Instagram Reklam Verme: Instagram Reklam Fiyatları

Instagram’da Reklam Verme: Instagram Reklam Fiyatları (2023)

Facebook ve Instagram reklam verme aynı Reklam Yöneticisini kullanarak çalışsa da, ilgili reklam maliyetleri farklılık göstermektedir. Facebook’un daha uzun süredir piyasada olması, daha fazla veriye sahip olması ve daha genç kardeş platformuna kıyasla daha fazla reklam yerleşimine sahip olması nedeniyle, Instagram’ın bazı durumlarda Facebook’tan biraz daha pahalı olduğunu görüyoruz. 

Durum böyle olsa da, bunun sizi Facebook ekosistemindeki bu kazançlı ve etkili görsel muadili keşfetmekten alıkoymasına izin vermeyin. Daha az reklam yerleşimi ve gösterim payı için artan rekabet nedeniyle Instagram’ı kullanmak için biraz daha fazla ödeyebilirsiniz, ancak Facebook ile elde ettiğiniz sonuçlardan çok daha uygun maliyetli olduğunu da hoş bir şekilde görebilirsiniz.

instagram-reklamlari-vermek

Ücretli reklamcılık Instagram’da güçlü bir pazarlama aracıdır ve markaların Akışlarında, Hikayelerinde ve Keşfet sekmelerinde yapabildiklerini tamamlar. Reels ve IGTV henüz reklam yerleşimlerine sahip olmasa da, platform ölçeklenmeye devam ettikçe ve daha fazla gösterim ihtiyacı ortaya çıktıkça bunların yerleşim olarak eklendiğini görebiliriz. Facebook reklamları gibi Instagram reklamları da hemen her işletme için erişilebilir olacak şekilde gelişmiş hedefleme ve esneklik sunuyor. Bu görsel platform hedef kitleniz için popüler bir kanalsa Instagram’da reklam vermek isteyebilirsiniz. Maliyeti anlamanıza yardımcı olmak için şunları ele alacağız:

 • Instagram reklamları nasıl çalışır?
 • Instagram reklam verme nasıl yapılır?
 • Instagram reklamcılığını değerli kılan nedir?
 • Instagram reklam fiyatlarını etkileyen faktörler.
 • Instagram’da ortalama tıklama başına maliyet, etkileşim başına maliyet ve bin gösterim başına maliyet.
 • Instagram reklam fiyatlarının düşük tutmanın yolları
 • Instagram sponsorlu reklam fiyatlarını ne belirler?

Bu yıl Instagram reklam vermenin işleyişi, avantajları ve maliyeti hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Instagram reklam verme süreci nasıl çalışır?

Kampanya hedefinize bağlı olarak, Instagram’da görünen reklamlar 18 adede kadar harekete geçirici mesaj düğmesi seçeneğine sahip olabilir, web sitenize bağlantı verebilir ve kullanıcılara uygulama indirme veya çevrimiçi mağazalardan alışveriş yapma seçenekleri sunabilir.

Instagram’da reklam vermek için aslında bir Instagram hesabına bile ihtiyacınız yok. Facebook ana şirket olduğu için tek ihtiyacınız olan bir Facebook İşletme Sayfası. Ancak, bir Instagram hesabına sahip olmak en iyisidir, böylece hedef kitlenizde en çok yankı uyandıran içeriklere aşina olabilir ve organik Instagram pazarlama çabalarınızı tamamlayıp güçlendirebilirsiniz.

Instagram Reklamları oluşturmak için Facebook’un Reklam Yöneticisi’ni kullanarak kampanyalar, bütçenizi, hedef kitlenizi, reklam yerleşimlerinizi ve optimizasyon seçeneklerinizi belirlediğiniz reklam setleri oluşturun. Facebook Reklamlarına benzer şekilde, reklamlarınız seçilen zaman dilimi, bütçe parametreleri, hedef kitle seçimi ve optimizasyon hedefleri dahilinde yayınlanır.

Instagram reklam verme fiyatlarınını belirleyen şeyler nedir?

Sosyal medyada reklam vermenin birçok faydası vardır ve doğrudan işletmenizin hesabından kampanyalar ve promosyonlar yayınlamak yerine Instagram’da reklam gösterimleri için ödeme yapmanın bazı özel faydaları vardır.

Gelişmiş hedefleme yapın

Aylık 1 milyardan fazla kullanıcısıyla Instagram, Facebook’tan sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu platformlar inanılmaz derecede sağlam bir hedefleme verisi cephaneliğine sahiptir ve Facebook Instagram’ın sahibi olduğu için Instagram reklamcılığı da aynı kapsamlı demografik ve coğrafi verileri kullanır. Bu gelişmiş hedefleme, çeşitli kitleleri hedeflerken inanılmaz derecede kuralcı olabileceğiniz için Facebook Reklamlarının bu kadar iyi çalışmasını sağlayan şeydir. İster Facebook’un ilgi alanlarına, davranışlara veya diğer demografik özelliklere dayalı yerel kitlelerini kullanın, ister Pixel veya SDK’nızı, e-posta listelerinizi veya diğer kaynakları kullanan kendi özel kitlelerinizi kullanın, potansiyel müşteri arama ve yeniden hedefleme kampanyalarınızda doğru kişilere ulaşma konusunda başarı elde edebilirsiniz.

instagram-reklamlari-püf-noktalari

Daha yüksek katılım oranları

Instagram, organik olarak ve ücretli reklamlar aracılığıyla yüksek etkileşim oranlarıyla bilinir. Instagram’daki görseller, Facebook’ta paylaşılanlara kıyasla ortalama %23 daha fazla etkileşim alıyor. Organik etkileşim söz konusu olduğunda, Instagram’daki markalar, Facebook’un bugün neredeyse hiç olmayan organik erişimine kıyasla, takipçilerinin yaklaşık %4’ünün içeriklerini gördüğünü söylüyor. Daha iyi olsa da, ücretli reklamlarla erişiminizi ve görünürlüğünüzü artırmak için ödeme yapmak akıllıca olacaktır.  Her türlü görsel içerik iyi performans gösterse de, markalar genellikle video reklamlarda daha fazla etkileşim görüyor; yaklaşık %38 daha fazla. Görsel bir platform olarak görseller ve videolar, diğer metin tabanlı sosyal platformlara kıyasla daha fazla etkileşim sağlama konusunda güçlüdür.

instagram-reklamlari-ile-yükselin

Dış bağlantılar

Instagram şu anda organik gönderilerde tıklanabilir bağlantılara izin vermiyor. Başlığınıza veya mesajınıza bir bağlantı ekleyebilirsiniz, ancak alıcının bunu kopyalayıp tarayıcılarına yapıştırması veya Instagram biyografinizdeki bağlantıyı ziyaret etmesi gerekir. Instagram reklamcılığı ile, web sitenize veya başka bir harici URL’ye bir hedef URL belirlemenizi sağlayan dış bağlantılar ekleyebilirsiniz. Instagram Reklamlarınızdan gelen web sitesi trafiğini daha iyi takip edebilmek için, kendi alan adınızı kullanmanız önerilir, çünkü Pikselinizi orada uygulamanız gerekirken, kontrol etmediğiniz diğer web sitesi URL’lerinde olmayabilir.

instagram-basliklarina-link-ekleme

Daha uzun videolar

Instagram Akış ve Keşfet videolarının süresi 60 saniyeye kadar çıkabilirken ve Hikayelerin süresi genellikle 15 saniyeye kadar çıkarken, bu üç reklam yerleşiminde reklam yayınlarsanız 2 dakikaya kadar video içeriğine sahip olabilirsiniz. Bu, ürün ve/veya hizmetleriniz aracılığıyla hem markanızı hem de teklifinizin özelliklerini ve faydalarını aktarmak için size daha fazla fırsat verir.

Instagram reklam ücretleri nedir?

Instagram’da ortalama tıklama başına maliyet, etkileşim başına maliyet ve bin gösterim başına maliyete bir göz atalım.

Instagram sponsorlu reklam verme ücreti (TBM)

Tüm metrikler için 2021’de Instagram tıklama başına maliyet 0,40-0,70 ABD doları arasında değişmektedir. Bu, yalnızca bağlantı tıklamalarını değil, beğenileri/reaksiyonları, yorumları ve paylaşımları da içeren bir reklamda gerçekleşen tüm tıklamaları hesaba katar.

Hedef URL’si olan reklamlar için 2021’de Instagram tıklama başına maliyet 0,50 ila 0,95 ABD doları arasında değişmektedir.

Instagram tıklama başına reklam verme ücreti (CPE)

2021’de etkileşim başına Instagram maliyeti 0,01-0,05 ABD doları arasında değişmektedir.

Bin gösterim başına Instagram reklam verme ücreti (CPM)

2021’de bin gösterim başına Instagram maliyeti, daha iyi performans gösteren kampanyalar ve ilgili reklam setleri için 2,50 – 3,50 ABD doları arasında değişiyor.

BGBM’ler söz konusu olduğunda, bulgularımız Facebook’un Instagram’dan yaklaşık 2 kat daha yüksek olma eğiliminde olduğunu, ancak TBM’lerin Facebook’ta Instagram’a kıyasla neredeyse yarı yarıya daha düşük olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

instagram-ücretli-reklamlar

Facebook ve Instagram reklam verme ücretleri

Facebook ve Instagram reklamları aynı Reklam Yöneticisini kullanarak çalışsa da, ilgili reklam maliyetleri farklılık göstermektedir (2021’de Facebook’ta reklam vermenin maliyetini buradan görebilirsiniz). Facebook’un daha uzun süredir piyasada olması, daha fazla veriye sahip olması ve daha genç kardeş platformuna kıyasla daha fazla reklam yerleşimine sahip olması nedeniyle, Instagram’ın bazı durumlarda Facebook’tan biraz daha pahalı olduğunu görüyoruz.

Durum böyle olsa da, bunun sizi Facebook ekosistemindeki bu kazançlı ve etkili görsel muadili keşfetmekten alıkoymasına izin vermeyin. Daha az reklam yerleşimi ve gösterim payı için artan rekabet nedeniyle Instagram’ı kullanmak için biraz daha fazla ödeyebilirsiniz, ancak Facebook ile elde ettiğiniz sonuçlardan çok daha uygun maliyetli olduğunu da hoş bir şekilde görebilirsiniz.

Instagram reklamlarının maliyeti nedir? [özet]

Instagram büyümeye devam ediyor ve reklam seçenekleri sadece daha sağlam hale geliyor. Henüz doygunluğa ulaşmadı ve daha fazla reklam yerleşiminin önümüze çıkacağını varsaymak güvenli.

Instagram Reklamlarını test edin ve Facebook Reklamları ve kullanmakta olduğunuz diğer reklam platformlarına kıyasla ne durumda olduğunu görün. Daha fazla marka bilinirliği ve etkileşim sağlayarak dönüşüm huninizin önemli bir parçası haline gelebilir veya birincil gelir kaynağı olabilir. Instagram reklam alma ve verme fiyatları için aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz. 

 • Instagram reklam verme tıklama başına maliyeti: 0,40-0,70 ABD doları (bağlantı tıklamaları, beğeniler, tepkiler, yorumlar, paylaşımlar)
 • Instagram reklamlarının hedef URL’ye tıklama başına maliyeti: $0.50-$0.95.
 • Instagram reklam verme etkileşim başına maliyeti: 0,01-0,05 ABD doları.
 • Instagram reklam verme bin gösterim başına maliyeti: $2,50-$3,50

Instagram reklam verme ücretlerini etkileyen faktörler

Diğer platformlara benzer şekilde, Instagram reklam fiyatlandırması da bir dizi değişkenden etkilenir.

Kampanya Hedefi

Kampanya hedefleri, hangisini seçtiğinize ve hedef kitlenizin dönüşüm hunisinde nerede olduğuyla nasıl ilişkili olduğuna bağlı olarak reklam maliyetlerinizin otomatik olarak daha yüksek veya daha düşük olmasına neden olabilir.

Örneğin, bir marka bilinirliği kampanyası hedefi seçerseniz, dönüşüm hunisinin daha aşağısında yer alan ve dönüşüm gibi daha yüksek değere sahip bir hedeften daha düşük maliyetli olacaktır. Marka bilinirliğini artırmak için daha geniş ve daha soğuk kitlelerin reklamınızı görmesini sağlamak, markanıza ve tekliflerinize daha aşina olan ve cüzdanlarını açmaya veya daha yüksek değerli bir eylemde bulunmaya hazır olan, dönüşüm hunisinin daha aşağısındaki bir kullanıcıyı hedeflemeye kıyasla daha düşük değerli bir eylemdir.

Instagram Reklam Kitlenizin Boyutu

Daha geniş kitleleri hedefliyorsanız, bir grup insan için daha az rekabet olduğundan genellikle daha düşük maliyetlidirler. Kitlelerinizi daralttıkça, belki de coğrafi hedefleme veya yaş aralıklarını azaltarak, bu gözbebekleri için rekabet paralel olarak arttığından fiyatın yükseldiğini görebilirsiniz. Yeniden hedefleme kitleleri de genellikle daha küçüktür, bu nedenle yeniden hedefleme kampanyalarında genellikle daha yüksek maliyetler görürüz.

Instagram Reklam Bütçesi

Bütçe de Instagram reklam verme ücretlerini etkiler çünkü bütçeniz küçükse, kampanyanız veya reklam setiniz yeni başlıyorsa öğrenme aşamasından çıkmak daha uzun sürebilir. Nitekim Instagram reklam ücretleri 2022 yılında geçmiş senelere göre daha da artmıştır. Bu kapsamda sistem, kampanya türünüzü, optimizasyon hedeflerinizi ve kitlenizin reklamlarınızla nasıl etkileşim kurduğunu öğrenip anlamadan önce maliyetler ilk başta daha pahalı olabilir. Reklamlarınızla iyi etkileşim kurulursa Facebook ve Instagram sizi zaman içinde daha düşük maliyetlerle ödüllendirecektir.

Instagram Reklam Tıklama oranı

TO düşükse, sistem hedef kitleniz ile reklamlarınızda verdiğiniz mesajlar arasında bir kopukluk olabileceğini düşündüğünden daha yüksek maliyetler görebiliriz. Reklamlarınızın hedef kitlenizde yankı uyandırmasını istersiniz ve TO bunun güçlü bir göstergesidir. Yaklaşık %2 olan sağlıklı bir TO hedefleyin. Sağlıklı bir TO’ya sahipseniz maliyetlerinizin düştüğünü görmelisiniz.

Instagram reklam verme maliyetlerini nasıl düşürürsünüz?

Başlangıç için huniye uygun kampanya hedefleri seçerek bütçenizden en iyi şekilde yararlanın. Daha soğuk, daha geniş, potansiyel müşteri kitlelerini hedefliyorsanız, markanızı farkındalık, etkileşim veya daha iyisi bir web sitesi trafiği kampanyasıyla kitlelere tanıtmak için daha ucuz kampanyaları test edin, böylece bu kullanıcılar Instagram’dan ayrılıp web sitenize ulaşır ve Pixel ile etiketlenir, böylece ilk tıklamada dönüşüm sağlamazlarsa daha sonra onları yeniden hedefleyebilirsiniz. Eğer Instagram Reklamlarında yeniyseniz, ilk etkileşimden ve tıklamadan itibaren satış yapabilirsiniz, ancak çoğu zaman kullanıcıların güven geliştirmek, belki biraz alışveriş ve karşılaştırma yapmak ve daha sonra cüzdanlarını açmak için yeniden hedefleme veya başka yollarla size geri dönmek için markalarınızla birkaç etkileşim kurması gerekecektir. Fazla araştırma gerektirmeyen düşük maliyetli bir ürününüz varsa, Instagram’dan anlık satın almalar başarılı olabilir. Ayrıca kimileri Instagram hesabını başka ünlü kişilerle işbirliği şeklinde de pazarlarlar. Böyle bir durumda ünlülerin instagram reklam fiyatları da ek maliyet olarak kişilere yansır. Instagram stori reklam fiyatlarını merak eden okurlarımız diğer yazılarımızda konuyla ilgili içerikler bulabilir. 

Bunlara ek olarak Instagram sponsorlu reklam fiyatları ve Instagram sayfaları reklam fiyatlarını düşürmenin bir başka yolu da reklam seti düzeyinde otomatik yerleşimler kullanmak ve hem Facebook hem de Instagram’da yayınlamaktır. Daha fazla yerleşim likiditesine sahip olarak sistem, reklamlarınızı en iyi nerede sunacağını belirlemek için algoritmasını kullanabilir, böylece her iki platformda da daha fazla seçenek ve daha fazla reklam yerleşimi sunarak Instagram’ın mevcut üç reklam yerleşimindeki rekabeti azaltır ve böylece maliyetlerinizi düşürür.

instagram-reklamlari-maliyeti

Ayrıca, farklı reklam metni satırlarını ve reklam öğelerini (görseller ve videolar) test ederek kitleleri farklı reklam varyasyonlarıyla test etmek isteyeceksiniz. Testler yaparak kitlelerinizde neyin yankı uyandırdığını öğrenebilir, etkileşim oranlarınızı ve TO’nuzu iyileştirebilir, böylece maliyetlerinizi düşürmenize ve bütçenizi daha da artırmanıza yardımcı olabilirsiniz. 

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir