YouTube Abone Arttırma: 15 Kanıtlanmış Yöntem

YouTube Abone Arttırma: Ücretsiz Bir Şekilde Youtube Abonelerinizi Nasıl Arttırırsınız?

Youtube abonelerinizi ücretsiz bir şekilde arttırmak, dünyanın en büyük ikinci web sitesinde organik erişiminizi en üst düzeye çıkarmanın en iyi yoludur.

Eğer amacınız YouTube’da para kazanmaksa abone kilometre taşlarına ulaşmak çok önemlidir. Örneğin, YouTube’un İş Ortağı olmak ve reklam geliri elde etmeye başlamak için en az 1.000 aboneye sahip olmalısınız. Ayrıca ne kadar çok aboneniz olursa, YouTube’un “fayda düzeyi” merdiveninde o kadar yükselirsiniz. Örneğin 100.000 aboneye ulaştığınızda size verilecek ödüller ve prodüksiyon yardımları kanalınızı bir adım öteye taşıyacaktır.

Peki YouTube’u doğrudan para kazanmak yerine marka bilinci oluşturmak ve video pazarlamak için kullanmayı planlıyorsanız ne yapmalısınız? Cevap yine değişmiyor. Yine oldukça fazla aboneye ihtiyacınız olacak. Aboneler oynatma sayınızı, izlenme sürenizi ve etkileşiminizi artırır; bunlar da sizi Youtube algoritmasında öne çıkarmak için önemli adımlardır.

Hadi insanları nasıl kanalınıza abone olacağına ikna edeceğinizi ve kanalınızı büyütmek için çeşitli stratejiler kullanarak, nasıl ücretsiz bir şekilde organik YouTube aboneleri kazanacağınızı öğrenelim.

Başlamadan önce, sizinle en kısa yolu paylaşmamıza izin verin:

Neden YouTube’da abone satın almalısınız?

Abone satın almanın en kolay yol olduğunun farkındayız ve bu konuda size hak veriyoruz.

Fakat şunu söylememiz gerekiyor ki, sektörde merdivenaltı olarak tabir edebileceğimiz bir çok sosyal medya paket sitesi var ve bunlarında verdiğiniz para boşa gidecek. 

Gerçek şu ki, YouTube’a yeni başlayan ve YouTube abone arttırmak isteyen birçok kişi Sosyalify’ı tercih ediyor. 

Sosyalify ile hızlı ve güvenilir bir şekilde olarak 1.000 YouTube abone satın alarak hızlı bir ivme yakalayabilirsiniz. Zamanınızı boşa harcamayın, hemen Sosyalify YouTube Abone paketlerini inceleyin!

Hadi şimdi nasıl abone kazanacağınızı öğrenmeye başlayalım.

1. İzleyicilerinizden kanalınıza abone olmalarını isteyin

Abone kazanmanızın bundan daha kolay bir yolu olamaz. Bazen hedef kitlenize sadece bunu hatırlatmanız gerekir.

Abone olmayı istemek size çok mu samimiyetsiz geliyor? Eğer bu soruyu çok sık sorarsanız olabilir. Ancak videonuzun sonunda kısa bir hatırlatma, hayranlarınızın yaptığınız işi takip etmesini kolaylaştırır.

Kanalınızın neden abone olmaya değer bir kanal olduğunu göstermeyi unutmayın. Bu isteğinizi ancak yeni ve faydalı bilgiler sağladıktan veya izleyicileri güldürdükten sonra talep ettiğinizden de emin olun.

2. Bir sonraki videonuz hakkında ufak bir bilgi vererek videonuzu sonlandırın

YouTube’da bir kanala abone olmak bir beklenti eylemidir. Markanızın ne hakkında olduğunu gören izleyiciler, işinizi doğru yaptıysanız daha fazlasını görmek isteyeceklerdir.

Bir sonraki videonuzun reklamını yapmak ve neden kaçırılmaması gerektiğini açıklamak, insanları abone olmaya teşvik etmenin en organik yoludur.

Elbette bunun için, YouTube içerik planınızı iyi bir şekilde kontrol etmeyi bilmelisiniz.

3. Google hesabınızı doğrulayın

Varsayılan olarak, tüm YouTube kullanıcıları 15 dakikaya kadar video yükleyebilir. Bundan daha uzun içerik oluşturmak istiyorsanız hesabınızı doğrulamanız gerekir.

Daha uzun videolar, oluşturabileceğiniz içerik türleri için size daha fazla seçenek sunduğundan, bu profesyonel bir kanal olmak isteyen herkes için önemli bir adımdır.

Hesabınızı doğrulamak için bilgisayarınızda www.youtube.com/verify adresine gidin ve talimatları izleyin.

Hesabınızı doğruladıktan sonra 256 GB’a kadar veya 12 saat uzunluğunda videolar yükleyebilirsiniz.

İzleyicilerinizle ilişkiler kurarsanız, çalışmanızı izlemeye devam etmek istemeleri daha olasıdır. Yorumlara yanıt verin. Ya da kanallarını geri takip edin.

Ünlü bir Youtuber’ın videonuza yorum yapması heyecan verici ama kim bilir seneye kim ünlü olacak? Bir topluluk oluşturun ve birbirinizi tanıtın. 

Ayrıca, bunu bir kez başardığınızda, hedef kitleniz size bir sonraki videonuz için bol miktarda ücretsiz içerik fikri sunacaktır. Fakat bu konuda endişelenmeyin, bu fikirlerin hepsini uygulamak zorunda değilsiniz.

4. Etkili bir kanal markası oluşturun

Kanal markanız, görüntüleyenlerin kim olduğunuzu ve kanalınızdan neler bekleyebileceklerini bilmelerinin önemli bir yoludur.

Kapak fotoğrafı

Kapak fotoğrafınız, kanalınıza tıklayan herkesi karşılar. Belki sadece bir videonuzu izleyen yeni bir izleyicinizi belki de yeni bir potansiyel hayranınızı.

İzleyicilerin nerede olduklarını ve neden etrafta dolaşmaları gerektiğini bildiklerinden emin olun.

youtube-kapak-fotografiKaynak: Laura Kampf

Kapak fotoğrafınızın temiz, markanıza uygun, ilgi çekici ve tüm cihazlar için optimize edilmiş olması son derece önemlidir. Örneğin, kanalınızla ilgili önemli ayrıntıların sosyal medya düğmeleriniz tarafından kapatılmasını istemezsiniz.

En güncel boyutlara sahip ücretsiz şablonların yanı sıra kendi YouTube kanal resminizi oluşturmak için de kullanışlı bir kılavuzumuz var.

Kanal simgesi

Kanal simgeniz aslında YouTube’daki logonuzdur. Kanal sayfanızda ve YouTube’da yorum yaptığınız her yerde görünür. Sizi ve markanızı net bir şekilde temsil ettiğinden ve küçük boyutta bile tanınmasının kolay olduğundan emin olun.

Kanal açıklaması

Bu metin, YouTube’daki kanalınızın ‘’Hakkında’’ sayfasında görünür. Kanalınızı tanımlamak ve izleyicilere neden sizin kanalınıza abone olmaları gerektiğini bildirmek için 1.000 karaktere kadar yazı yazabilirsiniz. Başlangıçta kullanmanız için etkili bir YouTube açıklamalarının nasıl yazılacağına dair eksiksiz bir blog yazımız var.

Özel URL

Bu URL’ nin çok da iç açıcı olmadığı aşikâr. Neyse ki, bunu özel bir URL ile değiştirebilirsiniz. YouTube Studio’da, soldaki menüden ‘’Özelleştirme’’ yi seçin, ardından ‘’Temel Bilgiler’’ e tıklayın ve Kanal URL’sine gidin. 

Buradaki önemli nokta, özel bir URL talep etmeden önce en az 100 aboneye sahip olmanız gerektiğidir. Henüz o kadar aboneniz yok ise, ilk abone kilometre taşına ulaştığınızda bunu yapılacaklar listenizin en üstüne koyun.

5. Özel bir kanal fragmanı ekleyin

YouTube’un özelleştirme ayarları, kanal sayfanızın üst kısmındaki öne çıkan video alanından en iyi şekilde yararlanmanıza olanak tanır. Mevcut abonelere özel bir video, ya da henüz kanalınıza abone olmayan izleyicilere başka bir video göstermeyi seçebilirsiniz.

Abone olmayanlar için, insanların kanalınızdan neler bekleyebileceklerini ve neden abone olmaları gerektiğini bilmelerini sağlayan bir kanal fragmanı oluşturun. İşte Bhavna’s Kitchen & Living’den harika bir örnek: https://www.youtube.com/watch?v=jU0fhrkZeCo&feature=emb_title

Video, kanal sayfasında şu şekilde görünüyor:

youtube-kanal-sayfasi

Kaynak: Bhavna’s Kitchen & Living

6. Video resimlerinizi markalaştırın

Küçük resim, videonuz için bir kapak görevi gören 1280 x 720 piksellik bir durağan görüntüdür. Bunu mini bir film afişi olarak düşünün. Birini videonuza tıklamaya ikna etmek için ilk ve en iyi şanslarınızdan biri.

Bugünkü konumuz abone kazanmak, dolayısıyla Youtube görüntülemeleri almaktan bahsetmiyoruz, o zaman neden bu konuyu bu yazımızda açıyoruz? Çünkü tutarlı, profesyonel özel küçük resimler, kanal marka bilinci oluşturmanızın bir başka bileşenidir. Yeni izleyicilerinize bir video içerik oluşturucusu olarak kim olduğunuz hakkında daha fazla bilgi vermeye yardımcı olabilirler.

Tüm küçük resimlerinizde tutarlı marka bilinci oluşturmayı hedefleyin. Aynı yazı tipini, aynı renk paletini ve hatta aynı çerçeve kompozisyonunu kullanın, böylece insanlar bilinçaltlarında kanalınızdaki bir videoya baktıklarını anlarlar.

Örneğin, Jack Sturgess’a ait Bake with Jack YouTube kanalına hızlıca göz atın. Tutarlı, ilgi çekici küçük resimleri, kanalının görüntüleyenlerin abone olması için birçok neden sunduğunu gösteriyor.

youtube-video-resimleri

Kaynak: Bake with Jack

7. Videolarınızda YouTube’un tıklanabilir abonelik araçlarını kullanın

YouTube, video izleyicilerini kanal abonelerine dönüştürmenize yardımcı olacak birkaç yerleşik tıklanabilir araç sunar.

Bitiş ekranı

Bu, videonuzun sonunda, YouTube’un algoritması onları bir sonraki videoya geçirmeden önce insanlara abone olmalarını veya başka bir harekete geçirici mesaj eklemelerini hatırlatabileceğiniz hareketsiz bir görüntüdür. Video 25 saniyeden uzun olduğu sürece, yükleme işlemi sırasında herhangi bir videoya bitiş ekranı ekleyebilirsiniz.

Ayrıca geri dönüp mevcut videolara bitiş ekranları ekleyebilirsiniz; bu, abonelerinizi mevcut içeriğinizden hemen diğer içeriğinize yönlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Mevcut bir videoya bitiş ekranı eklemek için İçerik Stüdyosu’nun sol menüsündeki İçerik’e tıklayın, ardından bitiş ekranı eklemek istediğiniz videoyu seçin. Ekranın sağ tarafındaki Bitiş ekranı kutusuna tıklayın ve videonuza bir Abone Ol öğesi ekleyin.

Marka filigranı

Bu, videonuzun sağ alt köşesinde gezinen ekstra bir abone ol düğmesidir. Videolarınız sırasında filigranın ne zaman görüneceğini seçebilirsiniz.

Filigranı eklemek için YouTube Studio’nun sol menüsünde Özelleştirme’yi tıklayın, ardından Markalaşma’yı seçin. Filigran artık tüm videolarınızda görünecek.

8. Oynatma listelerinizi önemseyin

Oynatma listeleri, YouTube kanalınızın izlenme süresini artırmanın harika bir yoludur. Bir Netflix dizisi gibi, bir YouTube oynatma listesi de bir dizi videoyu belirli bir sırada otomatik olarak oynatır. İzleyicinin bir sonraki videoyu aktif olarak tıklaması gerekmeden; sadece arkalarına yaslanıp içeriğinizi izlemeye devam etmeleri yeterli olacaktır.

Her oynatma listesini bir mini kanal veya devam eden bir dizi olarak düşünün. Bir kişi arka arkaya birkaç video izliyor ve hepsinden hoşlanıyorsa, bu kişi kanalınıza abone olmak isteyecektir.

Oynatma listeleri, kanalınızın Oynatma Listeleri sekmesinde görünür.

9. İçeriğinizi stratejik olarak kanal sayfanızda sergileyin

YouTube Studio’daki düzen sekmesinden kanal ana sayfanıza 12 adede kadar bölüm ekleyebilirsiniz. Bu, en iyi içeriğinizi hemen öne çıkarmanıza olanak tanır, böylece yeni ziyaretçiler Abone Ol düğmesine basıp basmamayı düşünürken en iyi eserlerinizi görürler.

Son ipucunda oluşturduğunuz oynatma listelerini sergilemek için bölümleri de kullanabilirsiniz. Sağladığınız kapsamlı değeri hemen sayfanızın en üstünde vurgulamak için çeşitli izleyici ihtiyaçlarına özel olarak hedeflenen oynatma listelerini kullanabilirsiniz.

youtube-kanalini-bölümlere-ayirin

Kaynak: English with Lucy

İnsanlar muhtemelen İngilizce öğrenme ipuçlarını aradıktan sonra onun kanal sayfasına geliyor. Dilbilgisi veya telaffuz hakkında bilgi edinmek isterlerse, çalma listelerinden orada bol miktarda video olduğunu hemen görebilirler.

Kanal sayfanıza hangi bölümleri ekleyeceğinizden emin değilseniz, Popüler Yüklemeler ile başlamayı deneyin. Bu, en yüksek YouTube görüntüleme sayısına sahip en iyi 12 videonuzu otomatik olarak toplayacaktır.

10. Bir yarışma düzenleyin

Etkileşimde kısa süreli bir artış istiyorsanız ya da bir abone sayısında takılı kaldıysanız, YouTube yarışması düzenleme kılavuzumuza göz atın.

Yarışmanızda, hedef kitleniz için bir ödül seçmeyi, etkinliğinize katılanlardan kanalınıza abone olmalarını istemeyi ve eğer etkinliğinize katılmak istiyorlarsa bildirimleri açmalarını istemeyi unutmayın.

11. Videoları tutarlı bir programa göre yayınlayın

Pek çok uzman, içerik oluşturucuların kanallarına ne sıklıkla video göndermeleri gerektiğine dair soruları emin bir şekilde cevaplıyor. Örneğin: haftada bir video ile başlayın, kanalınız büyüdükçe bu sayıyı 3e veya 4e çıkarın gibi.

Bu teoriye göre ‘’ne kadar video = o kadar izlenme süresi’’ anlamına geliyor. Kalite yerine niceliğe önem vermenin bazı dezavantajları bulunur.

Amacınız izleyicilerinizi aboneye dönüştürmekse, önce kaliteye, sonra tutarlılığa odaklanmanız gerekir.

Sürekli olarak video yüklerseniz, insanlar daha iyi içeriklerin geleceğini bilir ve kanalınıza abone olma olasılıkları da artar.

12. Diğer sosyal medya kanallarındaki kitlenizi ikna edin

Bundan  kastımız , Twitter, Instagram, Pinterest ve Facebook’ta Youtube kanalınız için çapraz tanıtım yapmaktır. Abone sayınızı arttırmak, bu insanları Instagram veya Twitter biyografinizde YouTube kanalınıza göz atmaya teşvik etmek kadar basit olabilir.

En son videonuzun bir tanıtımını yayınlamak, insanları diğer sosyal medya hesaplarından YouTube kanalınıza çekmenin bir başka harika yoludur. Instagram Hikayeleri bunun için oldukça ideal olabilir. Çünkü videonuzun bir fragmanını veya tanıtımını sunabilir ve basit bir Yukarı Kaydır bağlantısıyla insanları kanalınıza yönlendirebilirsiniz.

Bunu bir önceki ipucuyla bağdaştırmak gerekirse: Videolarınızı düzenli bir programa göre yayınlarsanız, insanlar bir sonraki içeriğinizin hangi konuda olduğuyla alakalı  tahmin yürütmeye başlarlar. Bu da o videoyu yüklediğinizde onların abone olması için harika bir fırsattır.

Alexandra Gater, her Cumartesi yayınladığı YouTube videolarını tanıtmak için Instagram Hikayeleri’ni gerçekten etkili bir şekilde kullanan bir ev dekoru ve Youtuber. Instagram takipçileriniz içeriğinizi birkaç kez yukarı kaydırdıktan sonra kanalınıza abone olma olasılıkları da artar. 

youtube-abonelerinizi-arttirin

Kaynak: Alexandra Gater on Instagram

13. Başlıklar, açıklamalar ve hashtag’ler için anahtar kelime araştırması yapın

YouTube’un arama motoru optimizasyonunu anlamak ve insanların YouTube’da konunuzla ilgili hangi anahtar kelimeleri aradığını öğrenmek, yeni videolarınızı adlandırmanıza ve doğru hashtag’leri seçmenizde size yardımcı olacaktır. Ayrıca bir sonraki video konunuz için de size ilham verebilir.

Örneğin, evde kombucha yapmakla ilgili bir YouTube kanalınız varsa, bazı ön anahtar kelime araştırmaları, YouTube izleyicilerinin doğru demleme kabını nasıl seçeceğini, demleme kabını nasıl temizleyeceğini veya ikinci fermantasyonu nasıl gerçekleştireceğini daha kolay öğrenmelerine ve bu konuda sizin videonuzu bulmalarına yardımcı olacaktır.

SEO yani, arama motoru optimizasyonu araçları insanların oluşturduğunuz içeriği bulmaları için kullandığı kelimeleri ve kelime öbeklerini belirlemenize yardımcı olabilir. Bu da, kimsenin bulamayacağı başlıklara sahip videolar yapmanızı engeller.

Ayrıca, videonuz hazırlanmadan önce oldukça rekabetçi olan bir konuda içerik oluşturmaktan kaçınmanıza yardımcı olur.

Anahtar kelime araştırmanıza nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, sektörünüzdeki içeriği aramak için ne tür arama ifadeleri kullanacağınızı düşünün.

youtube-anahtar-kelimeleri-kullanin

Kaynak: Yoga with Adriene

Bu, insanların evde yoga videoları ararken muhtemelen kullanacağı bir kelime. Adriene’in The Guardian’a geçen baharda söylediği gibi, anahtar kelime araştırması ve SEO terimleri bazen oluşturduğu videolara rehberlik ediyor.

Kanalınızı oluşturmaya başladığınızda, insanları videolarınıza çekmek için hangi anahtar kelimelerin işe yaradığını görmek faydalı olabilir. Bunun için YouTube Analytics’i kullanabilirsiniz. Gelecekte oluşturduğunuz içeriğe rehberlik edebilecek trendleri araştırın.

Bu bilgilere erişmek için YouTube Studio’nun sol menüsündeki Analytics’e tıklayın. Üst menüdeki Trafik Kaynağı’na tıklayıp, ardından izleyicileri videonuza çeken aramaların listesini görmek için YouTube Arama’ya tıklayın.

Youtube-siralamanizi-arttirin

Kaynak: YouTube Analytics

Yeni anahtar kelimeler ve hashtag’ler eklemek ve istediğiniz zaman YouTube arama sonuçlarında keşfedilebilirliğinizi artırmak için eski videolarınızın açıklamalarına her zaman geri dönüp onları değiştirebilirsiniz..

14. Diğer içerik oluşturucularla işbirliği yapın 

Bu konu, 4. İpucu’na kadar gidiyor: Önce bir topluluk oluşturun. Bağlantılarınızı kullanarak işbirliği yapacak diğer YouTube içerik oluşturucularını bulun, böylece birbirinizin izleyicilerinden yararlanabilirsiniz. Sonuçta, sizin hedef kitleniz sizin önerilerinize, onların hedef kitleleri de onların önerilerine güveniyor.

Bir kitle oluşturmaya başladığınızda, takipçilerinizin sizin için potansiyel işbirlikleri önerdiğini görebilirsiniz. O zamana kadar, alanınızdaki potansiyel ortak çalışanları aramak için YouTube’u kendiniz keşfedin. Umut verici görünen birini bulursanız, onunla irtibat kurun.

YouTube abonelerinizi nasıl görebilirsiniz?

YouTube abone listenizi kanal kontrol panelinizden kontrol edebilirsiniz. Tam abone listesini burada bulabilirsiniz:

1. YouTube Studio’da kanal kontrol panelinize gidin ve Son Aboneler kartına gidin. Ardından Tümünü Gör’ü tıklayın.

youtube-abone-listesi

Kaynak: YouTube Studio

2. Açılır pencerenin sağ üst köşesinde, açılır menüden Tüm Zamanlar’ı seçin.

youtube-abone-listesi-görüntüleme

Artık abone listenizi görüntüleyebilirsiniz. En çok abonesi olan YouTuber’ların sizi takip ettiğini görmek istiyorsanız abone sayısına göre sıralamayı seçebilirsiniz.

Yalnızca yeni aboneleri kontrol etmek istiyorsanız, son 7, 28, 90 veya 365 gün içinde abone olan kişilerin listesini görmeyi seçebilirsiniz.

Not: Listenin yalnızca aboneliklerini herkese açık hale getiren kullanıcıları içerdiğini unutmayın.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir