’ın pazarlamacılar arasında bu kadar popüler olmasının bir başka nedeni daha var: insanlar markaları gerçekten takip etmek istiyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Twitter’da küçük ve orta ölçekli işletmeleri takip eden kişilerin yüzde 74’ü, bu işletmeleri gelecekteki ürünlerle ilgili güncellemeler istedikleri için takip ediyor.

twitter-hedef-kitlenizi belirleyin

Ayrıca, markaları ve işletmeleri takip edenlerin neredeyse yarısının bu şirketlerin web sitelerini ziyaret etme olasılığı daha yüksektir.Yani Twitter takipçileriniz genellikle web sitenizi ziyaret eden ve satın alma yoluyla markanıza yatırım yapan kişiler haline gelecektir. Neyse ki, hızlı ve etkili bir şekilde takipçi artırmanıza yardımcı olabilirim.

Spoiler: Kalitesiz Twitter takipçi satın alarak bu hedefe ulaşamazsınız.

Twitter’da Takipçi Satın Almalı mısınız?

“Twitter takipçi satın al” ya da “Twitter Türk takipçi satın al” diye arama yaparsanız, size yüzlerce hatta binlerce Twitter takipçisi satmak isteyen bir sürü site bulmanız muhtemeldir.

Bunu hemen yapmayın.

Twitter bot takipçi hesaplara (satın alınan Twitter takipçilerinin çoğu böyledir!) dikkat eder ve bunları ara sıra siler. Bu da takipçilere birkaç yüz dolar harcayıp birkaç hafta sonra yok olduklarını görebileceğiniz anlamına gelir. Eğer kaliteli Twitter takipçileri almak istiyorsanız, Sosyalify veya Sosyal Digital gibi kaliteli, saygın sağlayıcıları kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

Elbette, takipçi sayınızın birkaç günlüğüne arttığını görmek iyi hissettirebilir, ancak Twitter pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza gerçekten yardımcı olmaz. Bu sebeple diğer adımlarla birlikte hareket etmek daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Twitter’da Nasıl Takipçi Artırılır?

Artık bunun neden önemli olduğunu bildiğinize göre, Twitter takipçilerinin nasıl edinileceğinden bahsedelim. Unutmayın, nitelik her zaman nicelikten daha iyidir. 100 bin takipçi harika bir şeydir – ama işinizi önemsemiyorlarsa değil.

Sadece Twitter takipçi satın almak uzun vadede işe yaramayabilir. Bu takipçiler içeriğinizle etkileşime geçmeyecek ve kesinlikle ürünlerinizi satın almayacak veya sizi işe almayacaklardır. Bu sebeple sadece Twitter takipçi almakla yetinmeyip, Twitter Beğeni, hatta gönderilerinizin etkileşimini arttırma için Twitter Retweet Arttırma, Trend Topic Olma gibi hizmetler edinmeyi göz önüne alabilirsiniz.

1. Twitter Takipçilerini Çekmek için Twitter Profilinizi Optimize Edin

Twitter’ı işiniz için kullanarak elde edeceğiniz tüm güce rağmen, profesyonel ve güncel bir profile sahip olmamak potansiyel takipçiler için büyük bir dezavantaj olabilir.

Bu nedenle, Twitter’da takipçi kazanma konusunda size öğreteceğim ilk adımlardan biri, Twitter profilinizin harika olduğundan emin olmaktır.

Profil resminiz Twitter profilinizin en önemli parçasıdır.

Twitter profilinizde insanların muhtemelen ilk fark ettiği ve baktığı kısımdır.

Kullanıcı adınızın yanı sıra, yalnızca profilinizde görünmeyen tek profil öğesidir. Paylaşım yaptığınızda diğer kullanıcıların akışlarında tweet’inizin yanında gösterilir.

Bu nedenle, işletmenize veya markanıza uygun bir fotoğraf seçin.

twitter-profilinizi-optimize-edin

İster profesyonel bir fotoğrafınızı ister markanızın logosunu kullanıyor olun, en önemli unsurların görüntünün merkezine doğru göründüğünden emin olmak istersiniz.

Dairesel format nedeniyle, profil fotoğrafınızın kenarlarına doğru görünen hiçbir şey profilinizde görünmeyecektir.

Hatta resminizi yeniden boyutlandırmak iyi bir fikirdir. Daha yüksek çözünürlüklü dosyalar yükleyebilseniz de profil resminizin 400 piksele 400 piksel kareden daha büyük olması gerekmez.

twitter-profil-fotografinizi-yeniden-boyutlandirin

İşte bu profil görseli en iyi uygulamalarının nasıl uygulanabileceğine dair bazı örnekler:

Bir kripto para borsası şirketi olan Bitfinex, logosunu profil resmi olarak kullanıyor.

sirket-logonuzu-profil-fotografiniz-yapin

Benzer şekilde, New York Magazine’in ikonik logosunu Twitter hesapları için kullanılan profil resmi olarak görebilirsiniz.

twitter-profil-fotografi

Ancak Virgin Group’un kurucusu ve renkli iş insanı Richard Branson kendi fotoğrafını kullanıyor. Fotoğraf profesyonel ama ayrıca işi ile ilgili rahat ve ilişkilendirilebilir görünüyor.

twitter-profil-fotografinizi-düzenleyin

Bu taktik sadece tanıtım açısından akıllıca olmakla kalmaz, aynı zamanda insanların markanız ve logonuz arasında daha güçlü çağrışımlar yapmasına da yardımcı olur.

Profil fotoğrafınız dikkat çekmelidir çünkü takipçileriniz Twitter’da yayınladığınız tüm içeriğin arkasında bu kimliği göreceklerdir.

Profil fotoğrafının ötesinde bir de ‘Biyografi’ vardır.

Bu, Twitter profilinizde markanız veya işletmeniz hakkında az miktarda – toplamda sadece 160 karakter – bilgi verdiğiniz alandır.

İşte Washington Post’un Twitter profilinden bir örnek:

örnek-twitter-profil-fotograflari

Gördüğünüz gibi, profilinizin amacı potansiyel takipçilere (a) işletmenizin ne olduğu ve (b) takipçi olarak neler bekleyebilecekleri hakkında bir fikir vermektir.

Biyografinizin önemli olmasının bir başka nedeni daha var: aranabilir olması.

Elbette, web siteniz, konumunuz ve muhtemelen bir telefon numarası gibi tüm temel bilgileri eklemek isteyeceksiniz.

Biyografinize markanız veya şirketinizle alakalı anahtar kelimeler eklemek isteyeceksiniz.

PlayStation bunu iyi yapıyor.

twitter-biyografisine-alakali-anahtar-kelimeler-eklemek

PlayStation’ın biyografisi, şirket adının yaygın varyantlarının yanı sıra “PlayStation 4” için “PS4” gibi ürün adlarını da içerir.

Twitter biyografinize ekleyebileceğiniz bir diğer unsur da hashtag’lerdir.

Haber ağı CNN, biyografisinde tek bir hashtag kullanıyor.

twitter-biyografinize-hashtagleri-ekleyin

CNN’in hashtag’i harika bir örnektir çünkü “Go There” ağın sloganıdır ve gazetecilikte yaratıcılığı ve azmi vurgular.

Dolayısıyla hashtag, ağın arzu ettiği marka imajını güçlendiriyor.

Biyografiniz kişiliğinizi göstermek için bir fırsat olabilir, bu nedenle biraz yaratıcı olmaktan korkmayın.

İçerik pazarlamacısı ve yazar Ann Handley’nin profili mükemmel bir örnek.

twitter-biyogarfinizde-kendinizi-yansitin

Ann’in “içerik pazarlamasında sıradanlığa savaş açmak” ifadesini kullanması, kişiliğini ortaya koyarken doğru ve etkili kalmayı da başarıyor.

Profil fotoğrafınızı seçtikten ve biyografinizi yazdıktan sonra, harika bir Twitter profilinin bir sonraki adımı başlık resminizi bulmak (hatta oluşturmak).

twitter-baslik-fotografi

Zaman zaman değişse de, mevcut Twitter başlık boyutları 1500 piksele 500 pikseldir.

Bu, markanızı güçlendirmek veya en son ürün ya da hizmetinizi tanıtmak için harika bir fırsat olabilir.

twitter-fotograf-boyutlari

Uygun boyutlara sahip doğru görseli bulmakta zorlanıyorsanız, Canva gibi bir araç kullanarak kendi başlık görselinizi çevrimiçi olarak ücretsiz oluşturun.

Artık biraz zaman harcadığınıza göre profiliniz, profilinizi görüntüleyen ziyaretçiler üzerinde güçlü bir izlenim bırakacak ve sizi takip etme olasılıklarını çok daha yüksek hale getirecektir.

2. Twitter Takipçilerinizle Doğru Şekilde Etkileşim Kurun

Twitter’da takipçi arttırma yapmayı ve aynı zamanda etkileşimi nasıl artıracağınızı merak ediyorsanız, size iyi haberlerimiz var: her ikisi için de bazı stratejiler iç içe geçmiş durumda.

Birçok sosyal medya pazarlamacısı, takipçilerden çok etkileşime önem vermeye başladı.

Aslında Socialbakers hesap yöneticisi Jeraldine Tan, takipçi artışını modası geçmiş bir ölçüt olarak değerlendiriyor.

Jeraldine LinkedIn’de yayınlanan bir makalede “Markaların hayran büyümesi gibi modası geçmiş ölçütlere bakmayı bırakması son derece önemli” dedi.

“Kitle içeriğinizi tüketmiyorsa toplam hayran sayısının bir önemi yoktur.”

Yani bir milyon Twitter takipçiniz varsa ama paylaşımlarınız sıfır etkileşim alıyorsa, bu takipçilerin gerçek değeri nedir?

Takipçileriniz Twitter’da içeriğinizle etkileşime geçip paylaştığında, takipçileri bu etkileşimi görür ve merak eder. Etkileşim neredeyse bir onay işlevi görür.

Etkileşim, erişimi ve görünürlüğü artırır, bu da daha fazla takipçi sağlar.

Kitlenizle etkileşim kurmak daha somut sonuçlar da verir.

twitter-takipci-kitlenizle-etkilesim-kurun

Sprout Social‘ın verilerine göre, sosyal medya kullanıcılarının yüzde 48’i, kitleleri bir marka veya şirketten satın almaya yönlendiren en önemli özellik olarak yanıt verebilirliği gösteriyor.

Neyse ki Twitter kitlenizle etkileşim kurmak çok kolay ve hemen yapmaya başlayabileceğiniz bir şey.

Kitlenizle aktif olarak etkileşim kurmak için üç ana strateji vardır:

Yorumlara ve Bahsetmelere Yanıt Verin

Yanıt vermek bu stratejiler arasında kesinlikle en basit ve en kolay olanıdır, ancak aynı zamanda etkilidir.

Bu kadar basit:

Bir kullanıcı size tweet attığında veya tweetlerinizden birine yorum yaptığında yanıt verin.

Bu onaylama onlara bir onaylanma hissi verecektir.

Bu alışverişi bir şekilde akılda kalıcı hale getirebilirseniz, gelecekte içeriğinizi aktif olarak arayabilirler. Bu yüzden biraz kişilik göstermekten korkmayın.

twitterda-yorumlara-bahsetmelere-yanit-verin

Sadece başkalarının yorumlarına yanıt vermekle kalmayın, kendi etiketlerinize de dikkat edin. Bu gibi yanıtlar iyi niyet oluşturur ve Twitter’daki erişiminizi artırır.

twitter-etkilesimlerinizi-arttirin

Twitter Takipçilerinden Gelen Doğrudan Mesajlara Yanıt Verme

Doğrudan mesajlara yanıt vermek için zaman ayırın. Günümüzde müşteriler markaların sosyal platformlarını takip etmesini bekliyor.

twitter-dmlere-yanit-verin

Aralarında 1-800-FLOWERS ve T-Mobile’ın da bulunduğu pek çok büyük marka ve şirket DM’lerle başarıya ulaşıyor.

3. Twitter’da Takipçi Sayısı Arttırmak için Twitter Sohbetleri Düzenleyin veya Bunlara Katılın

Twitter sohbetleri, belirli bir hashtag’in kullanıldığı canlı sohbetlerdir. Bir tür sohbet odası gibi işlev görürler, ancak hashtag kullanımı nedeniyle daha geniş bir kitle tarafından görülebilirler.

twitter-sohbetleri-düzenleyin

Janet Murray’e göre, canlı sohbetinizden daha fazla yararlanmanın bir yolu da diğer katılımcıların yanıtlarını beğenmek ve retweet etmektir.

Janet, “[Diğer kullanıcıların] paylaşımlarını retweetlemek ilişki kurmak için harika bir yoldur” diyor.

Twitter’da nasıl takipçi kazanılacağına dair bir başka faydalı ipucu daha veriyor: Diğer katılımcıların tweetlerine yanıt verirken, “insanların takip edebilmesi için hashtag kullanmayı unutmayın.”

Ya da birine özel olarak tweet atmak istiyorsanız, “hashtag’i eklemeyin”.

Tanınmış bir sosyal medya yönetim uygulaması olan Buffer, kendi hashtag’i olan “#BufferChat “i kullanarak haftalık Twitter sohbet oturumlarına ev sahipliği yapıyor.

twitter-sohbetlerine-ev-sahipliği-yapin

Sohbete ev sahipliği yapma konusunda tchat.io ve Twchat gibi araçlar hashtag’inizi daha sohbet benzeri bir canlı yayına dönüştürebilir.

Twubs’taki canlı Twitter sohbet dizinine ücretsiz bir hesap için kaydolmanıza bile gerek kalmadan erişebilirsiniz.

Ayrıca, başkalarının daha kolay bulabilmesi için kendi canlı sohbetinizi Twubs’a koyabilirsiniz.

Bir başka ipucu da sorularınızı yayınlamak ya da takipçilerinizden önceden bazı sorular istemektir.

İşin özüne inildiğinde, kitlenizle aktif bir şekilde etkileşim kurmak sizi takip etme kararını pekiştirir.

Ayrıca, kendi takipçileri kitlenizle ne kadar etkileşimli olduğunuzu görebilir ve bu da genel olarak güçlü bir izlenim bırakır.

4. Günlük Twitter Rutinleri Oluşturarak Aktif Kalın

Amacınız Twitter’da takipçi sayısı arttımaksa, aktif kalmanın önemini ne kadar vurgulasam azdır.

Muhtemelen Facebook’ta yaptığınız gibi haftada birkaç kez, hatta günde bir kez paylaşım yapmak yeterli değildir. Twitter takipçileri artık sadece bu şekilde kazanılıyor.

Düzenli olarak tweet atmazsanız takipçi bile kaybedebilirsiniz.

günlük-twitter-rutinleri-olusturun

CoSchedule‘a göre, günde üç ila yedi kez seçilmiş içerik – alıntılar ve retweetler – yayınlamalısınız. Kendi orijinal içeriğiniz de dahil olmak üzere günde yaklaşık 15 tweet atmalısınız.

Doğru zamanlarda harika tweetler attığınızdan emin olmak için günde 24 saat Twitter’da oturacak vaktiniz var mı? Muhtemelen yok.

İşte bu noktada rutininiz hayat kurtarıcı olabilir.

Twitter rutininizi oluşturmanın en iyi yolu günlük, haftalık ve aylık ayrı rutinler oluşturmaktır.

twitterda-haftalik-aylik-rutin-olusturun

IFTTT gibi bir araçla gönderilerinizi otomatikleştirin ve önceden planlayın.

Günlük Twitter rutininiz diğer kullanıcıları takip etme ve takipten çıkma, DM’lere ve bahsedenlere yanıt verme ve tweetlerinize yapılan yorumlara yanıt verme gibi şeylerden oluşmalıdır.

Haftalık olarak, pazarlama stratejinizin daha geniş ve daha uzun vadeli yönlerine odaklanmalısınız.

Aylık rutininiz, ileride büyük kazançlar sağlayabilecek şeyleri içermelidir.

Bu nedenle, büyük ölçüde Twitter erişiminizi ve görünürlüğünüzü artırma eğiliminde olan sektördeki influencer’larla ağ kurmayı içerir.

5. Tweetlerinizi Planlayın ve Zamanlayın

Facebook gibi kronolojik olmayan bir ağla karşılaştırıldığında, Twitter’da günün hangi saatinde paylaşım yaptığınız önemlidir.

Eğer tweetleriniz takipçileriniz platformda değilken atılırsa, bu tweetler görülmez ve daha az görünürlük daha az etkileşim, daha az trafik ve daha az takipçi anlamına gelir.

Bu sorunun mantıklı çözümü, çoğu kullanıcının platformda olduğu zamanlarda paylaşım yapmaktır.

Sprout Social’ın derlediği verilere göre Twitter’da ortalama küresel etkileşim Salı günleri sabah 9 ile öğleden sonra 1 arasında, Çarşamba günleri sabah 9 ile öğleden sonra 3 arasında, Perşembe günleri sabah 1 ile 11 arasında ve Cuma günleri sabah 9 ile 10 arasında en yüksek seviyededir.

tweetlerinizi-planlayin-ve-zamanlayin

Sorun şu ki, bu zamanlarda rekabet etmeniz gereken çok sayıda başka tweet var.

İşte bu noktada hedef kitlenizi tanımak işe yarar. Twitter söz konusu olduğunda farklı demografik grupların farklı kullanım alışkanlıkları vardır. Örneğin, işletmeler ve tüketiciler arasında farklılıklar vardır. İşletmeleri hedefleyen Twitter içerikleri – veya B2B içerikler – en iyi performansı iş saatlerinde gösterir.

CoSchedule’a göre, tüketici odaklı içerikler (veya B2C içerikler) hafta sonları daha iyi performans gösteriyor.

Aynı çalışma, markalı içeriğin Çarşamba günleri daha iyi performans gösterdiğini de ortaya koydu.

Coca-Cola’nın bu tweet’i gibi markalı içerikler:

icerik-yayinlama-zamanını-planlamak

Twitter’da optimum performans, kitlenizi tanımak ve onlara ne zaman ulaşabileceğinizi bilmek anlamına gelir.

Twitter size doğrudan Twitter platformunun içinde bir kitle genel görünümü sunar. Bu bilgiler sayesinde içeriğinizi kitlenizin demografik özelliklerine ve ilgi alanlarına göre uyarlayabilirsiniz.

hedef-kitlenin-özelliklerini-dikkate-almak

Hangi konularla ilgilendikleri, ne tür tüketiciler oldukları ve hatta kullandıkları kablosuz iletişim operatörleri de dahil olmak üzere kitleniz hakkında bilgi almak için analytics.twitter.com adresine gitmeniz yeterli.

Bu bilgilerle, optimum etkileşim ve erişim için hedef kitlenize tweet atmak için en iyi zamanları seçebilirsiniz.

What Is the Best Time to Tweet? | Here’s My Twitter Schedule!

Bu noktadan sonra iki yoldan biriyle ilerleyebilirsiniz:

Günlük Twitter rutininizin hedef kitlenizin günün en aktif olduğu saatlere denk gelmesini sağlayabilir veya tweetlerinizi o saatlerde gönderilecek şekilde planlayabilirsiniz.

Twitter’a sürekli bir içerik akışı göndermeniz gerektiğini ve bunu gerçekleştirmek için en iyi kaynakların hazır veriler ve muhtemelen bir tweet planlama uygulaması olduğunu bilin.

6. Tweetlerinizde “Değer” Olduğundan Emin Olun

Muhtemelen zaten aşina olduğunuz bir şekilde Twitter takipçilerini nasıl elde edeceğinizi mi merak ediyorsunuz?

Twitter pazarlaması, yüksek kaliteli içerikle en büyük başarıyı elde edeceğiniz diğer pazarlama türlerine benzer.

Çoğu sektörde rekabet çok fazla olduğundan, harika içerikler kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olur.

kaliteli-icerikler-planlamak

Twitter’da kitlenizi oluşturmaya çalışırken harika içerik daha da önemlidir.

Bu kadar basit:

İyi tweetler beğeni, yorum, paylaşım ve takipçi alır. Kötü tweetler almaz.

Peki iyi bir tweeti kötü bir tweetten ayıran nedir?

Değer.

Her tweet attığınızda hedef kitlenize değer sunmalısınız.

Çünkü içeriğiniz değerli ve alakalı görüldüğünde, kitlenizin markanızla bağlantı kurma olasılığı daha yüksektir.

Değer öznel değil midir?

Evet, ama yalnızca en ‘değerli’ olarak kabul edilen şeyin bir kişiden ve demografik gruptan diğerine değişebileceği ölçüde.

İnsanların bilgilendirici veya eğitici içerikleri tercih etme eğiliminde olduğu yalan değildir.

Bu, bir infografik, nasıl yapılır makalesi ve hatta güncel olaylarla ilgili haberleri içerebilir.

nasil-yapilir-icerikleri

Diğerleri eğlenceye daha fazla değer verir.

Bu, memler, gifler, komik videolar ve hatta gerçek eğlence endüstrisi gibi şeyleri içerebilir.

eglenceli-icerikler-etkilesimi-arttirir

Bir de ilham almak isteyenler var.

İlham verici içerik büyük ölçüde popüler alıntıların yanı sıra ilham verici gerçek hikayelere (kilo verme, kurtarılan hayvanlar vb.) eşittir.

ilham-verici-icerikler-nasil-üretilir

Etkileşimli içeriği unutmayın.

İnteraktif içerik, anketler, testler, web tarayıcısı tabanlı oyunlar vb. gibi şeyleri ifade eder.

etkilesim-saglayacak-icerikler

Twitter’da yaygın olarak kullanılan bir diğer içerik türü de promosyonel içeriktir.

Genellikle promosyonel içerik reklamlar, kuponlar, müşteri referansları vb. içeriklerden oluşur.

promosyon-iceren-tweetler

Bu içerik türlerinin her biri değer açısından belirli bir bakış açısını temsil eder.

İnsanlar tweet’inizde değer bulduğunda, daha fazla etkileşim alır. İşler bu şekilde yürür.

bakis-acisi-sunan-icerikler-olusturmak

Elbette bu, hedef kitlenizi tanımanın önemli olmasının bir başka nedenidir.

Neyi değerli bulduklarını daha iyi anlarsınız ve içeriğinizi buna göre kişiselleştirebilirsiniz.

7. Profilinize Sabitlemek İçin Doğru Tweeti Seçin

Bir tweeti sabitlemek, o tweetin üzerine spot ışığı koymak gibidir ve Twitter profilinizi ziyaret eden herkesin dikkatini çeker.

Profilinize sabitlemek için doğru tweeti seçmeye yaklaşabileceğiniz birkaç yol vardır.

İlk strateji, özellikle iyi performans göstermiş bir tweeti sabitlemektir.

İlk gönderdiğinizde takipçilerinizin büyük ilgisini çekmişse, bu tweet muhtemelen profilinizi ziyaret eden diğer kullanıcıların da ilgisini çekecektir.

sabitlenen-tweeti-belirlemek

Kesinlikle daha fazla görüntülenecek ve muhtemelen daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım alacaktır.

Yeni tweetler eski tweetleri zaman akışınızda daha aşağılara ittiğinden, yeni takipçilerinizin en iyi tweetlerinizi görmesi pek olası değildir.

Takipçileriniz tarafından iyi karşılanan bir tweeti sabitlemek, profil ziyaretçilerinin ve potansiyel takipçilerinizin de bu tweeti görmesini sağlayacaktır.

İşletmenizin dahil olduğu geçici bir promosyonu veya yaklaşan bir etkinliği vurgulayan bir tweeti sabitlemek de yaygındır.

Promosyon veya etkinlik sona erdiğinde, tweet’in sabitlemesini kaldırır ve bir sonraki tweet’iniz için yeni bir tweet sabitlersiniz.

Sabitlemek için doğru tweeti seçmeye yönelik bir başka strateji de işletmenizi veya markanızı tanıtan bir tweet seçmektir.

Örneğin, katıldığınız bir röportajın bağlantısını tweetlediyseniz.

dogru-sabitlenen-tweeti-secmek

Aslında bu, bir başkasının markanızı veya işletmenizi tanıtmasıdır, ancak siz bunu, başkalarının markanızın sunduklarına verdiği değeri vurgulamak için sabitliyorsunuz.

Bir iş görüşmesi ya da iş konuşması gibi, sabitlenmiş bir tweet size büyük bir etki yaratmak için küçük bir fırsat verir.

8. Web Sitenizde ve Diğer Sosyal Medya Profillerinizde Twitter Hesabınıza Bağlantı Verin

Trafiği web sitenizden Twitter profilinize yönlendirmek verimsiz görünebilir.

Sonuçta, satın alma işlemi yapabilmeleri için trafiğin web sitenize gitmesini istemez misiniz?

Ancak anketler, sosyal medya profillerinizin içerik pazarlaması için web siteniz kadar etkili olduğunu gösteriyor.

twetter-hesabina-baglanti-vermek

Bu çok mantıklı.

Yani büyük ölçüde, web sitenize trafik göndermek aslında size dönüşüm için daha fazla fırsat sunar.

Elbette, web sitenizin gövdesine basitçe ham bir bağlantı bırakmak istemezsiniz.

Bunun yerine, Twitter profilinize biraz daha profesyonel bir şekilde bağlantı vermelisiniz.

Bu, bağlantıyı bir simgeye iliştirmek kadar basit olabilir.

baglanti-simgeleri-nasil-kullanilir

Biraz daha süslü bir şey istiyorsanız, web sitenize veya blogunuza bir tweet yerleştirerek Twitter profilinize bağlantı bile verebilirsiniz:

baglanti-vermenin-farkli-yollari

Basitçe publish.twitter.com adresine gidin, burada bir ızgara, tweet, zaman akışı veya düğme yerleştirme seçenekleri bulacaksınız.

Tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz bağlantıyı kopyalamak ve sayfanın üst kısmındaki komut istemine yapıştırmaktır.

Benzer şekilde, diğer sosyal medyada da Twitter profilinize bağlantı vermelisiniz.

Örneğin, Facebook size Twitter kullanıcı adınızı Sayfanızdaki ‘Hakkında’ bölümünün belirli bir kısmına ekleme seçeneği sunar.

sosyal-medya-baglanti-ekleme

Twitter’ı da kullanan Facebook takipçilerinizin Twitter profilinize kolayca erişebilmelerini sağlar.

Çünkü sizi diğer sosyal ağlarda takip eden insanlar varsa, Twitter kullanan herhangi birinin sizi bu platformda da takip etmek isteme ihtimali yüksektir.

Twitter Takipçi Arttırma Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Twitter’da takipçi arttırmak için neye ihtiyacı var?

URL’niz, adınız ve biyografiniz gibi mevcut tüm alanların doldurulduğundan emin olun. Arama yapan kişiler tarafından bulunabilmek için biyografinize uygun anahtar kelimeler veya hashtag’ler ekleyin.

Twitter’da takipçilerimle nasıl etkileşim kurabilirim?

Etkileşim, daha fazla erişim ve görünürlük sağlar, bu nedenle bahsedilen tweetleri yanıtladığınızdan, Twitter sohbetlerine katıldığınızdan ve takip ettiğiniz hesaplardan gelen tweetleri yanıtladığınızdan emin olun.

Twitter takipçi sayısı arttırmak için ne sıklıkla tweet atmalıyım?

Birçok çalışma günde 5-15 kez tweet atılmasını önermektedir.

Twitter’da takipçi artırmak istiyorsam ne hakkında tweet atmalıyım?

Tweetlerinizin bilgi, mizah, müşteri desteği ve soruları yanıtlama yoluyla hedef kitlenize değer sunduğundan emin olun.

Sonuç: Nasıl Daha Fazla Twitter Takipçisi Kazanılır?

Twitter milyonlarca kullanıcısı olan uluslararası bir platformdur. Bir kitle oluşturmak için Instagram veya Facebook gibi siteler kadar (hatta daha da fazla) değerlidir.

Daha fazla Twitter takipçisi edinmek zor değil. İşte Twitter’da takipçi arttırma yollarının hızlı bir özeti:

  • Profilinizi optimize edin. İnsanların Twitter’da markanızla karşılaştıklarında görecekleri ilk şey olduğu için yüksek kaliteli bir profil resmi ekleyin.
  • Biyografinizi tamamlayın ve bir başlık resmi eklemeyi de unutmayın.
  • Yorumlara, bahsedenlere, doğrudan mesajlara ve canlı sohbetlere yanıt vererek takipçilerinizle etkileşim kurmaya başlayın.
  • Sadık kalabileceğiniz bir Twitter rutini oluşturun. Eğer aktif değilseniz, etkileşiminiz düşecektir. Günlük, haftalık veya aylık bir Twitter programı yapın.
  • En iyi sonuçları elde etmek için anket, test veya infografik gibi değerli içerikler paylaştığınızdan emin olun.
  • İlgili bir tweet’i profilinize sabitleyin. Devam eden bir promosyonunuz veya yaklaşan bir etkinliğiniz varsa, bununla ilgili bir tweet atın ve sayfanızın en üstüne sabitleyin.
  • Son olarak, maksimum görünürlük için Twitter hesabınızı web sitenize ve diğer sosyal profillerinize bağlayın.

Bu adımların her biri önemli bir büyüme sağlayacaktır, ancak bunları bir araya getirdiğinizde oldukça olağanüstü kazanımlar görmeniz muhtemeldir.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir