Instagram Üzerinden Gelir Sağlamak

Instagram her geçen gün daha büyük kitlelere ulaşarak modern dünyanın “pazar” yerini oluşturuyor ve bu pazarda kullanıcılara seçme özgürlüğü sunarak her yaşamdan her seviyeden insana ulaşıyor. Değişken yapısı; çeşitlenmeye, yeni akımlar, platformlar oluşturmaya ve yeni iş sahaları, yeni iş ortaklıkları oluşmasına imkan sunuyor.

Siz de muhtemelen Instagram’dan para kazanan kullanıcılar kervanına her gün yeni birinin katıldığını ve bu kullanıcıların ekonomik durumlarındaki iyileşmeyi fark ediyorsunuzdur. Zaman zaman “Bu işi ben neden yapamayım ki?” diye düşünmüşsünüzdür.  Instagrammerlar büyük takipçi kitleleriyle güçlü bir erişim ve nüfuza sahipler. Paylaştıkları içerik çok kısa sürede çok büyük kitlelere ulaşıyor. Bir de takipçilerinin güvenlerini sağlamışlarsa tanıttıkları ürün kısa sürede büyük satış yapabiliyor.

Instagram’dan içerik oluşturucu olarak çalışarak, bağlı bir pazarlamacı olup çalışarak veya kendi ürünlerinizi satarak para kazanabilirsiniz. Instagram’dan gelir elde etmenin dört ana yolu var:

  • Markaların sponsor olduğu içerik yayınlamak için etkileyici olarak çalışmak
  • Başkalarının ürünlerini satan bir bağlı kuruluş pazarlamacısı olmak
  • İpuçları ve reklamlar aracılığıyla içeriğiniz için para kazanmak
  • Girişimci olmak ve kendi ürünlerini satmak

Instagram’da para kazanabilir misin?

Kesinlikle kazanabilirsiniz. Diğer sosyal medya platformlarında özellikle de TikTok ve Youtube’da gelir kazanmada büyük bir rekabet ortamı varken Instagram da kullanıcılarına gelir kazanmaları için farklı yollar sunacaktır. Mark Zuckerberg’in, “Amacımız, sizin gibi içerik oluşturucuların geçimlerini sağlayabilecekleri en iyi platform olmak.” açıklaması da bunu destekler niteliktedir.

Instagram’da kullanabileceğiniz güzel ve yaratıcı fotoğraflarınız, videolarınız, içerikleriniz olduğu sürece diğer kullanıcıların dikkatini çekebilir; böylece iş ortaklıkları, ürün tanıtımları vs. yapma fırsatı yakalamış olursunuz.

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram’dan gelir elde etmeye başlamak için öncelikle görünür olmayı başarmalısınız. Instagram’ın ortaya çıkış amacına baktığımızda fotoğraf paylaşmaktı. Biraz fotoğrafçılık beceriniz varsa ve fotojenikseniz işler sizin için biraz daha kolay olacaktır. Instagram’dan gelir elde etmek için takipçi kitlenize ulaşmak isteyen markalara odaklanın ve bu markalar için Instagram sayfanızı mükemmel bir araç haline dönüştürün. Instagram’da

  • Satış ortağı olarak markalara ait ürünleri satarak,
  • Hâlihazırda Instagram üzerinden gelir elde eden kişilerle iletişim kurup sanal asistanı olarak
  • İçerik üreticileri olmayan şirketlerin Instagram sayfaları için afiş, slogan, yazı yazarak
  • Fiziksel ya da dijital bir ürün veya hizmet satarak
  • Fotoğraflarınızı iyi ve kaliteli kurgulayıp şirketlere satarak gelir elde edebilirsiniz.

Instagram’dan gelir elde etmek için neler yapabileceğinize daha detaylı bakalım:

Sponsorlu Yayınlar Yapın

Instagram’da para kazanmanın en iyi yolu influencer olmaktır. Influencer olmak demek bir marka adına sponsorlu gönderiler yapmak demektir. Markalar tarafından fark edilmek için etkileşiminizin yüksek olduğu büyük bir takipçi kitlesine sahip olmanız gerekir. Bunun için sizi takip edecek ve paylaşımlarınızla etkileşim sağlayacak takipçi kitlesi elde etmeye odaklanmalısınız.

İçerikleriniz özgün ve sizi yansıtır olmalıdır. Aksi takdirde sadece sponsorluğunu yapmak ve gelir elde etmek için yaptığınız tanıtımlar takipçilerinizin gözünde anlamsız olabilir.

Bir ürünün tanıtımı anlaşmasını yaptığınızda içeriklerinizi o ürüne atıfta bulunacak şekilde kurgulamanız, gönderilerinizi sponsorlu olarak tanımlamanız gerekir. Gönderilerinizi planlayıp Instagram kullanıcılarına sunduktan sonra ödemeniz gerçekleşir.

Sponsor Bulmak

İlgilendiğiiz, takip ettiğiniz markalara kurumsal adresleri üzerinden e-posta göndererek iletişim kurabilir, size sponsor olmalarını sağlayabilirsiniz. Gönderdiğiniz e-postanızın içeriğinde neler yaptığınızı, yapabileceğinizi gösteren verilere yer vermelisiniz.

Bir ajans ile çalışarak da Instagram’dan gelir elde etmenizi sağlayacak kaynaklara ulaşabilirsiniz. Ajanslar, kendi markalarının Instagram’da tanıtılmasını sağlayacak şirketlerle iş birliği yaptıkları için markalarla bağlantınızı kolaylaştıracaktır.

Satış Ortaklığı Pazarlaması Yapın

Instagram’da bağlı kuruluş olarak çalışabilir; başkalarının ürünlerini satıp her satıştan pay alabilirsiniz. Bağlı kuruluş komisyon karşılığında ortak marka için satış yapmaya çalışmaktır. Bu şekilde çalışıp gelir eden pek çok kullanıcı var.

Bağlı kuruluşlar, hangi gönderinin hangi satışı gerçekleştirdiğini tespit etmek için izlenebilir bir bağlantı veya promosyon kodu ile çalışır.

Bağlı kuruluş anlaşmanızdaki ürünün satışını yapabilmeniz için ilgi uyandırıcı içerikler oluşturmalısınız. Sizinle beraber aynı ürünü tanıtan birden fazla kullanıcı olabilir. En büyük payı almak istiyorsanız en büyük yankıyı siz uyandırmalısınız. Bu da özgün ve yaratıcı içerik oluşturmakla mümkündür.

İçeriklerinizi oluşturup yayınlama aşamasına geldiğinizde biyografinize eklediğiniz bağlantı üzerinden ürünü alabileceklerini söyleyin. Sizin bağlantınız üzerinden ürüne ulaşmalarını sağlamak alacağınız komisyonu garanti altında tutacaktır.

Bağlı kuruluş olmaya karar vereceğiniz ürünlerin sizin hedef kitlenize, takipçilerinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Eğer ürünlerinizle takipçilerine hitap etmezseniz elinize geçecek tek şey takipçilerinizi kaybetmeniz olacaktır. Kiminle çalışacağınıza karar vermeden önce “Ben olsam bu ürünü alır mıydım?” diye düşünmek daha sağlıklı kararlar vermenize yardımcı olur.

Çevrimiçi Mağazanızı veya Diğer İşletmenizi Tanıtın

Instagram işletme sahiplerine çok fazla harcama yapmadan işletmelerini ve ürünlerini tanıtma fırsatı sağladı. Yaptığınız iş ne olursa olsun Instagram’ı işletmenizi tanıtmak ve yeni katılımcılar elde etmek için kullanabilirsiniz.

Instagram görsel içeriğe dayalı bir platform olduğu için yüklediğinizi içeriklerin kalitesine ve anlamlı olmasına özen göstermelisiniz. Ürününüzün ne kadar mükemmel ve alınası olduğunu yayınladığınız fotoğraflar, videolar ve diğer içeriklerle göstermelisiniz. Ürününüzü daha büyük kitlelere ulaştırmak için sponsorlu reklamlar vermeniz de etkili olacaktır. Hatta farkındalık ve katılım sağlamak için Instagram’ın ses getiren kullanıcılarıyla iş birliği yürütebilirsiniz.

Gönderilerinizde özel tekliflere yer verebilirsiniz. Ürününüzü kullanan kullanıcılarından fotoğraf vs. isteyerek ya da ürününüzle ilgili size geri bildirim vermişse o geri bildirimleri sayfanızda paylaşabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı satın.

Instagram’ın odak noktası görsel içeriklerdir. Hesabınızda yayınladığınız orijinal içerikteki kaliteli görseller diğer kullanıcıları ve alıcıları Instagram hesabınıza çekecektir.

Gönderilerinizde kullandığınız arka planlar, gönderilerinizi çektiğiniz mekânlar, çekerken kullandığınız nesneler, kıyafetler, renkler içeriklerinizin değerini ve çeşitliliğini arttıracaktır. Hangi iş kolundan olursa olsun bütün işletmelerin iyi görünen ve kaliteli fotoğraflara, videolara ihtiyacı vardır. İçeriklerinizi iddialı başlıklar, etiketler ve hashtag’ler kullanarak yayınlamanız cazipliğini arttıracaktır. Bunların yanında birkaç fotoğraf, video düzenleme uygulamasına hâkim olmak da sizi ve amacınızı destekleyecektir.

Yüksek kaliteyle çekilmiş, düzenleme ve kompozisyonuna gereken zaman ve emek harcanmış fotoğraflarınız pek çok alıcının radarına girecektir. İçeriğinizle ilgilenebileceğiniz marka ve işletmelerle satış görüşmelerini kendiniz de başlatabilirsiniz. İçerikleriniz üzerine ne kadar çok düşünür ve ne kadar çok çalışırsanız elde edeceğiniz gelir de o kadar yükselecektir. 

INSTAGRAM’DA PARA KAZANMAK İÇİN İPUÇLARI

Nişinizi bulun.

Instagram sayfanızın neyi temsil ettiğini ve sahip olduğunuz hedefleri bilmelisiniz. Takipçilerinizin; kim olduğunuzu, neyi temsil ettiğinizi ve iletmeye çalıştığınız mesajı kolayca anlayabilmeleri için Instagram’daki etkinliğiniz, paylaşımlarınız amacınızı yansıtmalıdır.

Özgün olun.

İçeriğinizin özgün, orijinal olması tercih edilmeniz için çok önemlidir. İnsanlar yeni bir ses duymak ister, farklı bir bakış açısı. Aynı trend, aynı ürün bile olsa kendi sesinizi katarak bir farklılık yaratmanız sizi bir adım öne geçirecektir.

Kendiniz için nasıl savunacağınızı öğrenin.

Rakipleriniz ya da muhatap olduğunuz kişiler, şirketler çok güçlü olabilir. Sesinizi duyurmak ve hakkınızı almak için değerinizden emin olmanız ve bunu muhataplarınıza göstermeniz gerekir. Soru sormaktan ve taleplerinizi istemekten etmekten geri durmayın.

Güven oluşturun.

Başarılı olmak ve başarınızı devam ettirmek için hem markaların hem de kitlenizin güvenini kazanmanız gerekir. Şeffaf olun ve topluluk kurallarına uyun. Aksi davranırsanız markaların ve takipçilerinizin güvenini kaybedersiniz. Reklam açıklamalarını paylaşımlarınıza dâhil etmeniz güvenilirlik sağlar.

Müşteri memnuniyetine önem verin.

Çok geniş bir pazar alanı olması müşterilerin beklentisini yükseltir. Hem aldıkları ürünün hem de hizmetin kalitesinden emin olmak isterler. Müşterilerinizin beklentilerine karşılayın. Yorumlarına ve sorularına verimli cevap verin ki her zaman muhatap olabilecekleri gerçek birinin olduğunu bilsinler.

Çalışmanızı diğer platformlarda tanıtın.

Pek çok platformda varlığınızı göstermek kullanıcıların size farklı kanallardan da ulaşabilmesini sağlar.

Trendleri ve rakipleri takip edin.

Instagram’da neler olup bittiğinden, rakiplerinizin neler yaptığından, nelerin trend olduğundan anbean haberdar olmalı ve paylaşımlarınızı bu doğrultuda kurgulamalısınız.

Burcu Başar

Merhabalar, ismim Burcu Başar, 26 yaşında Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum. Dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığı üzerine almış olduğum eğitimlerle beraber uzman seviyede içerik yazarlığı yapmaktayım. Sizlere yararlı olabileceğini düşündüğüm dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerini Sosyalify aracılığı ile sizlerle paylaşmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir